Emlakta En Güvenilir İçerik Sağlayıcısı Olacağız


Hürriyet Emlak, 2006 yılında Doğan Holding bünyesinde kuruldu. Emlak arayanları ihtiyaçlarına en uygun ilanlara, hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırmak amacıyla yola çıkan şirket, 2018 yılında dünyanın önde gelen yatırım bankası Goldman Sachs’tan yatırım aldı.

2019’da önemli bir teknolojik dönüşüm başlatan şirket, o günden bugüne altyapısını tamamen yeniledi. Bu dönüşümün bir parçası olarak da geçtiğimiz ay Hürriyet Emlak’ın ismi Hepsiemlak olarak değişti. Hepsiemlak Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, yenilenen markaları ve kapsamlı dönüşümden geçen teknoloji altyapılarıyla emlak alım, satım ve kiralamada en hızlı ve en kullanışlı ilan servisini sunar hale geleceklerini söylüyor.

Hepsiemlak Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan’la şirketin dönüşümünü ve geleceğe nasıl hazırlandığını konuştuk:

Öncelikle Hepsiemlak’ın hikayesinden söz eder misiniz? Bugüne kadar nasıl bir büyüme hikayesi oldu?

Şirketimiz, Doğan Holding bünyesinde 2006 yılında kuruldu. Emlak arayanları ihtiyaçlarına en uygun ilanlara, hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırmak amacıyla yola çıktık. 2018 yılında dünyanın önde gelen yatırım bankası Goldman Sachs’ın da yatırım gücünü arkamıza aldık ve büyümeye devam ettik. 2019 yılında büyük bir teknolojik dönüşüm başlattık ve o günden bu güne altyapımızı tamamen yeniledik.

Tüm Türkiye’ye yayılan saha ekibimiz ve 200 kişiden oluşan kadromuzla, hem emlak arayanlar hem profesyonel ve bireysel ilan verenlerin hayatını kolaylaştıracak teknoloji çözümleri sunmayı ilke edindik. Başlattığımız dijital dönüşümün en büyük adımlarından biri olarak geçtiğimiz ay marka değişimi yaşayarak

Hepsiemlak ismimizle yayın hayatımıza devam etmeye başladık. Emlak sektörünü tek bir çatı altında toplayan markamız Hepsiemlak’la geniş, kaliteli ve güncel ilan portföyümüz, yenilikçi ürün ve projelerimizle emlak sektörünün nabzını tutmaya devam ediyoruz.

Sektörde nasıl bir fark yaratıyorsunuz?

Birçok konuda fark yaratıyoruz. Hem son kullanıcının hem emlak ofislerinin çok daha rahat kullanabilecekleri ve ev arama sürecini kolaylaştıracak çözümler üretiyoruz. Hem masaüstü hem mobil sitelerde, emlak ofislerinin kullandığı panellerin altyapısı, teknolojisi ve ara yüzlerin kullanıcı dostu olmasına çok dikkat ediyoruz. Bu sadece lafta değil, gerçekten adım adım tüm işlemleri tek tek analiz edip kullanıcı alışkanlıklarımıza göre sürekli yeniden şekillendiriyoruz. Öte yandan sitemizde ilan giriş süresini 2 dakika ile sektör ortalamasının çok altına indirdik. Emlak danışmanlarımızın günlük yoğunluğu içerisinde ilan girişlerine vakit ayırması çok zor oluyor.

Dönüşümümüzle birlikte hızlı bir arama motorumuz, çok iyi bir algoritmamız var. Bunun yanında emlak sektörünün tüm oyuncularıyla her koşulda aynı çatının altında olduğumuzun, bu sektörü birlikte ileriye götüreceğimizin bilincinde hareket ediyoruz.

Biliyorsunuz, özellikle 2020 yılının mart ayında başlayan pandemi süreci emlak alım ve satım talebini neredeyse durma noktasına getirdi. Bu da direkt müşterimiz olan emlak ofislerinin gelirlerini sıfırladı. Pandemi döneminde çok hızlı bir şekilde bu mağduriyeti giderecek aksiyonlar aldık ve Aynı Çatının Altındayız kampanyamızı başlattık.

Kampanyamızın ilk fazında tüm üyelerimize 1 ay ücretsiz kullanım hakkı tanımladık. İkinci fazda hem mevcut üyelerin hem üye olacak yeni emlak ofislerinin faydalanabileceği 2 ay ücretsiz üyelik fırsatı sunduk. Bu kampanyayla 15 bini aşkın emlak ofisine 10 milyon TL’den fazla destek sağladık ve müşteri bazımızı yüzde 15 artırdık. Geçtiğimiz mayıs ayında alınan tam kapanma kararıyla da kampanyamızın üçüncü fazını hayata geçirdik.

