Birinci kenya oldu


Etohum tarafından düzenlenen Startup İstanbul Konferansı’nın son gününde, Startup Challenge yarışmasıyla etkinliğin en başarılı 15 girişimi seçildi. Bu yıl 78 ülkeden başvuru alan yarışmada, birinciliği Kenya çıkışlı kurumsal ödeme girişimi Nims elde etti. Yarışmanın ikincisi Endonezya’nın gıda ve beslenme sorununa çözüm bulmak amacıyla kurulan iGrow olurken üçüncülüğü İran çıkışlı yeni nesil proje yönetimi platformu Taskulu kazandı.

GLOBAL GİRİŞİMCİLİK HAFTASI KASIM’DA
Gençlere girişimciliği kariyer seçeneği olarak değerlendirmeye teşvik eden Global Girişimcilik Haftası (GGH), 16-22 Kasım 2015 tarihleri arasında kutlanacak. Dünya genelinde 150 ülkede kutlanan GGH, 16 Kasım’da, Borsa İstanbul ev sahipliğinde gerçekleşecek Gong Töreni ile start alacak. GGH boyunca sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve devlet kurumlarının yer aldığı 300’den fazla paydaş, Türkiye genelinde 400’e yakın etkinlik düzenleyecek.

GBA’DEN İNGİLİZ GİRİŞİME YATIRIM
Köpek sahipleriyle köpek bakıcılarını güvenilir bir online platformda buluşturan İngiltere çıkışlı Tailster.com, Galata İş Melekleri’nden (GBA) 450 bin TL’lik yatırım desteği aldı. GBA, bu yatırımıyla Avrupa’daki iş bağlantılarını güçlendirirken girişimin İngiltere’de yaygınlaşmasına ve dünya çapındaki girişimcilik ekosistemlerine örnek olmasına yardımcı olacak.

SADECEON’A 500 BİN TL YATIRIM
Mikro servisleri ve yetenekleri potansiyel alıcılarla buluşturan Sadeceon.com, Sina Afra’dan 500 bin TL’lik yatırım desteği aldı. Sadeceon.com aldığı ilk aşama yatırımla kazandığı ivmeyi artırmayı ve Türkiye çıkışlı yerli bir girişim olarak küresel ölçekte büyümesini sürdüren Fiverr.com’a rakip olmayı hedefliyor. Sitede, mimari çizimleri üç boyutlu oluşturma, kurumsal mobil uyumlu web sitesi hazırlama gibi pek çok alanda hizmet sunuluyor.

birinci-kenya-oldu-2

İYZİCO’YA İKİ ÖNEMLİ TRANSFER
Ödeme sistemleri platformu İyzico, iki önemli yeni transferle birlikte kadrosunu güçlendiriyor. Yandex Türkiye’de pazarlama müdürü olarak görev yapan Çağdaş Önen, bundan sonra aynı görevini İyzico’da sürdürecek. BKM’den transfer edilen Emre Talay ise İyzico’nun yeni ürün müdürü olarak görev alacak. Şirket CEO’su Barbaros Özbugutu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ödeme sistemleri alanındaki liderlik yürüyüşümüz gücünü artıran kadromuzla daha da hızlı olacak” dedi.

IBM İLE LİDERLERVADİSİ İŞBİRLİĞİ
IBM, Türkiye’deki inovasyon ekosisteminin gelişimine katkı sunmak üzere Liderlervadisi.com ile işbirliği gerçekleştirecek. İşbirliğiyle bulut bilişim gibi yeni pazarlarda IBM’in teknoloji liderliğinden yararlanılarak akademik dünyaya, kamu kurumlarına, yatırımcılara, kuluçka şirketlerine ulaşılacak. B2N modeliyle Türkiye’deki inovasyon dünyası, Liderlervadisi. com platformunda dijitalleştirilecek.

