En iyi girişimler açıklandı


Etohum ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) düzenlediği TOBB Startup İstanbul Konferansı, Volkswagen Arena’da gerçekleştirildi. 63 ülkeden gelen 4 binden fazla katılımcı ve bin girişimciyi ağırlayan etkinlikte düzenlenen Startup İstanbul Challenge yarışmasında, Ürdün’den Cash Basha birinci olurken onu sırasıyla Türkiye’den Innovera Labs ve Yunanistan’dan Pobuca girişimleri takip etti.

SERİ A YATIRIMINI TAMAMLADI
Insider, 212 LTD liderliğindeki Seri A yatırımını GBA, Wamda Capital ve Öncü GSYO’nun katılımıyla tamamladı. Bu turda aldığı yatırım miktarı 2,2 milyon doları bulan Insider’ın, 2012’de kurulmasından bu yana aldığı toplam yatırım 3,3 milyon dolara çıktı. Girişimin kurucu ortağı ve CEO’su Hande Çilingir, “Önümüzdeki yıl boyunca Asya Pasifik (APAC) bölgesindeki varlığımızı sağlamlaştırıp gelirimizi 2016’da üçe katlayarak yeni pazarlara açılmayı planlıyoruz” dedi.

BIG BANG 5’İNCİ KEZ DÜZENLENİYOR
İTÜ Çekirdek’in bu yıl 5’incisini düzenlediği girişimcilik yarışması Big Bang, 12 Kasım’da İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Bu yılki temanın “Yansıma” olarak belirlendiği yarışmada, “Genel” ve “Otomotiv” kategorilerinde proje geliştiren yarışmacılara yer verilecek. Bu iki farklı kategoriden seçilecek 20 aday, projelerini hayata geçirmek için yarışacak. Bu yıl ilk kez yatırımcılar, Big Bang sahnesine çıkarak sürpriz yatırımlarda bulunacak ve girişimcileri destekleyecek.

BULUT TABANLI İK UYGULAMASI
Temmuz ayında 2’nci tur yatırım sürecini tamamlayarak 6 milyon TL değerlemeye ulaşan Kolay İK, şirketlerin personel yönetimine dair tüm süreçlerini tek çatı altında topluyor. Kullanıcılarına izinler, eğitimler, bordro, harcamalar gibi birçok konuda çözümler sunarken aylık 49 TL’den başlayan uygun fiyatlarıyla KOBİ’lerin dijitalleşme sürecine ekonomik olarak katkıda bulunmayı hedefliyor.

BERLİN’DEN DÜNYAYA AÇILACAKLAR
Türk girişimcilerin projelerini global pazara taşıyabilmeleri için Rainmaking Loft ile iş birliği yapan BIC Angels’ın çalışmaları, Almanya’da büyük ilgi gördü. Türkiye ile Berlin girişimcilik ekosistemi arasında başlayan iş birliğinden ilk faydalananlar ise iki erken seviye Türk girişimi olan Influanza ve LocalGuddy oldu. Dünyaya açılma hedefi taşıyan Influanza ve LocalGuddy, Avrupa’nın en gelişmiş girişimci ekosistemi olan Berlin’de global rekabeti yaşayarak yeni iş fırsatları yakaladı.

GLOBAL GİRİŞİMCİLİK HAFTASI BAŞLIYOR
14-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan Global Girişimcilik Haftası’nın (GGH) bu yılki koordinasyonunu Endeavor Türkiye ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi üstleniyor. Gençlere girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak sunmak amacıyla yola çıkan GGH 2016 Türkiye’de, 50’ye yakın ilde paneller, konferanslar, çalışma atölyeleri, fikir yarışmaları, eğitim programları, web buluşmaları, film gösterimleri ve şenlikler düzenlenecek.

İLK SUALTI FOTOĞRAF ROBOTU
Türkiye’de geliştirilen dünyanın ilk sualtı fotoğraf robotu Aquabooth, otel ve plajlarda yepyeni bir pazar yaratmayı hedefliyor. Hisseli Harikalar tarafından geliştirilen proje hakkında, kurucu Atilla Baybara, şunları söylüyor: “2015’te Çeşme’nin en büyük plajlarından birinde yaptığımız iki aylık deneme süresince misafirler, Aquabooth ile günde ortalama 900 fotoğraf çekti ve 200 kadarını bastırıp satın aldı. Bu yönüyle ürün, otellere ve plajlara yeni bir katma değer ve ticari kazanç sunuyor.”

“GİRİŞİMCİLİĞİN MERKEZİ OLABİLİRİZ”
TOBB Startup Istanbul’un, 10 Ekim’de düzenlediği final konferansına katılan Doğan Online ve Hepsiburada. com Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye’nin küresel girişimciliğin merkezi olmaması için hiçbir sebep yok. Türkiye pazarının cazibesini artırmak için girişimcilerin hayatını kolaylaştıracak adımların atılması gerekiyor.”

COSA’YA TASARIM ÖDÜLÜ
Cosa Akıllı Oda Termostatı, Design Turkey 2016 Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde, elektronik ürünler kategorisinde “iyi tasarım” ödülüne layık görüldü. Türkiye’nin ilk yerli üretim akıllı oda termostatı olan Cosa, Mart 2016’da Dubai’de gerçekleşen Endeavor Uluslararası Seçim Panelinde Endeavor Girişimcisi seçilmişti.

SPONGE, AVRUPA 2’NCİSİ OLDU
Avrupa Birliği Yenilikçilik ve Teknoloji Enstitüsü tarafından düzenlenen “ClimateLaunchpad” yarışması, bu yıl 7-8 Ekim tarihlerinde Tallinn’de gerçekleştirildi. Finallerde Türkiye’den Sponge, Momentum ve Brick-B projeleri yarıştı. Sponge, 2’ncilik ödülünün yanı sıra yarışmaya katılan tüm izleyicilerin verdiği oylarla belirlenen ‘İzleyici Büyük Ödülü’nü kazandı. İlk 3’e giren ekipler farklı para ödülleri, ilk 10’a giren ekipler ise 18 aylık girişimcilik programına katılım ve 95 bin Euro’luk yatırım hakkını kazandı.

GRAM GAMES’TEN KRİTİK GLOBAL HAMLE
Gram Games, global büyümesini sürdürmek ve farklı oyun türleriyle portföyünü çeşitlendirmek amacıyla Londra’da yeni bir stüdyo açtı. Londra’yı Avrupa oyun endüstrisinin en önemli merkezlerinden biri olarak gören Gram Games, yeni stüdyosuyla bölgedeki yayıncı, platform, yatırımcı ve reklam ağlarıyla ilişkilerini güçlendirecek. Londra stüdyosunun bir yıl içinde alanında uzman 40-50 kişilik bir ekibe ulaşması hedefleniyor.

RAKLET WEBSUMMIT’E KATILACAK
Microsoft Ventures Accelerator’ın ardından, Uber’in yatırımcılarından biri olan Techstars’tan yatırım alan Raklet, 7-10 Kasım tarihleri arasında Avrupa’nın en büyük teknoloji konferansı Websummit’te yer alacak. Lizbon’da gerçekleşecek konferans, bu yıl 150 ülkeden 50 binin üzerinde katılımcı, 15 binden fazla şirket ve 7 binin üzerinde CEO’ya ev sahipliği yapacak. Konuşmacılar arasında ise Soundcloud, Booking. com, Spotify ve Amazon gibi şirketlerden isimler yer alıyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.