Tüsiad Silikon Vadisi Ağı Kuruldu


TÜSİAD, Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren girişimci ve yatırımcılarla etkileşimi geliştirmek amacıyla bir ağ kurdu. Bu sayede bölgenin girişimcilik alanındaki yüksek birikiminden yararlanmayı amaçlayan TÜSİAD’ın bu yeni hamlesiyle ilgili bilgi veren yönetim kurulu başkanı Erol Bilecik, “TÜSİAD Silikon Vadisi Ağı’yla hem Türk girişimcilere Silikon Vadisi’nde yol gösterilmesini hem Silikon Vadisi kaynaklı ilginin Türkiye’ye yönlendirilmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

KURUMSAL GİRİŞİM FONU DEVREDE
Trend Micro, gelişmekte olan teknoloji pazarlarını keşfetmek için oluşturduğu kurumsal girişim fonunu duyurdu. Trend Micro, 100 milyon dolarlık başlangıç yatırım fonuyla nesnelerin interneti gibi hızlı büyüyen alanlarda fikir üreten start up’ları destekleyecek. Start up’lara finansal destek sağlamanın yanı sıra stratejik iş birlikleri yapma ve dünyadaki 28 binden fazla iş ortağının yer aldığı kanal erişim imkanı sunacak.

Banu Nazlı

Banu Nazlı

EBRU KOLEKSİYONU İNTERNETE TAŞINDI
Banu Nazlı tarafından kurulan Elif Ebru Atölyesi’nin, kumaş ve deri üzerine ebru sanatını uygulayarak oluşturduğu koleksiyonu, Niyeo internet mağazacılığı platformuyla dijital ortama taşındı. Niyeo internet mağazacılığı, ebru sanatıyla oluşturulan tasarımları üzerinde taşımak isteyenler tarafından her geçen gün daha fazla ziyaret edilmeye başlandı.

POLTIO.COM YURT DIŞINA AÇILDI
Sosyal anket platformu Poltio.com, temmuz ayında aldığı 1 milyon TL’lik yatırımla global açılımı için çalışmalarını hızlandırdı. İngilizce sitesini canlıya alan Poltio.com’un Amerika’daki ilk kullanıcıları, soru sormaya, test hazırlamaya ve oy kullanmaya başladı. İki yeni takım arkadaşıyla New York’taki ekibini de kuran Poltio, Türkiye’deki ekibinin bir bölümünü de temmuz ayı itibarıyla Amerika ofisine transfer etti.

YATIRIM AĞLARI BİR ARAYA GELDİ
BIC Angels, temmuz ayında tüm yatırım ağlarının davetli olduğu BIC DAY etkinliğini Kolektif House’da gerçekleştirdi. Start up’ların yatırımcı karşısına çıktığı etkinlikte, Doğan Taşkent moderatörlüğünde bir panel de düzenlendi. Fırat İşbecer, Rina Onur, Burç Tanır ve Joachim Behrendt, Türkiye’den küresel ekonomiye geçiş yapabilecek start up’ların neler yapması gerektiğini anlattı. Etkinlikte yatırımcı karşısına çıkan 6 girişim ise şöyle: Leadflip, Localguddy, CEOtudent, Lala, Deplike, Dopigo.

Burcu Tandoğan

Burcu Tandoğan

TÜRKİYE’DE PAZARLADI DÜNYA LİDERİ OLDU
28 yaşındaki girişimci Burcu Tandoğan, Nomadic State of Mind markalı ip sandaletlerin Türkiye distribütörüyken elde ettiği rekor satışlarla dünya lideri oldu. Burqu.com online satış sitesini kurarak sadece Türkiye’ye değil, dünyada satış yapmaya başlayan Tandoğan, kısa zamanda tüm dünyada en iyi distribütör olmayı başardı. Son olarak Miami ile Meksika distribütörlükleri de Tandoğan’a bağlandı.

ING BANK’TAN FİNTECH’LERE DESTEK
ING Bank, fintech’lere destek olmak üzere İTÜ ARI Teknokent’le iş birliğine gitti. Buna göre kasım ayında 6’ncısı düzenlenecek Big Bang yarışmasında başarılı olan fintech girişimlerine, “ING Bank Fintech Özel Ödülü” verilecek ve toplam 40 bin Euro ödül dağıtılacak. Girişimciler, 19 Ağustos’a kadar İTÜ Çekirdek’e başvurarak Big Bang 2017 adayları arasına girme fırsatı yakalayabiliyor.

ANAHTAR TESLİM E-FATURA HİZMETİ
Paraşüt, anahtar teslim e-fatura hizmetiyle e-faturaya geçiş sürecindeki başvuru yükü ve stresini KOBİ’lerin üzerinden alıyor. Bu yeni hizmetle Paraşüt müşterileri, 15-30 gün arasında değişen e-fatura başvuru sürecini, mali mühür bekleme süresi hariç 2 güne indirmiş olacak. Süreci yöneten uzman ekip; GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı), mali mühür başvuruları dahil tüm süreçleri başvuru sahibiyle birebir yöneterek iş yüklerini hafifletecek. E-faturaya geçmek isteyen her işletmenin yararlanabileceği bu hizmet, kısa bir süre için ücretsiz sunulacak.

PEPAPP ARTIK 6 DİL BİLİYOR
Kadınların dijital asistanı olma hedefiyle kullanıma sunulan Pepapp; Türkçe ve İngilizce dillerine, Ukraynaca, Rusça, Almanca ve İspanyolcayı da ekledi. Pepapp’in yönetici ortağı Emrah Yiğit, “Yeni dil destekleriyle farklı pazarlara da açılma planımızı hayata geçiriyoruz. Pepapp artık Ukraynaca, Rusça, Almanca ve İspanyolca dillerinin konuşulduğu coğrafyalarda da kullanılabilecek. Önümüzdeki dönemde desteklediğimiz dil sayısını artıracağız” diyor.

ENERJİSA İLE İTÜ ÇEKİRDEK İŞ BİRLİĞİ
Enerjisa, kendi çalışanlarıyla enerji alanındaki konulara yaratıcı çözüm sağlayabilmek amacıyla başlattığı Nar Programı’nı, İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi’yle genişletiyor. Enerji sektörüyle ilgili yenilikçi fikre sahip başarılı girişimlere, kasım ayında gerçekleştirilecek Big Bang yarışmasında, “Enerjisa Girişimcilik Özel Ödülü” verilecek ve toplam 300 bin TL’lik ödül dağıtılacak.

ALBARAKA START UP MERKEZİNİ AÇTI
Albaraka Türk, girişimcileri kuluçka ve hızlandırma olanaklarıyla desteklemek üzere Albaraka Garaj Start Up Hızlandırma Merkezi’ni hizmete açtı. Albaraka Garaj, katılım bankası bünyesinde kurulan dünyadaki ilk start up hızlandırma merkezi olma özelliği taşıyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “Açık inovasyon ve birlikte çalışma prensibi çerçevesinde özellikle de fintech girişimleriyle farklı iş birlikleri geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

STARTUPS.WATCH 2 YAŞINDA
Serkan Ünsal tarafından BKM desteğiyle hayata geçirilen Türkiye’nin ilk dijital girişim ve yatırım analiz platformu Startups.watch, ikinci yaşına girdi. Girişim ekosistemindeki paydaşlarla ilgili tüm analizleri tek çatı altında toplayan platform, iki yılda 15 ülkeden bine yakın profesyonele farklı kategorilerde hazırlanmış detaylı raporlarını ulaştırdı. Startups.watch, 40’a yakın ülkeye Türkiye’deki girişimleri tanıttı.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.