2’nci Tur Yatırımını Aldı


Reztoran, 600 bin dolarlık 2’nci tur yatırımını aldı. Hakan Sabancı, Doğan TV Holding, Cem Garih, Mehmet Gül, David Nahmiyas, Can Gürel ve Alen Anav’ın yer aldığı yatırımcılar arasında Yunanistan’ın önemli yatırımcılarından Venture Friends’in kurucusu Apostolos Apostolakis de var. Reztoran’ın kurucusu Irmak Dönmez Büyümez, konuyla ilgili olarak “Yeni yatırımla birlikte pazarlama çalışmalarımızı hızlandırarak daha çok kullanıcıya ve üye restorana ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“HEDEF 50 MİLYON TL”
TİM-TEB Girişim Evi, 2016 yılında 10 milyon TL’lik ihracata imza attı. Konuyla ilgili açıklama yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, şöyle konuştu: “Bir girişimcimiz, MIOPS ürününü NASA ve Amerikan ordusuna sattı. Yine Delphisonic’in, bulut tabanlı arıza izleme sistemiyle demir yollarındaki aksaklıklar tespit edilerek büyük kazaların ve bakım maliyetlerinin önüne geçilecek. Bu rakamlar bizleri mutlu ediyor ancak potansiyelimizi yansıtmıyor. 3 yılda girişimcilerimizin 500 milyon TL ciro, 50 milyon TL ihracat gerçekleştirmesi hedefleniyor.”

 

FINTECH YATIRIMLARI YÜZDE 175 ARTTI
Deloitte, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve FinTech Istanbul iş birliğiyle ‘Türkiye Fintech Ekosistemi’ raporunu yayınladı. Rapora göre Türkiye’de 2012 yılında 4,6 milyon dolar olan fintech yatırımlarının miktarı, 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 175 büyüme göstererek 29 milyon dolara ulaştı. Girişim sermayeleri ve melek yatırım ağları son 4 yılda ülkedeki fintech girişimlerine toplam 53,2 milyon dolarlık yatırım yaptı. Konuyu değerlendiren BKM CEO’su Soner Canko, “Türkiye’nin fintech girişimleri için ideal ülkelerden biri haline geleceğine inanıyoruz” diye konuştu.

ROTA BÖLGESEL LİDERLİK
İyzico, 4’üncü yılında yenilenen yüzüyle istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Son bir yılda işlem sayısında yüzde 800, işlem hacminde ise yüzde 540’lık bir artış yakalayan girişim, 10 binin üzerinde aktif üye iş yerine ve pazaryerleri altında 200 bin üzeri aktif satıcıya ulaşıyor. Çok kısa bir sürede online ödeme sistemleri pazarında lider konuma geldiklerini belirten İyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, şöyle konuşuyor: “5 yıl içinde hedefimiz, ödeme sistemleri alanında bölgesel liderliği yakalamak ve Türkiye’den çıkan milyar dolar değerlemede bir şirket olmak.”

9 YATIRIMCI YOLO DEDİ
Şehir içi taşımacılıkta lüks minibüslerle yolculuk seçeneği sunan Yolo, aldığı 200 bin dolarlık yeni yatırımla 16 milyon dolar olan değerlemesini 20 milyon dolara yükseltti. Yatırımın yarısını yatırımcı Zihni Turgut Güneri’den, diğer yarısını ise 8 farklı yatırımcıdan sağladı. Yolo Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Çolakoğlu, “Yolo, şu anda 14 tam zamanlı çalışan ve 250 araç sayısıyla yoluna devam ediyor. Herhangi bir anda 50’ye yakın araç sürüş halinde. Yurt dışında da aynı şekilde büyümeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

HERKES GİRİŞİMCİ OLMAK İSTİYOR
Randstad’ın 2017’nin ilk çeyrek sonuçlarını içeren “Workmonitor/İnsan Kaynakları İstihdam Araştırması Raporu”na göre katılımcıların yüzde 53’ü girişimci olmak istediğini belirtiyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 42’yi bulmuş durumda. Küresel katılımcıların yüzde 50’si, ülkelerindeki hükümetin start up’ları aktif olarak desteklediğini belirtiyor. Bir start up kurmak istediğin belirtenlerin oranı ise Türkiye’de yüzde 72 iken globalde yüzde 50 seviyesinde.

