“Trendler değişti”


Intel Yeni Teknolojiler Global İş Geliştirme Direktörü ve www.fintechzoom.com blog yazarı Ege Ertem, 9’uncu TEB Akıl Fikir Buluşması’na katıldı. “Bankacılıkta Design Thinking” ve “Fintech konuları hakkında konuşma yapan Ertem, banka müşterilerinin giderek mobil hale geldiği günümüzde, bankacılık trendlerinin artık tamamen kullanıcı deneyimiyle şekillendiğine dikkat çekti.

trendler-degisti-2GİRİŞİMCİLER YATIRIMCILARLA BULUŞTU
Galata İş Melekleri, 18 Mayıs’ta düzenlenen Mentor Clinic 4’te, gelecek vadeden girişimcileri iş melekleri ve mentorlarla buluşturdu. Mentor Clinic 4’ün açılış konuşmasını yapan GBA Başkanı Emre Kurttepeli, mentor sisteminin önemini şu sözlerle vurguladı: “Türkiye’de yatırımcı-girişimci organizasyonları çok az ve yatırımcı olmadan mentor ilişkisi de maalesef yürümüyor. Bizlerin yaşadığı problemleri sizlerle paylaşarak bu hataları yapmanızı önlemeyi ve size alternatif bakış açıları sunmayı hedefliyoruz.”

N11.COM’A IPRA’DAN ÖDÜL
n11.com’un sokak hayvanlarının barınma ihtiyaçlarına yönelik başlattığı sosyal sorumluluk projesi Pet Koli, IPRA Altın Küre Ödülleri’nde, “Çevre” kategorisinde ödüle layık görüldü. 57 projenin ödüllendirildiği IPRA Altın Küre Ödülleri’nde bu yıl Türkiye’den sadece 10 proje ödül listesinde yer alırken n11.com, IPRA’da ödül alan tek e-ticaret platformu oldu.

EO’YA YENİ BAŞKAN
48 ülkede 12 binden fazla üyesi bulunan ve 536 milyar doların üzerinde bir ciroyu yöneten global girişimcilik ağı Entrepreneurs Organization’ın (EO) Türkiye’deki yeni yönetim kurulu başkanı Gül Gürer Alimgil oldu. Alimgil, “Artık hem üniversite öğrencisi hem girişimci olan kişilerle daha fazla karşılaşıyoruz. Yeni nesil, bütün bilgilere genç yaşta ulaşıyor. Hal böyle olunca o taze beyinlerden taze fikirler doğuyor. Biz de EO olarak bu gençleri destekliyoruz” dedi.

trendler-degisti-3

PEOPLISE YATIRIM ALDI
Video tabanlı entegre dijital İK servisleri sunan Peoplise, Revo Capital’dan aldığı yatırımla daha da güçlendi. Girişimin kurucu ortağı Güçlü Özenci, aldıkları yatırımla ilgili şöyle konuştu: “London Business School, Deloitte, Garanti Bankası, Denizbank, Coca-Cola İçecek, ING, Şişecam ve Rönesans Holding’in de aralarında olduğu onlarca şirkete ulaştık. Şimdi Revo Capital’in yatırımı ve bilgisi, global bir şirket olma hedeflerimize önemli bir destek olacak.”

HACKATHON FIRTINASI TÜRKİYE’DE
IVY Learning Türkiye’de ilk kez “IVY Hacks” ile liselilere yönelik bir hackathon platformu kuracak. Platformda liseli öğrenciler eğitimdeki sorunlara çözüm üreterek fikirlerini projeye çevirme fırsatı bulacak. 13 Ağustos’ta düzenlenecek etkinlikte öğrenciler, 36 saatlik bir kampla fikirlerini projeye dönüştürecek. Kazanan öğrenciler 14 Ağustos’ta düzenlenecek ödül töreniyle sürpriz hediyelerin sahibi olacak.

trendler-degisti-4

SAP İNOVASYON FORUM’U DÜZENLENDİ
Bu yıl ‘Dijital Çağ’ temasıyla 31 Mayıs’ta gerçekleştirilen SAP İnovasyon Forum’da, dijital dönüşüm ve bu dönüşümün lokomotifi olan inovasyon tüm yönleriyle ele alındı. Etkinlikte, SAP Start Up Focus programına katılan Türk girişimleri Retailcake, Trendbox ve Somatech tanıtıldı. Yılın Teknolojik Dönüşüm ve İnovasyon Ödülleri’nin de sahiplerini bulduğu forumda, Rönesans Holding, Vakıf Emeklilik, Petkim, Tüpraş, Brisa, Vestel ve Aydınlı Grup ödüle layık görüldü.

trendler-degisti-5

KURUM İÇİ GİRİŞİMCİLİK KONUŞULDU
ASO Company tarafından düzenlenen 1’inci Kurum İçi Girişimcilik ve İnovasyon Konferansı, 2 Haziran’da Atölye İstanbul’da gerçekleşti. Konferansta kurum içi girişimciliğin kilit başarı faktörleri ve örnek uygulamaları paylaşılarak kurum içi girişimcilik ve inovasyon projelerinin mevcut kurumsal yapı içinde adaptasyonuna yönelik tecrübeler aktarıldı. Ayrıca start up örneklerle de katılımcılar yeni çalışma biçimleriyle tanıştırıldı.

trendler-degisti-6BIC101 PROGRAMI TANITILDI
Melek yatırım ağı BIC Angels tarafından Mentors Network Turkey işbirliğiyle erken aşama projelere yönelik hazırlanan BIC101 Hızlandırma Programı, 2 Haziran’da Kolektif House Levent’te düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. BIC101, ilk ürünlerini geliştirmeye başlamış olmalarına karşın henüz pazarlanabilir bir ürünü olmayan erken aşama girişimcilere maddi destekten eğitime, çalışma alanından mentorluk ve uzman desteğine kadar birçok önemli fırsat sunuyor.

TWITTER’DAN TRANSFER
Armut.com, global yetenek transferlerine bir yenisini daha ekledi. Son dönemde yabancı yatırımcılardan aldığı 3,2 milyon dolarlık yatırımla dikkat çeken Armut. com’da, dijital pazarlama müdürlüğüne Aysel Gizem Ekiz getirildi. Twitter’ın İrlanda ofisinde reklam operasyonları uzmanı olarak çalışan Ekiz, tersine beyin göçünün önemli örneklerinden biri oldu.

trendler-degisti-7

CIZ.IO MEETUP İZMİR’DE GERÇEKLEŞTİ
Yeni nesil iş modeli planlama platformu Ciz.io’nun Ciz.io Meet Up etkinliği, İstanbul’un ardından İzmir’de de büyük ilgi gördü. Etkinlikte, yeni ve iyi fikirlere değer katacak 3 ayrı seminer, 6 farklı workshop ve networking fırsatları, girişimcilerin ve yatırımcıların iş planlarına destek olurken yeni işbirlikleri ve açılımlara zemin hazırladı.

YATIRIMCI KULÜBÜ’NÜN YENİ ÜYESİ
Etohum Yatırımcı Kulübü’nün yeni üyesi, medya ve biyoinformatik alanlarında müşterilerine özgün ve katma değerli çözümler sunan Erlab Technology’nin CEO’su Mustafa Kamil Sağıroğlu oldu. Sağıroğlu, Etohum Yatırımcı Kulübü’nün üyesi olarak girişimcilik tecrübelerini yeni girişimlere aktaracak ve yeni yatırım planlarını değerlendirecek.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.