Hem mevcut üyeler hem yeni üye olacaklara hiçbir şart, koşul, sözleşme, taahhüt olmaksızın mayıs ayında yüzde 50 indirim sağladık. Dolayısıyla 15 aylık süreçte sektör profesyonellerimize elimizden geldiğince destek olduk. Sadece bir ticaret şirketi değil aynı zamanda sosyal sorumluluklarının farkında ve çok şapkalı, lider bir şirket olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer aldık.

Bunlardan en önemlisi geçtiğimiz yıl yaşanan İzmir depremi sonrası, Türkiye’nin tüm şehirlerinde olduğu gibi İzmir’de de faaliyet gösteren vizyoner, çağdaş ve çoğulcu bir platform olan Ahbap Derneği ve Bayraklı Belediyesi ile olan iş birliği.

Hürriyet Emlak olarak bu kapsamda 20 ailenin bir yıllık kiralarını ödeyerek, deprem çadırlarından çıkıp yeni evlerine yerleşmesini sağlayarak bir destek sunduk. Toplumsal değerleri ticaretin üzerinde tutarak emlak sektöründe sadece ticari ilişkide bulunduğumuz kurumları desteklemekle kalmadık, aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine kucak açarak emlak konusunda her şey ve bir şirketten fazlası olduğunu tüm paydaşlarımıza ifade etme şansı bulduk.

Son dönemde şirket nasıl bir dönüşüm yaşıyor? Bu dönüşüme neden ihtiyaç duyuldu? Bundan sonra Hepsiemlak’ı nasıl bir büyüme yolculuğu bekliyor olacak?

Emlak sektöründe dijital dönüşüm uzun yıllardır konuşulur ancak asıl dijital dönüşüm zorunlu olarak Pandemi döneminde yaşandı. Ancak ne mutlu ki biz zaten hazırdık ve emlak ofislerimizi de hazırlamaya başlamıştık. Bizler de dijital yol haritamıza odaklanarak teknoloji yatırımlarımıza zaten devam ediyorduk bu süreçte.

En modern teknoloji pratikleri ile birlikte modern yazılım geliştirme pratiklerini uyguladığımız şirketimize son 3 yılda çok büyük yatırımlar yaptık. Goldman Sachs yatırımı sonrasında web, mobil uygulamalar ve nesnelerin interneti gibi kategorilerde sonuç odaklı çözümler sunan veri analiz şirketi Innobil’i bünyemize katarak teknoloji alanındaki gücümüzü artırdık. 2019 yılının sonunda hem web sitemizi hem iş ortaklarımızın kullandığı ekranları yeniledik.

Bunları yaparak müşterilerin satıcıya ulaşma oranını yüzde 30 artırmayı başardık. Sitemiz, emlak siteleri arasında Türkiye’de bir ilk olan kişiselleştirilebilen ana sayfa yapısıyla da zaman kazandırıyor. İlanlara, süre ve boyut kısıtlaması olmadan video ekleyebilme, gayrimenkul danışmanlarına mobil site üzerinden ilan verilebilmesine imkan tanıyan entegrasyon gibi pek çok özelliklerimizle hem son kullanıcı hem iş ortaklarımızın hayatını kolaylaştırıyoruz.

Mühendislik ekibi ve mühendislik kültürü en çok önem verdiğimiz yatırımlarımız arasında. Bu sayede en iyi deneyim, en hızlı arama ve en kısa sürede ilan girişi gibi özellikleri kullanıcılarımızla buluşturmuş olduk.

Teknolojik altyapı ve hizmetler anlamında bu dönüşümün yansımaları olacak mı?

Teknolojiye çok yakın olmayan konut satıcılarının ya da gayrimenkul danışmanlarının video görüşmelerini nasıl yapabilecekleri, dijitalde müşteriyle nasıl bağlantı kurabilecekleri, evlerini nasıl tanıtabilecekleri konuları artık oldukça önem kazandı. Biz mümkün olduğunca bu alanlarda onları destekliyoruz. Ayrıca sözleşmelerini oluşturabilecekleri ve saklayabilecekleri bir altyapı kurduk.

