15 CVC’nin 2021 ajandası

Türkiye’de faaliyet gösteren kurumsal girişim sermayesi (CVC) yatırım fonlarının sayısı 38’e ulaştı. Bu yıl yeni kurulacak fonlarla birlikte bu sayının 50’yi geçmesi bekleniyor. Bankaların ardından holdingler de kendi bünyelerinde kurdukları bu fonlarla start up’lara önemli yatırımlar yapıyor. İşte Türkiye’de faaliyet gösteren 15 kurumsal girişim sermayesi yatırım fonunun 2021 planları…

Bugün Türkiye’de faaliyet gösteren kurumsal girişim sermayesi yatırım fonu sayısı 38’e ulaştı. Bu yıl yeni kurulacak fonlarla birlikte bu sayının 50’yi geçmesi bekleniyor. Türkiye’de start up’lara yapılan yatırımlar içinde son yıllarda kurumsal girişim sermayesi yatırım fonlarının payı giderek artıyor.

Toplam yatırım tutarları içinde CVC’lerin oranı, 2016 yılında 8 milyon dolarla yüzde 14 iken, 2020 yılında 37 milyon dolara çıkarak yüzde 27’ye ulaştı. Fonların büyük bir bölümü ön tohum ve tohum aşamasındaki start up’lara yatırım yapıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Startups.watch Kurucusu Serkan Unsal, yatırımlarda Seri A ve B aşamalarında henüz çok geride olan bu fonların, yatırım deneyimi kazandıkça daha büyük fonlar kuracaklarını düşünüyor.

Başarılı exit’ler oldukça fon kurmak isteyen kurum sayısının da artacağına inanan Unsal, “Çoğu kurumsal girişim sermayesi fonu 1 milyon doların altında yatırım yapıyor. Yani ön tohum ve tohum aşamaları diyebiliriz. Fintekler çoğu fonun odak alanında gözüküyor, fakat fonların neredeyse tamamı ‘generalist’ fon. Yani her alanda kriterlerine uyan girişimlere bakıyorlar” diyor.

“FIRSATLARI DEĞERLENDİRİYORUZ”

Türkiye’nin önde gelen start up’larrna baktığımızda birçok CVC’nin yatırım bütçesinin giderek arttığını ve bu yıla ilişkin yoğun bir ajandaları olduğu dikkat çekiyor. Doğan Holding’in girişim sermaye şirketi Öncü Girişim’in sermayesi 2021 yılında 180 milyon TL daha artırılarak 500 milyon TL’ye çıkarıldı. Aktif büyüklüğü de buna paralel olarak yaklaşık 700 milyon TL’ye ulaştı.

Öncü Girişim, hem girişim sermayesi fonlarına hem girişim şirketlerine doğrudan yatırım yapıyor, yenilenebilir enerji projelerine finansman sağlıyor. 2021 yılında da yeni girişim sermayesi yatırımları yapacaklarını söyleyen Öncü Girişim Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Aza Dr. Murat Doğu, şunları söylüyor: “Yatırıma yönlendirilebilecek yaklaşık 200 milyon TL tutarında

serbest fonumuz bulunuyor. Sesa Ambalaj yatırımında olduğu gibi katma değeri yüksek cazip fırsatlarla karşılaşmamız durumunda ortaklarımızdan ilave sermaye temin edilmesi de her zaman imkan dahilinde.

Odağımızda her ne kadar e-ticaret, teknoloji, yazılım, sürdürülebilir iş modelleri, yenilenebilir enerji gibi yatırım alanları olsa da diğer alanlarda da karşımıza çıkan yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz.” Türk Telekom’un kurumsal girişim sermaye şirketi TT Ventures, 2018 yılından bu yana, büyüme aşamasındaki girişimleri fonluyor.

