Sektörden 4 kat hızlı büyüdü

iyzico, Politika Analiz Laboratuvarı ile (PAL) “Finansal Teknolojilerin Türkiye Ekonomisine Etkileri” başlıklı bir rapor hazırladı. 2016-2018 arası dönemdeki e-ticaret verilerinin değerlendirildiği raporda, iyzico’nun, Türkiye’deki e-ticaret sektörüne göre 4 kat daha hızlı büyüdüğü ve Türkiye’nin e-ihracat menzilini 1,5 katına çıkardığı öne çıktı. Rapora göre iyzico, 1,2 milyar TL değerinde online işlemin kayıt dışından kayıt içine geçmesini sağladı.

Rıfat Oğuz
Rıfat Oğuz

GLOBAL GELİRLERİ 38 KAT ARTTI
Rıfat Oğuz tarafından kurulan Sinemia, ABD açılımının ardından son bir yılda global gelirlerini 38 kat büyüttü. Geçen yıl ABD ile birlikte Kanada ve Avustralya açılımını da başlatan Sinemia, toplam gelirinin yüzde 93’ünü yurt dışından elde ediyor. 2018’de üyelik sistemi ABD’de hızla yaygınlaşmaya başlayan ve global açılımlarla büyümeye devam eden Sinemia, ayda 5 milyon üstünde tekil sinemasevere ulaşırken toplam 6 bin 500 sinema salonu ve 56 bin ekranda hizmet sunuyor.

LİSELİLER GİRİŞİMCİ OLACAK
Genç Başarı Eğitim Vakfı ile Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü arasında “Gençlerin Girişimcilik Becerilerinin Geliştirilmesi” iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, okullarda “GençBizz Liseler Arası Girişimcilik Programı” uygulanacak. Öğrenciler, danışman öğretmenleri ve iş dünyasından gönüllü mentorlar eşliğinde girişimcilik, finansal okuryazarlık ve istihdam edilebilirlik becerilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirecek.

167 ÜLKEDE OYNANDI
Otizm sendromlu çocuklara ücretsiz eğitsel oyunlar ve çocukların ailelerine yapay zekaya dayalı kontrol imkanı sunan mobil platform Otsimo, 2018 yılında 167 ülkede kullanıcılarına ulaştı. Otsimo’da toplam oynanan oyun sayısının 1 milyon 942 bin 196 olduğu bilgisini veren kurucu ortak Hasan Zafer Elcik, “Oldukça yoğun geçen verimli bir yılı geride bıraktık. 2019 için şimdiden çok heyecanlıyız, başarılarımız devam edecek” dedi.

TÜRKİYE’NİN İLK E-SPOR MERKEZİ AÇILDI
E-sporun geleceğine yönelik tüm unsurları tek bir çatı altında buluşturan Türkiye’nin ilk e-spor merkezi Nonstop Zula Espor Merkezi, İstanbul Demirören İstiklal’de, InGame Group tarafından açıldı. Nonstop Zula Espor Merkezi’nin e-spora ilgi duyan gençlerin yeni merkezi olacağını belirten InGame Group Kurucu Ortağı Genco Alp, merkezde, e-spor ve e-sporcu kültürünün en doğru şekilde oluşması ve yerleşmesi için yıl içerisinde pek çok farklı organizasyon gerçekleştirileceğini söyledi.

“YÜZDE 30 BÜYÜME HEDEFLİYORUZ”
RE/MAX Türkiye’nin 2018 yılındaki faaliyetlerini değerlendiren bölge direktörü Murat Goldştayn, emlak sektörünün büyümesine destek olmaya devam edeceklerini söyledi. 2019 franchise sayısı hedeflerinin 40 olduğunu belirten Goldştayn, “Yüzde 30 civarında büyüme beklediğimiz 2019’da, en az bin gayrimenkul danışmanının ekibimize dahil olmasını planlıyoruz” dedi.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.