SIRADA ABD VAR
Saç ve makyaj odaklı ve mobil öncelikli bir sosyal ağ Hairmod, İstanbul’dan Avrupa’ya açıldı. Hollanda’dan Blue Whale Ventures’ın ve var olan yatırımcılarının katıldığı turda 160 bin dolar yatırım alan girişim, Hollanda merkezli Hairmod B.V. şirketiyle bu pazarda faaliyetlere başladı. Hairmod, yurt dışı açılımına yılın son çeyreğinde giriş yapmayı planladığı ABD pazarıyla devam etmek istiyor.

İHTİYACA GÖRE TARİFE BULUYOR
Tarifebilir.com, bugüne kadar 35 bin kullanıcının yeni tarife seçmesine aracılık etti. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’un sunduğu tarifeleri detaylıca filtreleyen girişim, ayrıca hediye sinema bileti ya da havaalanı transferi gibi hizmetleri de listeliyor. Girişimin kurucusu Serkan Türkoğlu, ilerleyen süreçte elektrik ve internet tarifelerine de odaklanacaklarını, tarife karşılaştırma dikeyinde akla gelen ilk isim olmak istediklerini söylüyor.

STARCAMP VADİ’YE AÇILDI
Kuluçka merkeziyle girişimci fikirleri ticari bir işletmeye dönüştüren Yıldız Teknopark, Türkiye’den 4 üniversiteyle bir araya gelerek ABD’de Starcamp Kuluçka Merkezi’ni kurdu. Dünya girişim sermayesinin merkezi Palo Alto şehrinde kurulan Starcamp, Silikon Vadisi’nin ilk Türk kuluçka merkezi oldu. Google, Facebook, Tesla gibi dünyaca ünlü şirketlerle aynı bölgede kurulan Starcamp, başarılı projeleri, dünya girişim sermayesinin yüzde 30’unu bulunduran ABD pazarına hazırlamayı amaçlıyor.

ABONESEPETİ’NE 420 BİN TL’LİK YATIRIM
“Akbank Girişimci Geliştirme Programı” mezunlarından Abonesepeti, ŞirketOrtağım’dan 3,5 milyon TL üzerinden değerlemeyle 420 bin TL’lik yatırım aldı. Deniz Okumuş liderliğindeki girişim, Digitürk, D-Smart, Superonline, TurkTelekom, Türksat ve Vodafone gibi 20’den fazla şirketin abonelikle ilgili işlemlerini gerçekleştiriyor.

BİLİŞİM İNOVASYON MERKEZİ AÇILIYOR
ODTÜ Teknokent, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle Ankara’da global teknoloji devlerinin de yer alacağı Bilişim İnovasyon Merkezi’ni kuruyor. 2017 sonunda faaliyete geçmesi planlanan Bilişim İnovasyon Merkezi’yle uluslararası arenada başarılı teknolojik ürünlerin ve teknoloji şirketlerinin yanı sıra, küresel teknoloji şirketlerinin yer aldığı, değer yaratan bir inovasyon ekosistemi oluşturmak amaçlanıyor. Merkezle birlikte Ankara’nın teknolojinin kalbi olması hedefleniyor

BIC ANGELS’IN YENİ YATIRIMI LETZ
BIC Angels, BIC101 Hızlandırma Programı kapsamında LETZ’e 1 milyon TL değerleme üzerinden yatırım gerçekleştirdi. BIC Angels nakdi yatırımın yanı sıra çalışma alanı, uzman desteği ve mentorluk alanlarında da Letz’in yanında olacak. Kurucu ekibin hedefi, Türkiye’de altı ay içinde 100 bin kullanıcıya ulaşmak, bir yıl sonra yurt dışına açılıp üç yıl içinde de global marka haline gelebilmek.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.