Başta sağlık, eğitim ve enerji sektörleri olmak üzere yapay zekâ, IoT ve ICT gibi odak alanlara yatırım yaptıklarını belirten Türk Telekom Strateji, Planlama ve Dijital Genel Müdür Yardımcısı Barış Karakullukçu, “Şu an 9’uncu dönem başvurularını aldığımız erken aşama girişimleri desteklediğimiz PİLOT programımızla bugüne kadar 73 girişime toplamda 5 milyon TL’nin üzerinde nakit desteği sağladık. 2021’de yeni girişim yatırımlarımızı sürdürmeyi ve bunlar arasında PİLOT mezunu girişimlere öncelik vermeyi hedefliyoruz” diyor.

BÜTÇE SINIRI YOK

Zorlu Holding’in fon şirketi Vestel Ventures, pandemi ve sonrasında oluşan yeni dünya standartlarında bu trendleri yakalayan girişimlerle çalışmayı hedefliyor. Girişimlere yatırım yapmak için bir bütçe sınırı koymadıklarını vurgulayan Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt, girişimin kalitesi, potansiyeli ve beraber oluşturacağı değere göre bilançodan fon yarattıklarını belirtiyor.

Globale ulaşmak isteyen, Zorlu Holding iştirak firmalarıyla ortak iş birlikleri yaparak kendi ölçeklendirme hızını artırabilecek, halihazırda satış yapmış, Pre Seri A ve Seri A düzeyinde yatırım arayan girişimlerle ilgilendiklerini açıklıyor. Salt, bu girişimlere yatırım yaptıktan sonra onları Z-Port programına aldıklarını, gelişimlerini takip ederek yeni iş birlikleri için desteklediklerini söylüyor.

2019 yılında kurulan Yıldız Ventures, kısa sürede gerçekleştirdiği çok sayıda yatırımın ilk meyvelerini bu yıl toplamaya başlayacak. İnkübasyon, özellikle erken aşama gıda girişimlerini desteklediği hızlandırma programı ve finansal yatırımlar olmak üzere üç ana alana odaklanan Yıldız Ventures, Türkiye’nin ilk online süper marketi Istegelsin’e 30 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Diğer taraftan global iş ortağı Chicago merkezli Sente Foundry ile birlikte yürütülen hızlandırma programıyla erken aşama gıda girişimlerine yatırım ve destek sunuyor.

Y ıldız Ventures Kurucusu Yahya Ülker, “Yatırım gücümüzde ciddi bir ağırlığı olan inkübasyon alanımızla birlikte 30 milyon dolarlık ek yatırım bütçemiz de var. Hedefimiz bugünün girişimlerini yarın Yıldız Holding şirketlerinden biri haline getirmek” diyor.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLİYOR

Tekfen Holding’in fonu Tekfen Ventures, 2016 yılından bu yana 12 girişime ortak oldu ve yaklaşık 50 milyon dolar yatırım büyüklüğüne ulaştı. Bütçelerini yıllık bazda değerlendirmek yerine, gelecek gördükleri projelere göre fon yönetim prensibiyle kullandıklarını ifade eden Tekfen Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Uzan, yatırımlarını yönlendirirken Tekfen şirketleriyle potansiyel gelişim alanlarını da değerlendirdiklerini belirtiyor.

Bu alanlardaki yenilikçi teknolojilere yönelerek Tekfen’e rekabet avantajı yaratmayı hedeflediklerini anlatan Uzan, şöyle devam ediyor: “Tekfen’in güçlü olduğu tarım, tarımsal sanayi ve inşaat iş kollarının henüz dijital dönüşümün başındaki sektörler olması, Tekfen Ventures için geniş bir hareket alanı yaratıyor ve şirketi diğer girişim sermayesi şirketlerinden farklılaştırıyor.

Kuluçka devresini tamamlamış, erken aşama olarak tanımlanan Seri A ve Seri B turundaki girişimlere odaklanıyoruz. Küresel tarım, inşaat ve imalat endüstrilerini yeniden tasarlayan inovatif girişimleri yeni yatırımlarla desteklemeyi sürdüreceğiz.” inci Holding’in stratejik yatırımcısı olduğu Vinci Girişim Sermayesi, Türkiye, Almanya ve Ingiltere olmak üzere, mobilite, tedarik zinciri, enerji yönetimi ve depolamasıyla endüstri 4.0 alanlarında erken aşama teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor.

