Girişimciye can suyu

İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi’nin yarışması Big Bang Start-Up Challenge, bu yıl da büyük bir katılımla gerçekleşti. Final etkinliğinde sahneye çıkmaya hak kazanan 20 finalist ve fuayede yer alan bazı yarı finalist gruplar, ikinci tur yatırımlarını alan İTÜ Çekirdek girişimleriyle birlikte 21 milyon TL’lik ödül ve yatırıma ulaştı. Sahneye çıkan 20 finalist arasından en çok desteği alan ilk üç girişim Reminis APP, WatchX-Kodlanabilir Akıllı Saat ve FilameX oldu.

YILDIZLI PROJELER’LE FİKİRLER GELECEĞE TAŞINACAK
Yıldız Teknopark, Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü iş birliğiyle düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması’na başvurular başladı. “Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla bu yıl 11’incisi düzenlenen yarışmaya başvurular, 3 Mart’a kadar devam edecek. Final etkinliği ise 18 Nisan’da, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

FUNIMATE 40 MİLYON İNDİRİLDİ
Video temelli uygulamalar geliştiren Pixery, kurulduğu 2014 yılından bu yana, Türkiye’den dünyaya teknoloji ihraç ediyor. Pixery’nin geliştirdiği video uygulamalarından ilki olan Funimate, 5 yılda, dünya genelinde 100’den fazla ülkede, toplam 40 milyondan fazla indirme sayısına ulaştı. Pixery’nin hedefi, 1-2 yılda 50 milyon ve 5 yıl içerisinde de 200 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmak.

EN HIZLI BÜYÜYEN TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ
Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerine Avrupa ve dünyaya açılma fırsatı sunan DeloitteTeknoloji Fast 50 Türkiye 2018 Programı’nın sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre bu yılki birinci, 2013 yılında kurulan EMFA Yazılım Danışmanlık oldu. İkinci Teknofix, üçüncü ise iyziko olurken “Büyükler Ligi” olarak anılan “Big Stars” kategorisinin kazananları ise Aselsan, Innova ve Logo Yazılım olarak açıklandı.

FİNTEK DÜNYASI BULUŞUYOR
İstanbul Fintech Week, finansal inovasyon platformu KOOPHub tarafından 2-5 Nisan tarihleri arasında Beşiktaş Stadyumu’nda gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında, finansal hizmetlere ilişkin yenilikçi teknolojiler, yapay zeka, blockchain, nesnelerin interneti, ekosistem, kuantum teknolojileri ve daha pek çok konu başlığı tartışılacak. Zirveyle ilgili ayrıntılı bilgiye, konuşmacılara ve programa www. istanbulfintechweek.com adresinden ulaşılabiliyor.

E-TİCARETİN YÜKSELEN SEKTÖRLERİ
TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, e-ticaret sektöründe 2019 yılında yükselişe geçecek 5 kategoriyi açıkladı. Çiğdemli’ye göre ikinci elciler, market ve gıdacılar, organikçiler ve online eğitimciler bu yıl yükselişe geçiyor. Moda ve tesettür kategorisi ise yükselişini e-ihracatla perçinleyecek.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.