Görünürlük ve iştah artıran gelişmeler!


Son dönemin en büyük başarısı hiç kuşkusuz Getir’in son yatırım turunda ulaştığı değerlemeyle bir unicorn olması ve hızla yurt  dışına açılması oldu.

Nilüfer Gözütok Ünal

Her ne kadar pandemi etkisiyle hızlı teslimat pazarındaki büyüme rüzgarını arkasına alarak bu noktaya ulaşmış gibi görünse de aslında girişimi bu noktaya taşıyan en önemli unsur, ilk günden bugüne istikrarlı şekilde katlanarak büyüme yaşaması.

Baktığımız zaman Getir, kurulduğu 2015’ten itibaren her yıl en az 5 kat büyüyor. Önümüzdeki dönemde de katlanarak büyüyebilen daha çok girişimin yeni unicorn’lar olarak ekosistemde öne çıkması sürpriz olmayacak.

Geçtiğimiz yıl Peak Games’in ilk unicorn olarak yarattığı heyecanın ardından, Getir’in başarısı sadece bu topraklardan unicorn çıkabileceğine yönelik inancı pekiştirmedi aynı zamanda domino etkisi yaratarak ekosistemin görünürlüğünü ve yatırımcı iştahını da artırdı.

Startups.watch’un açıkladığı 2021 yılı ilk çeyrek rakamları da bu yıla rekorlarla girdiğimizi kanıtlıyor. İlk çeyrek rakamlarında en çok dikkatimi çeken 62 yatırım turunda 509 milyon dolarlık yatırım anlaşması yapılmasından çok kurumsal yatırımlardaki artış oldu.

Kurumlar ilk çeyrekte 18 yatırım turunda 154 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bir başka dikkat çekici gelişme de sadece bir çeyrekte 85 milyon dolar değerinde 4 fonun kurulması. Yılın devamında da bu hareketin sürmesi bekleniyor.

Biz de tüm bu gelişmeleri 360 derece kapsayan bir içerikle yeni sayımızı hazırladık. Ekosistemde öne çıkan gelişmeleri ve başarı hikayelerini sizlerle buluşturmaktan mutluyuz.

Keyifli okumalar…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.