Bu gençlikte iş var!

TÜSİAD’ın, geleceğin genç girişimcilerine iş dünyasının deneyimlerini sunma amacıyla düzenlediği “Bu Gençlikte İŞ Var!” girişimcilik programının ödülleri sahiplerini buldu. TÜSİAD üyesi iş insanlarının rehberliğinde 3 aya yakın bir süre çalışan 5 ekip arasında ödüle layık görülen 3 ekip, törende ödüllerini aldı. Algdeha birinci, Bal Kutusu ikinci, DysApp ise üçüncü oldu.

KAYITLAR 11 KASIM’A KADAR
Kurumsal hayattan girişimciliğe geçiş yapmak isteyenlere Silikon Vadisi merkezli Founder Institute İstanbul rehberlik ediyor. Founder Institute Sonbahar 2018 programı, Türkiye’deki 6’ncı yılında girişimcilere kapılarını açıyor. Founder Institute İstanbul, başvuru ve seçim sürecinin ardından 19 Kasım’da 14 haftalık programa başlayacak. Kayıtlar 11 Kasım’a kadar devam edecek.

DEVELOPER CIRCLES TÜRKİYE’DE
Facebook, Türkiye’deki ilk iki Developer Circles’ı İstanbul ve Ankara’da hayata geçirdiğini duyurdu. Bu iki şehirde yaşayan geliştiriciler, yerel geliştirici topluluklarına katılabilecek, diğer geliştiricilerle iş birliği yapabilecek ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ortamda geliştirici araçları ve Facebook’un ürünleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

GENÇLERE DESTEK
P&G Türkiye’nin, 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yılı anısına hayata geçirdiği “Gençlik 100 Yaşında” projesi, gençleri, zorlukları yenerek gerçekleştirdikleri başarı hikayelerini paylaşmaya davet ediyor. TEV iş birliğinde yürütülecek proje kapsamında, P&G’nin mobil uygulaması Banabak üzerinden kendi yaşam hikayelerini anlatan videolar paylaşacak olan gençler arasından seçilenlere, hayallerini gerçekleştirmeleri için maddi destek sağlanacak.

Ozan Aydemir
Ozan Aydemir

OYUN SEKTÖRÜ RAPORU AÇIKLANDI
Gaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı Kurucusu Ozan Aydemir, 2018 Türkiye oyun sektörü raporunu açıkladı. Buna göre 2018 yılında oyun sektörünün hacmi dünyada 135 milyar dolara yükseldi. Türkiye 850 milyon dolar pazar payı büyüklüğüyle dünyada 18’inci sırada yer alıyor. 2018 yılında yüzde 7,1 olan Türkiye’nin online oyun gelir büyümesinin, 2019 yılında ise yüzde 8,1’e yükselmesi bekleniyor.

STARTUP TURKEY’E BÜYÜK KATILIM
Etohum tarafından her yıl düzenlenen Startup Turkey, bu yıl 26-29 Nisan tarihlerinde düzenlendi. 65 ülkeden 100 girişim İstanbul’da buluştu. Bu yıl 130 bin girişimcinin başvuru yaptığı Startup Turkey 2019’a, Etohum Yatırımcı Kulübü’ndeki şirketlerin yanı sıra dünyanın önde gelen VC ve yatırımcıları da katıldı.

E-İHRACAT HACMİ BÜYÜYOR
B2CDirect, 2019’un ilk çeyreğinde gerçekleştirilen e-ihracat rakamlarını açıkladı. E-ihracat rakamlarındaki büyüme eğiliminin yılın ilk çeyreğine damga vurduğunu belirten B2CDirect CEO’su Yusuf İbili, “B2CDirect olarak geçen 3 ayda 1,5 milyon Euro’ya yakın e-ihracat gerçekleştirerek büyümeyi sürdürdük, ilk çeyrekte 200 binden fazla gönderim gerçekleştirdik ve 214 yeni KOBİ’yi sektöre kazandırdık” dedi.

KADINLARA ÖZEL YARIŞMA
Visa, start up’lara yönelik “Visa Everywhere Initiative” yarışmasını bu yıl ilk kez dünya çapında sadece kadın start up’lara özel gerçekleştiriyor. Seçilen finalistler Mayıs ayında açıklanacak, ödül töreni ise 7 Haziran’da, Paris’te, Visa’nın sponsoru olduğu 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası açılışıyla eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

DASSAULT SYSTÈMES, ARGOSIM’İ SATIN ALDI
Dassault Systèmes, gömülü sistemler için model tabanlı sistem mühendisliği olarak başarısı kanıtlanmış yapay zeka teknolojisinden faydalanmak amacıyla Argosim isimli start up şirketini satın aldı. Dassault Systèmes CATIA CEO’su Philippe Laufer, satın almayla ilgili olarak “Argosim, yazılım ve gömülü sistemlerin mimarisinde modelleme ve simülasyon çözümleri açısından elimizi güçlendiriyor” diye konuştu.

KURUMSAL PAZARA ODAKLANIYOR
Global pazarlardaki operasyonlarını yeniden yapılandıran Sinemia, ABD pazarında hızla büyüdüğü kurumsal pazara odaklanacak. Bireylere doğrudan abonelik sunmak yerine tüm abonelik modellerine altyapı sağlamayı seçen girişimin kurumsal abonelik altyapısı, sinema salonlarının yanı sıra ABD’nin ünlü basketbol ve beyzbol takımları tarafından da kullanılacak.

Bİ-FİKİR KAP’IN KAZANANLARI AÇIKLANDI
Anadolu Grubu’nun üniversite öğrencilerinin yenilikçi projelerini hayata geçirme hedefiyle başlattığı Bi-Fikir KAP’ın final etkinliği gerçekleştirildi. Finale kalan 9 proje arasından “Adel Kalemcilik ile Çantamla Sağlığıma Renk Katıyorum” projesini gerçekleştiren Nurdan Kayım birinci, “Anadolu Isuzu ile Ek Panik Fren Sistemi” projesini gerçekleştiren Berk Alpaslan ikinci, “Anadolu Efes ile Tat Tablosu” projesini gerçekleştiren Edip Ali Erdemir ise üçüncü oldu.

GİRVAK’A YENİ ÜYELER
Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası liderlerinin kurduğu Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın (GİRVAK) Mütevelli Heyetine dört yeni isim katıldı. Yeni üyeler iyzico Kurucu Ortak ve CEO’su Barbaros Özbuğutu, Core Strateji Kurucusu İhsan Elgin, Gram Games Kurucu Ortağı Mehmet Ecevit ve EFG Bank Singapur Genel Müdürü Cem A. Azak oldu.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.