Başlangıçta her bir şirkete 100 bin ila 500 bin Euro aralığında yatırım gerçekleştiriliyor. Bu yıl özellikle enerji depolama ve yönetimi dikeyleriyle ilgilendiklerini belirten Vinci Yatırım Komitesi Başkanı Şelale Zaim Gorton, “Diğer yandan portföyümüzde coğrafi dengelemeyi sağlamak amacıyla Almanya’da bir yatırım daha yapmak için bu bölgede görüştüğümüz şirket sayısını artırıyoruz. Bu yıl 1-2 milyon Euro arasında yatırım yapacağız” diyor.

MOBİLİTE VE SAĞLIK

Fark Holding’in mobilite odaklı kurumsal girişim sermayesi fonu F+ Ventures 2016’dan bu yana beş şirkete yatırım yaptı. Fon, mobilite dikeyinde Türkiye, Avrupa ve ABD’deki girişimlere yatırım yaparken bir yandan da Fark Labs altında gelişen girişimleri fonluyor.

Yıl sonuna kadar toplam yatırım tutarının 5 milyon dolar seviyesine ulaşabileceğini belirten Fark Holding Başkanı Ahu Büyükkuşoğlu Serter, “Mobilite sektörüne ek olarak, COVID-19’un etkilerini, büyük bir endüstri şirketi olarak derinden hissettiğimiz dönemde, sağlık alanındaki fırsatları da keşfetmeye başladık.

Bu doğrultuda yaşam bilimleri sektöründeki yatırım fırsatlarını değerlendirmek üzere ayrı bir ekip oluşturduk. ilk yatırımımızı spirometre üreticisi olan Inofab’a gerçekleştirdik” diye konuşuyor.

Sadık Holding bünyesinde kurulan Sadık Ventures, Silikon Vadisi ve Türkiye’deki yatırımlarına devam ederken farklı kıtalarda da yatırım yapmaya başladı. Sadık Ventures Kurucu Ortağı Canberk Mersin, özellikle Afrika kıtasına olan ilgilerinin arttığını ifade ediyor. 2021 yılı için 3 milyon dolar yatırım bütçesi ayıran şirket; finans, sağlık, eğitim, reklam, sigorta teknolojileri ve oyun sektöründeki start up’lara yatırım yapıyor.

Mersin, “2020 yılında getiri oranı olarak en başarılı fonlardan biri olduk. Küresel ölçekte de önde gelen fonlardan biri olmayı planlıyoruz. Ayrıca farklı ortaklıklarla Türkiye’de daha önce denenmemiş birkaç yatırım modelini uygulayacağız” diyor.

5 MİLYON TL HARCAYACAK

Proline Ventures, akıllı şehirler alanında teknoloji üreten, yüksek teknolojiyi odağına almış girişimleri destekliyor. SmartMix yatırım modeli çerçevesinde start up’lara strateji ve iş geliştirme, Ar-Ge ve ürün yönetimi, pazarlama ve satış destekleri sunuyor.

Start up’lara nakdi desteklerle birlikte 1 milyon TL’nin üzerinde katma değer sağlayabilmeyi hedeflediklerini söyleyen Proline Ventures Direktörü Hakan Metin Akgün, “Akıllı şehirler alanında teknoloji üreten start up’lara ve projelere yatırım yapıyoruz. IoT, yapay zeka, blockchain alanındaki gelişmeler çerçevesinde, bu alanda çalışan start up’ları önümüzdeki dönemde takip etmeyi planlıyoruz” diyor.

Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi’nin kurduğu OTAM Ventures, otomotivdeki dönüşürr de göz önüne alarak mobilite başlığı altında, otonom araçlar, bağlantılı araçlar, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve batarya teknolojileriyle ilgili start up’lara yatırım yapıyor.

