Gürsu’ya büyük ödül


Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu. Design Turkey’de 65 ürün ‘İyi Tasarım Ödülü’ alırken, Kavramsal Tasarım Ödülü’nün sahibi ise Steam çaydanlık tasarımıyla ODTÜ öğretim üyesi Dr. Hakan Gürsu oldu. Gürsu’nun Doğu’daki çay kültüründen ilham alarak tasarladığı çalışması, A Design Award yarışmasında platin ödüle ve International Design Awards yarışmasında birincilik ödülüne layık görülmüştü.

500 BİN DOLAR WOTO’NUN KASASINDA
İnternette içerik paylaşımına yenilikçi bir bakış getiren İngiltere çıkışlı online yayıncılık çözümü Woto. com, Galata İş Melekleri (GBA) ve İngiliz Ingenious Ventures’tan 500 bin dolarlık ikinci tur yatırımı aldı. Sosyal medya paylaşımlarının yüzde 95’inin neredeyse hiç etkileşim yaratmadığını fark eden Woto.com, etkili paylaşımlar yapmak ve ilgili kitlelere daha fazla ulaşmak isteyenler için çok daha güçlü bir platform oluşturmak amacıyla kuruldu. 120 ülkeden binlerce kullanıcıya ulaşan şirket, küresel bir girişim olma yolunda hızla ilerliyor.

ÖNEMLİ YATIRIM
Dünya çapında sosyal medya kaynaklı büyük veri analizi ve ölçümleme çözümleri geliştiren İsviçreli Faveeo, Galata İş Melekleri (GBA) ve Fransa merkezli melek yatırım ağı Sophia Business Angels’tan (SBA) toplam 800 bin Euro değerinde yatırım aldı. Technologic Innovation Foundation of Canton de Vaud (FIT), Sophia Business Angels (SBA) ve GBA tarafından desteklenen Faveeo, çok küçük ölçekli işletmelerden (VSE) start up’lara, küçük ve orta ölçekli şirketlerden büyük şirketlere kadar kişiselleştirilmiş web ve sosyal medya takip araçları sunuyor. Şirket, 2014’ü yüzde 300 büyümeyle kapattı.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ONLINE FİLO DATASI
Türkiye’nin online nakliye platformu Transportx.com, nakliye hizmetlerine ihtiyaç duyan şirketlerle nakliye hizmeti sunan şirketleri bir araya getiren online bir nakliye platformu. Online filo sayesinde yükünü uygun fiyata taşıtmak isteyen yük veren, birden fazla şirketten teklif alarak uygun fiyatlarla nakliye ihtiyacına çözüm buluyor. Sistemde dünyanın çeşitli ülkelerinden ve illerinden birçok nakliye ve forwarder şirketi yer alıyor.

ÇOCUK GİYİMİNDE LÜKS ADRES
1996 yılından beri çocuk tekstil sektöründe hizmet veren BabyMuz, e-ticaret sitesiyle yepyeni bir kulvara taşındı. Lüks çocuk giyim denince Türkiye’de akla ilk gelen şirket olan BabyMuz, Türkiye’de ilk kez perakende sektöründe de varlığını gösterecek. Özel günlerin, doğum günlerinin bir numaralı adresi olmayı hedefleyen BabyMuz’un sitesinde bebek, kız ve erkek çocuk kategorileri bulunuyor. Fırsat ürünleriyle de dikkat çeken sitede kargo ücretsiz.

RUBIN’DEN YENİ BİR START UP
Android’in yaratıcısı ve Google’ın yöneticilerinden Andy Rubin, yeni bir start up yaratmak için Google’dan ayrılacağını açıkladı. Android’i Google’a sattıktan sonra 2005 yılından itibaren Google’da çalışmaya başlayan Rubin, şirketin robot bölümünün başındaydı. Donanım ürünlerine odaklanan yeni bir girişim için şirketten ayrıldığını belirten Rubin’in yeni girişimi de start up dünyasında merakla bekleniyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.