2 Büyük Fona Katılım Sağladık


Bilkent CYBERPARK iki yeni büyük yatırım fonuna katılım sağladı. Oluşum, 1 milyon dolarla BUBA Ventures yatırım fonuna, ilk turunda da yatırımcı olarak yer aldığı ve 2. tur için hazırlık yapmakta olan DCP yatırım fonuna 2,5 milyon euro bedelle katılmak üzere anlaşma imzaladı.

Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin, “Bu fonların girişimcilerin finansmana erişim problemi aşmasında etkili olacağına inanıyoruz” diyor.

Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme bölgelerinden biri olan Bilkent CYBERPARK bünyesinde yer alan 250’den fazla şirketle faaliyetlerini yürütüyor.

Oluşum, şirketlerin kapasitelerini, satışlarını ve iş birliklerini artırmaya yönelik birçok program ve etkinlik gerçekleştiriyor. Düzenlenen eğitimler, seminerler, hızlandırıcılar, iş forumları, ticarileştirme programlarıyla da şirketleri daha ileri taşımaya çalışıyor.

Kuluçka aşamasındaki girişimlere devamlı olarak büyüme ve kendilerini geliştirme fırsatı sunduklarını belirten Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin, yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini şöyle anlatıyor:

“GLOBALLEŞMEYE DESTEK OLUYORUZ”

“Kuluçka aşamasındaki girişimlere çalışma alanı imkânı sağlıyor, gelişmeleri ve eksiklerini kapatabilmeleri için öneriler ve destekler sunuyoruz. Yatırım ihtiyacı olan firmalarımızı yatırımcılarla bir araya getirerek kendilerini ve projelerini tanıtmalarına fırsat yaratıyoruz.

Firmalarımıza yerel ve uluslararası fuarlarda ürünlerini tanıtma şansı sunuyor; potansiyel müşteri görüşmeleri, iş birliği ve yatırımcı görüşmeleri gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. Bölgemizi ziyaret eden kurum ve kuruluşlarla firmalarımızı bir araya getirerek potansiyel iş birliği ve müşteri görüşmeleri gerçekleştiriyoruz.

Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ticaret heyetleri ve hızlandırıcı programlarla girişimcilerin globalleşme hedeflerine destek oluyoruz. İlerleyen dönemlerde de bu yönde destek olmaya devam edeceğiz.

YÜZDE 29 FİNANSAL SIKINTI YAŞIYOR

Her ne kadar sunduğumuz hizmetlerle firmalarımıza ve ekosisteme destek sağlıyor olsak da kendi girişimini kuran, kurmuş olduğu şirketi geliştirmek ve ileri taşımak isteyen girişimcilerin ekosistemde karşılaştıkları birçok problem var. Bilgi ve tecrübe eksikliği, yeterli teknik donanıma sahip olmamak, ürününü ticarileştirememek gibi girişimcilerin sıklıkla karşılaştığı sorunlar bulunuyor.

Ancak genel olarak baktığımızda, bu problemlerin en başında sermaye ve finans problemleri geliyor. Son zamanlardaki araştırma verilerine göre girişimlerin yüzde 29’u finansal sıkıntılardan dolayı başarısız oluyor ve yoluna devam edemiyor.

Girişimciler finansal sıkıntıya düşüğü zaman yatırım alanlarını genişletemiyor, şirketini ileri götüremiyor ve girişimin başarısız olma şansı artıyor. Kamu desteği girişimcilere büyük fayda sağlıyor olsa da bu fayda özellikle ürün geliştirme aşamasında şirketlere katkı sağlıyor.

“ANKARA’DA DAHA FAZLA FON OLMALI”

Teknoloji şirketlerinin, özellikle İstanbul dışındaki illerde konumlanmış olanların, yatırım ağlarına erişiminde büyük problemler gözlemliyoruz. Bu sebeple uzun yıllardır birçok yatırım ağı ve VC ile iş birliği yaparak sık sık firmalarımızı onlarla bir araya getiriyoruz.

Sadece 2019’da teknoparkımızda 70’in üzerinde girişimci-yatırımcı buluşmasına olanak sağladık. 21 üniversitesi, 8 aktif teknoparkı ve 100’ün üzerinde Ar-Ge merkeziyle büyük potansiyele sahip Ankara’da daha fazla yatırım ağı ve daha fazla fon olması gerekiyor.

