Behrendt’ten yeni yatırım


Türkiye’de ekosistemine katkılarından dolayı ‘Yılın Melek Yatırımcısı’ ödülü kazanan Dr. Joachim Behrendt, FlightRecorder’a yatırım yaptı. Davut Can Abacıgil ve Ömer Erkmen tarafından kurulan FlightRecorder’ın mobil uygulamalardaki kullanıcı davranışlarını kayıt altına alma özelliğiyle tam bir veri toplama ve analiz hizmeti olduğunu belirten Behrendt, FlightRecorder’ın potansiyeli yüksek bir pazarda yerini aldığını söyledi.

[email protected]

EMARSYS 33 MİLYON DOLAR YATIRIM ALDI
E-posta, kişisel ürün tavsiye, sosyal ve mobil pazarlama çözüm sağlayıcılarından Emarsys, lanse ettiği B2C Marketing Cloud platformuyla San Francisco merkezli Vector Capital’den 33 milyon dolarlık sermaye yatırımı aldı. 15 yıllık tarihinde ilk kez yatırım alan Emarsys, finansmanı ABD ve Latin Amerika pazarlarındaki hızlı büyümesini desteklemek, satış ve pazarlama ekiplerini genişletmek için kullanacak. Yoğun talebe yanıt olarak şirketin ABD’deki ilk ofisini açacak.

TESLİMAT SORUNLARINA “BUKOLİ” ÇÖZÜMÜ
İnternet alışverişlerinde yaşanan teslimat sorunlarına çözüm sunmak için Bukoli’yi geliştiren Borusan Holding, 6 ayda 10 bin paketi müşterilerine ulaşmayı başardı. Bukoli, 5 yılın sonunda İstanbul’da 2 bin 500 teslimat noktasına ulaşmayı ve takip eden 1,5 yıl içerisinde de İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya’ya hizmet götürmeyi hedefliyor. Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Bukoli için ilk aşamada 7,5 milyon dolar yatırım gerçekleştirileceğini belirtti.

TEKNOLOJİ PROJELERİNE AVRUPA’DAN DESTEK
Avrupa Yatırım Fonu, Türkiye’de geliştirilen teknolojilerin desteklenmesi amacıyla Accelerating The Commercialization of Technology (ACT) Fonu’nu oluşturdu. Desteklenecek projeler, Boğaziçi Üniversitesi liderliğinde Türkiye’den 34 üniversitenin yer aldığı bir üniversite kurulu tarafından belirlenecek. ACT 2015-2018 yılları içinde 20-25 teknoloji girişimine, 100 bin Euro’dan 2,5 milyon Euro’ya kadar yatırım yapabilecek.

behrendtten-yeni-yatirim-2

BİLKENT CYBERPARK DÜNYA İKİNCİSİ
Bilkent Cyberpark, Dünya Teknoparklar Birliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İlham Verici Çözümler Yarışması’ndan dünya ikinciliğiyle döndü. Cyberpark Genel Müdürü Canan Çakmakcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tüm dünyaya ilham veren bir teknopark olmaya devam edeceklerini belirtti.

THE WALL YATIRIM ALDI
Lokasyon bazlı sosyalleşme platformu The Wall, eylül ayında TEB Özel Yatırımcı Kulübü’nün 5 üyesinden yatırım aldı. Twitter’ın sistemsel açığını bulmalarının sonucunda Twitter tarafından San Francisco’ya davet edilmeleriyle gündeme gelen Batuhan Katırcı ve Cihan Nalbant’ın girişimi The Wall’un, 1 ay içerisinde 10 bin kullanıcıya ulaşması hedefleniyor.

