Startershub 1’inci yılını kutluyor


Bugüne kadar desteklediği 23 girişime 4,3 milyon TL yatırım yapan StartersHub, yıl sonuna kadar toplamda 50 girişime kapılarını açacak. Bünyesindeki Startupbootcamp İstanbul, Game Garage ve yeni açılacak olan IOT/Big programlarıyla da teknoloji girişimcilerini destekleyen StartersHub, programlardan başarıyla mezun olan şirketlere 250 bin dolara kadar ek yatırım da yapıyor.

AÇIK İNOVASYON KAMPI
20-27 Ağustos’ta İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde gerçekleşecek olan Hack’n Break, girişimcileri “rekabet” duygusuyla bir araya getirecek. Hack’n Break’te, tasarım ve yeni fikir geliştirmeye yönelik maratonlar, workshop, eğitim ve teknoloji girişim sunumları da yer alacak. Türkiye ve Avrupa’dan sivil toplum kuruluşları, teknoloji grupları, mentor network’leri ve melek yatırım ağları tarafından aktif olarak desteklenen etkinlikte, çevre, sürdürülebilirlik ve temiz teknoloji gibi sosyal inovasyon konuları merkezde olacak.

starterhubs-2ÇOCUK SEKTÖRÜNDE GİRİŞİM FIRSATI
Türkiye genelinde 6 şehirde, 21 merkeziyle hizmet veren çocuk hareket üssü Muzipo Kids, girişimcilere franchise fırsatları vererek büyüyor. 2016’nın sonunda 45 merkeze ulaşmayı hedefleyen Muzipo Kids’in kurucularından Bedriye Hülya, “Doğru franchise adayları, güçlü altyapımız ve AR-GE yatırımlarımızla 2016 yılının sonuna kadar hızlı bir büyüme ivmesi yakalayacağımıza inanıyoruz” diyor.

BIO CONVENTION 2016 DÜZENLENDİ
TEPAV’ın bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Bio Start Up Programı’nın ödül töreni, San Francisco’da yapıldı. BIO Girişimcilik Kampı’na katılma hakkı kazanan ve biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren genç girişimciler, ödüllerini, Türkiye’den 17 şirket ve araştırma merkezinin yer aldığı BIO Convention 2016 Türkiye Standı’nın açılış töreninde aldı.

starterhubs-3VERİMLİLİĞİ YÜZDE 75 ARTIRIYOR
Gelişen rekabet ortamında, ekip çalışması başarının anahtarlarından sayılırken ekip iletişimini sorunsuz sağlayabilmek de zorunlu hale geliyor. KOBİ’lere ve şirketlere yönelik bulut tabanlı CRM hizmeti veren Ofisim.com, ekip iletişiminde verimliliği yüzde 75 artırıyor. Ofisim.com’la ekipte yer alan kişilere görev atama, toplantı notları ve müşteri satış takibi gibi süreçler tek ekran üzerinden kontrol edilebiliyor.

RAKLET, TECHSTARS’A KABUL EDİLDİ
Sabancı Üniversitesi Girişimcilik Kurulu’nun ön kuluçka merkezi SUCool’un destek verdiği girişimlerden Raklet, dünyanın en iyi 3 hızlandırma programından biri olan Techstars’ın Berlin Programı’na kabul edildi. Program sonrasında Techstars etiketiyle yola devam edebilme şansı yakalayacak olan girişim, ayrıca 100’ün üzerinde mentordan destek alma imkanına sahip olacak.

starterhubs-4

WEBRAZZİ SUMMIT 19 EKİM’DE
Girişimcilik ekosisteminin önemli etkinliklerinden Webrazzi Summit, bu yıl 19 Ekim’de Wyndham Grand İstanbul Levent’te düzenlenecek. Webrazzi Summit kapsamında düzenlenecek olan girişimcilik yarışması Webrazzi Arena, genç girişimcileri yerli ve yabancı potansiyel yatırımcı ve kullanıcılarla buluşturacak Ayrıca girişimlerine hız kazandırmak isteyen genç girişimciler, Startup Lounge alanında gün boyunca potansiyel müşteri, iş ortakları ve yatırımcılarla direkt iletişim kurma şansı yakalayacak.

starterhubs-5“TERSİNE BEYİN GÖÇÜ YARATACAĞIZ”
Doğan Online ve Hepsiburada.com Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, ABD Başkanı Barrack Obama’nın davetiyle Silikon Vadisi’nde düzenlenen Global Entrepreneurship Summit’e katıldı. ABD’deki Türk girişimcilerle de bir araya gelen Boyner, “Amerika’daki mühendislerimizden bazılarının bizimle görüşmek istediğini söylemesine çok sevindim. Buraya geliş amaçlarımdan biri buydu. Amerika’dan Türkiye’ye tersine beyin göçü yaratmak istiyoruz” diye konuştu.

GİRİŞİMLERİ ABD’YE TAŞIYOR
İTÜ ARI Teknokent’in İTÜ GATE Uluslararası Girişimcilik Hızlandırma Programı, 2015 yılında hayata geçirildi. 2015 yılında 2, 2016 başında da 1 defa olmak üzere teknoloji şirketlerini toplamda 3 kez Amerika’daki yatırımcılarla buluşturdu. İTÜ GATE kapsamında toplamda 60 şirkete uluslararası pazara açılma eğitimi ve danışmanlığı verildi ve 27 şirket de Amerika’da potansiyel müşteri, partner ve yatırımcılarla buluşma imkanı buldu.

VERIZON YAHOO’YU SATIN ALIYOR
Amerikalı iletişim ve teknoloji devi Verizon Communications, Yahoo’nun araştırma ve reklam işlemlerini 4,83 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Böylece Yahoo, bir diğer internet şirketi AOL ile Verizon çatısı altında birleştirilecek. Şirket, ayrıca Yahoo’nun e-mail servisinin yanı sıra aylık aktif 600 bin mobil kullanıcısını da kazandı. Anlaşmanın, Yahoo’nun hisselerinin bulunduğu Alibaba’yı kapsamadığı açıklandı.

starterhubs-6STARTURK’E BÜYÜK DESTEK
Yıldız Teknopark ve Yıldız Teknik Üniversitesi liderliğinde, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi konsorsiyumunda hazırlanan StarTURK Kuluçka Merkezi Projesi, KOSGEB’in Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı’ndan destek almaya hak kazandı. ABD’de Silikon Vadisi’nde kurulacak olan kuluçka merkezine, KOSGEB, 5 yıl boyunca toplamda 3 milyon 850 bin dolar destek verecek.

TEKZİP
Start Up’ın mayıs sayısında yayımladığımız “Start Up Merkezleri” haberinde yer alan “Türkiye’deki 30 Kuluçka Merkezi” başlıklı tabloda, Girişim Fabrikası’nın bağlı olduğu üniversite belirtilmemiştir. Girişim Fabrikası’nın, Özyeğin Üniversitesi’ne bağlı bir kuruluş olduğunu ifade eder, eksik bilgi için özür dileriz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.