Artık tozlu raflar arasında kaybolan sözleşmeler geride kaldı. Kurumsal hesapları üzerinden hepsini kolayca saklayabiliyorlar. Öte yandan kurduğumuz Akıllı Hat sistemimizle de emlak danışmanlarımızın tüm çağrılarını kayıt altına alıyor, arama kaçırmamalarını, dataları inceleyerek zamanlarını planlamalarını ve daha verimli iş süreci yönetme fırsatı sunuyoruz.

Öte yandan geçtiğimiz dönemde emlak ofisleri için dijitalleşmenin bir diğer öneminin de müşteri dataları konusunda olduğunu gördük. Önümüzdeki dönem için emlak ofislerine en büyük tavsiyelerimizden biri tüm networklerini, tüm detaylarıyla dijital ortamda tutmaları yönünde.

Bu sayede emlak ofislerinin şu anda olduğu gibi uygun dönemlerde, yeni fırsatlarıyla konut arayanlara geri dönebilme imkanları oluşacağını düşünüyoruz.

Ayrıca, emlak ofisi ve ev sahibi arasındaki yetki belgesinde kullanılan dijital imza ve tapu müdürlüğüne gitmeden internetten satış, ipotek, mirasın intikali ve benzeri tüm tapu işlem başvurularının yapılabildiği, gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderilmesine imkan tanıyan ‘Web Tapu’ gibi uygulamaların da önümüzdeki dönemde daha fazla önem kazanacağını söyleyebiliriz.

Emlak piyasası pandemi ile birlikte nasıl bir dönüşüm geçiriyor? Hepsiemlak bu dönüşümü nasıl hissediyor?

2020’nin ilk çeyreğinden sonra yayılmaya başlayan COVID-19 salgını sonrasında evlerimizden çıkamadığımız için bu dönemde internetten ev arama ve karar verme sürecinin daha da arttığını gördük. Buna paralel olarak da hem emlak danışmanlarıyla görüntülü görüşmenin önemi artış gösterdi hem konutların multimedya olarak incelenmesine olanak sağlayan filtreler öne çıktı.

Örneğin 360 derece görselleri olan evlerin büyük ilgi gördüğünü söyleyebilirim. Multimedya filtresinin kullanım oranında yüzde 500’lere yakın artış yaşandı. Bunu çok yerde söyledik ama balkonlu, bahçeli, denize yakın evlerin aranma oranları son 5 yılın en yüksek seviyesine geldi. Sahil kentlerindeki kiralık ve satılık evlerin fiyatları durmadan artış gösteriyor.

Hayatımızın en çok evimizde kaldığımız süresini geçirdik ve gerçekten evlerimizin eksiklerini çok daha fazla gördük ve birçoğumuz ihtiyacımıza göre evlerimizi değiştirdik ya da değiştirmeye niyetlendik. Özellikle evden çalışan kesim için çalışma odası ihtiyacı doğdu, sırf bu yüzden taşınan birçok aile gördük.

Tüm bu yeni alışkanlıklar bir süre daha hayatımızda olmaya devam edecektir. Konut satış rakamlarına baktığımızda ise, geçtiğimiz yılki gibi bir destek paketi açıklanması durumunda sene sonunda rakamlar geçtiğimiz yılın üzerine çıkabilir.

Gelecek birkaç yılda Hürriyet Emlak’ı taşımak istediğiniz nokta nedir?

Yenilenen Hepsiemlak markamız ve kapsamlı bir dönüşümden geçen teknoloji altyapımızla emlak alım, satım ve kiralamada en hızlı ve en kullanışlı ilan servisini sunar hale geleceğiz. Hızımızı teknolojik altyapımızdan alırken, kaliteyi de kendimiz için en önemli hedeflerden biri olarak belirledik.

Önümüzdeki dönemde kullanıcılarımızı platformumuzda hatasız, güncel, tekrarsız ve genel anlamda çok daha kaliteli ilanlarla buluşturacağız. Bir diğer odak alanımız, bu yolda birlikte yürüdüğümüz müşterilerimiz ve iş ortaklarımız. En güvenilir ve uzman emlak profesyonellerinin tercih ettiği platform olmak istiyoruz ve bu alanda da son dönemde hızlı adımlar attık.

Emlak profesyonellerinin kazançlarını artıracak teknolojiler yeni ürünler ve iş modelleri hem markalı birinci el hem ikinci el konut tarafında sunmaya devam edeceğiz. Hepsiemlak olarak, hepsi emlağa dair A’dan Z’ye kritik bilginin en güvenilir içerik sağlayıcısı olmayı amaçlıyoruz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.