behrendtten-yeni-yatirim-3

SİNA AFRA’DAN ATÖLYE15’E YATIRIM
2009 yılından bu yana şirketlerin internet projelerine yazılım ve tasarım hizmeti sunan Atölye15, Sina Afra’dan 450 bin liralık yatırım aldı. Sina Afra’nın yüzde 15’lik pay karşılığında yaptığı yatırımla şirketin piyasa değeri de 3 milyon liraya ulaştı. Merkez ofisi İzmir’de bulunan şirket, bu yatırımla birlikte İstanbul ofisinin de kapılarını açtı. Şu anda yurtdışındaki müşterilerinin oranı yüzde 20 civarında olan Atölye15, bu ortaklıkla birlikte yurtdışındaki müşteri sayısını yüzde 50’nin üstüne çıkarmayı hedefliyor.

behrendtten-yeni-yatirim-4

NETAŞ WESLEY CLOVER TEKNOLOJİ FONU
Netaş ve Kanadalı yatırımcı Sir Terrence H. Matthews’un şirketi Wesley Clover arasında yapılan işbirliği kapsamında, erken evre şirketlere ve girişimcilere yatırım yapmayı, katma değeri yüksek teknoloji projelerini desteklemeyi amaçlayan Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu kuruldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Netaş CEO’su Müjdat Altay, fonla gençlere yeni teknoloji geliştirme imkanı vermek dışında gençlerin dünyaya açılma fırsatı ve uzak hedeflere erişebilecekleri bir platform yaratmayı amaçladıklarını belirtti.

behrendtten-yeni-yatirim-5

WEBRAZZİ SUMMIT’İN KAZANANLARI
Start Up dergisinin basın sponsorluğunu üstlendiği Webrazzi Summit, 21-22 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. Etkinlikte, 50 girişim arasından seçilen 12 girişim Webrazzi Arena finalinde yarıştı. Bindi Karia, Brendan Baker, Melih Ödemiş ve Emre Kurttepeli’den oluşan jürinin kararı sonucunda kazanan ilk üç girişim Twentify, Evreka, Segmentify oldu. İyiSahne adlı girişimse mansiyon ödülüyle jürinin beğenisini kazandı.

KIZLARSORUYOR’A ABD’DEN YATIRIM
Türkçe dışında İngilizce, İspanyolca ve Portekizce versiyonları da olan KizlarSoruyor.com, yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Aylık 9 milyondan fazla tekil kişiye ulaşan girişim, tümü ABD merkezli yatırımcılardan 1 milyon dolarlık yeni yatırım aldı. Yatırımın, şirketin büyümesine ivme kazandırmak için kullanılacağını söyleyen sitenin kurucusu Tolga Tanrıseven, “Bir yıl içinde 30 milyon tekil ziyaretçiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’deki bazı medya şirketleriyle ortaklıklara da başladık” dedi.

GENÇLERE MOBİL YAZILIM ÖĞRETİLECEK
Samsung Electronics, Türkiye’deki mobil yazılım istihdamını artırmak ve bu alandaki girişimcilere destek olmak üzere Bilişim Mucitleri Projesi’nin paydaşlarından biri olduğunu açıkladı. Proje kapsamında, gençlerin bulut bağlantılı mobil uygulamaları yaratma becerisi kazanarak mobil uygulama geliştirmesinin altında yatan tüm prensipleri öğrenmesi hedefleniyor. Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung, “Proje kapsamında ilk aşamada 1.000’e yakın gence ulaşarak mobil yazılım alanında Türk gençlerinin bayrağı en üste taşımasını hedefliyoruz” diye konuştu.

GİRİŞİMCİ ANNELERE DESTEK
Bünyesinde anne, bebek ve çocuk alanında yeni, farklı ve özel markalara yer veren Unnado.com, girişimcilik ekosistemine katkı sağlamaları için anneleri teşvik ediyor ve destekliyor. Temmuz ayından bu yana 14 girişimci anneyi destekleyen Unnado. com’da 20’ye yakın online butik açıldı. Yıl sonuna kadar 50 girişimci anneyle birebir çalışmak ve yeni projeler üretmek hedefleniyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.