birinci-kenya-oldu-3

15 MİLYON DOLAR FON TOPLAYACAK
Merkezi Silikon Vadisi’nde bulunan ve bugüne kadar dünya genelinde 1.200 girişime yatırım yapan erken aşama yatırım şirketi 500 Startups, Türkiye pazarına girdiğini ve Türk girişimciler için 15 milyon dolarlık bir fon toplamaya başladığını duyurdu. Şirketin Türkiye yatırım ortağı, Yandex’in Türkiye operasyonunda ilk çalışan olarak kritik görevlerde bulunmuş olan Erhan Erdoğan, fon danışmanı ise Facebook’un dünya genelindeki en önemli projelerinde yer alan mühendis Erbil Karaman oldu.

birinci-kenya-oldu-4FİNAL 14 KASIM’DA
İTÜ Çekirdek’in, farklı sektörlerdeki ticarileştirilebilir projeleri ödüllendirdiği İTÜ Çekirdek Big Bang’in bu yılki finali, 14 Kasım’da İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Bu yılki teması “Geleceği Kaçırma” olan yarışmada seçilen adaylar, fikirlerini işe dönüştürmelerini sağlayacak olan şirketlerini kurabilmek için yarışacak. Toplam ödül 1 milyon TL olacak ve ödüller girişimci adaylarına sermaye olarak verilecek.

BLABLACAR SEVİLDİ
Türkiye’de 2014 yılının Eylül ayından beri faaliyet gösteren yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar, birinci yıl istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye’de BlaBlaCar ile son 1 yılda paylaşılan yolculuklar ortalama 415 km’yi buldu. Son 1 yılda BlaBlaCar’ın Türkiye’deki üyelerinin yüzde 60’ı sevdiklerine ulaşmak ya da tatile gitmek için yolculuklarını paylaştığını belirtirken yüzde 47’si sistemi tasarruflu bulduklarını, yüzde 46’sı ise sosyalleşmek için uygulamayı tercih ettiklerini söyledi. Bilet bulmanın zor olduğu tatillerde, Türkiye genelinde BlaBlaCar’la 160 bin boş koltuk ilanı verildi.

ECZACILARA BÜYÜK KOLAYLIK
Profilo Ödeme Sistemleri’nin Profilo Verifone VX680-E1 Yeni Nesil Yazar Kasa POS modelini kullanan eczacılar, hastalardan “katılım payı” adı altında kestikleri fiş ya da fatura nedeniyle kazançları olmayan bir tutar için KDV ödeme derdinden kurtuluyor. Yeni nesil POS cihazı, Aynı zamanda çifte vergilendirme gibi karışıklıkların da önüne geçilmesini sağlıyor.

birinci-kenya-oldu-5

MEAL BOX RESTORAN AÇTI
Ev yemeklerini online siparişle sunan Meal Box, ilk restoranını Mecidiyeköy Astoria’da açtı. Meal Box’ın diğer restoranlardan farkı ise sipariş bekleme ve hesap ödeme sürelerini ortadan kaldırması. iOS ve Android uygulamalarıyla siparişleri restorana gitmeden veren kullanıcılar, hiç beklemeden yemeklerini yiyebiliyor. Ayrıca kullanıcılar, uygulamadan verdikleri siparişlerde yüzde 30 indirim avantajına sahip oluyor.

MUHASEBE MALİYETLERİ DÜŞÜYOR
PayU ile Mikro Yazılım, muhasebe işlerini e-devlet uygulamaları üzerinden yapmak isteyen şirketler için işbirliğine imza attı. İşbirliğiyle geleneksel muhasebe yöntemlerine kıyasla büyük bir maliyet avantajı sağlayan e-devlet uyumlu hizmetlerden yararlanacak PayU Türkiye müşterileri, bu hizmetleri kullanırken ödeme için kullanacakları e-kontörleri, PayU Türkiye ödeme altyapısı üzerinden kolaylıkla satın alabilecek.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.