Bu eksikliğin kapanmasını sağlamak ve bu alanda yol gösterici olmak adına büyük bir adım atarak, Bilkent CYBERPARK olarak iki yeni büyük yatırım fonuna katılım sağladık.

1 milyon dolarla BUBA Ventures yatırım fonuna, ilk turunda da yatırımcı olarak yer aldığımız ve 2. tur için hazırlık yapmakta olan DCP yatırım fonuna da 2,5 milyon euro bedelle katılmak üzere anlaşmalarımızı tamamladık.

Katılmış olduğumuz bu fonların önümüzdeki dönemlerde yeni girişimlere destek olmasını bekliyoruz. Bu fonların girişimcilerin finansmana erişim problemi aşmasında ve bu alandaki eksikliklerin giderilmesinde büyük bir rol oynayacağına inanıyoruz.

Atmış olduğumuz bu önemli adımın, Ankara ve diğer illerdeki yatırım ağları ve fonlarının artmasında yol gösterici olması en büyük temennimiz.

BİLKENT CYBERPARK İLK BİLİŞİM SANAL TİCARET HEYETİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Düzenlediği birçok ticaret heyeti ve hızlandırma programıyla girişimcilerin globalleşmesi ve ihracat kapasitelerini artırmayı hedefleyen Bilkent CYBERPARK, bu alandaki faaliyetlerine hızla devam ediyor.

İngiltere’de güçlü bir başlangıç yapmak isteyen girişimcilere özel olarak kurgulanan “CYBR Business Camp” adlı program, teknolojik yatırım oranıyla Amerika ve Çin gibi ülkeleri geride bırakan ve T.C. Ticare Bakanlığı tarafından 2020-2021 döneminde “Hedef Ülkelerden” biri olarak belirlenen İngiltere’de girişimcilere birçok fırsat sunuyor.

Bilkent CYBERPARK, 19-23 Ekim 2020 tarihleri arasında CYBR Business Camp programını online olarak gerçekleştirerek; girişimcileri İngiltere’deki potansiyel müşteri ve stratejik partnerleriyle bir araya getirdi. Program aynı zamanda Türkiye’deki teknoparklar arasında ve bilişim alanında gerçekleştirilen ilk sanal ticaret heyeti olma özelliğini taşıyor.

Programın ilk günü İngiltere’deki yerel uzmanlar tarafından gerçekleştirilen şirketleşme, vergilendirme, hukuki süreçler, vize tipleri ve devlet destekleri gibi kritik konulardaki bilgilendirme toplantılarıyla başlayarak, çevrimiçi birebir görüşmelerle devam etti.

11 girişimcinin katılım sağladığı programda, girişimciler İngiltere’deki potansiyel müşteri ve partnerleriyle bir araya geldi. 5 gün süren program boyunca Türk girişimciler, aralarında AVON, Dell ve HSBC’nin de yer aldığı 15 İngiliz şirketiyle 60’ın üzerinde birebir iş görüşmesi gerçekleştirdi.

BAĞLANTI KURMA FIRSATI

Bu yıl ikincisi düzenlenmiş olan programda, firmaların yatırım, satış, stratejik partnerlik gibi hedefleri doğrultusunda, doğru kişilerle temas kurmalarına olanak sağlandı. Geçtiğimiz yıl düzenlenmiş olan CYBR Business Camp’te, katılımcı firmalar Londra’ya giderek şirket kurma, yurt dışında ofis açma gibi önemli konuları uzmanlarla bir araya gelerek değerlendirme şansı yakalamış ve potansiyel müşteri, yatırımcı ve iş birliği görüşmelerine imza atmıştı.

Firmalar, bu yıl görüşmelerini çevrim içi gerçekleştirerek; globalleşmeye yönelik amaçları doğrultusunda önemli bilgiler elde etti ve değerli bağlantılar kurma fırsatı yakaladı.

Gerçekleştirmiş olduğu ilk sanal ticaret heyetiyle ekosistemde büyük bir adım atan Bilkent CYBERPARK, ilerleyen dönemlerde de düzenleyeceği sanal ticaret heyetleri ve hızlandırıcı programlarla girişimcilerin uluslararasılaşma hedeflerine destek olmaya devam edecek.

 

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.