“Başlangıç için ayırdığımız bütçemiz 10 milyon TL. Bu yılın sonuna kadar yarısını harcamayı hedefliyoruz” diyen OTAM Ventures Genel Müdürü Ekrem Özcan, yatırım yaptıkları girişimlerin yurt içi başta olmak üzere, yurt dışında da aktif oyuncu olmaları için bağlantılarını ve iş ortaklarını daha fazla harekete geçireceklerini vurguluyor.

FARKLI SEKTÖRLERİ FONLUYOR

QNB Finansbank’ın yatırım şirketi QNBEYOND Ventures, bugüne kadar Kassa, KolayBi’, ikas ve Pisano’ya yatırım 2021 yılında da en az iki yatırım [aha yapmayı hedeflediklerini söyleyen QNB Finansbank QNBEYOND Genel Müdür Yardımcısı Derya Düner, “15 milyon dolar büyüklüğünde bütçemiz var.

Erken aşamada olan ve fintech, SaaS, siber güvenlik, yapay zeka, büyük veri, rakende, yasal düzenleme, sigorta, ve gayrimenkul teknolojileri gibi ki start up’lara odaklanıyoruz” diye konuşuyor.

Albaraka Türk’ün portföy yönetimi girişim sermayesi şirketi APY Ventures, 2021 yılında minimum 20 şirkete yatırım yapmayı hedefliyor. Toplamda 130 milyon TL büyüklüğünde hazır durumdaki fonla yatırım yapabileceklerine dikkat çeken Albaraka Portföy Yönetimi Girişim Sermayesi Yönetimi Müdürlüğü Fon Yöneticisi Mustafa Keçeli, yıl sonuna kadar bu rakamı 200 milyon TL’nin üzerine çıkarmayı planladıklarını söylüyor.

Yeni yatırımlar ve devam yatırımlarıyla en azından 50 milyon TL’lik bir kaynağın girişim ekosistemine aktarılacağını belirten Keçeli, “Fintek, donanım odaklı akıllı tarım, mobilite, temiz enerji, kolay ölçeklenebilir kurumsal yazılım, SaaS, akıllı şehir teknolojileri, sağlık teknolojilerine odaklanıyoruz” diyor.

İHSAN ELGİN CORE STRATEJİ KURUCU ORTAĞI “GİRİŞİMLER AKILLI YATIRIMCI ARAR”

STRATEJİK KATKI
Girişimler alacakları fondan daha çok onlara stratejik katkı yapacak, “akıllı yatırımcı” arar. Dolayısıyla tanımlı bir değer önerisi olmadan girişimlerin ilgisini çekmek zorlaşır. Gelecek vaat eden girişimler, çok hızlı yatırım alıyor; nitelikli girişimlere ulaşmak hem profesyonel ağın gücü hem uzmanlığıyla doğru orantılı. Ne aradığımızı ve nereye bakacağımızı bilmek hayati önem taşıyor.

HİBRİD ÇÖZÜMLER
Girişimlere yatırım yapmak için şirket içinden kurumsal tecrübe aktarımı önemli olsa da VC tecrübesi eksikliği, faaliyetlerin veriminde bir darboğaz yaratıyor. VC tecrübesi olan kişilere de kurumsal fayda planları cezbedici gelmiyor. Dolayısıyla hibrid çözümlerle girişimlere yatırım tecrübesi CVC yapısına entegre edilmeli.

NEREDE ZORLANIYORLAR?
Kurumlar, başladıkları CVC faaliyetlerinde finansal getiriyi elde edebilmek için doğru girişime doğru miktarda yatırımı yapabilmekte zorlanıyor. Bu durumda finansal getiriyi maksimize etmek de güçleşiyor. Bunun yanı sıra yatırım yapılan girişimlerdeki stratejik değeri kuruma transfer edemedikleri için CVC faaliyetleri önemli bir fonksiyonunu yitiriyor.

30’DAN FAZLA YATIRIM YAPACAK

YATIRIMLAR NEREYE?
İş Bankası çatısı altında yatırım yapan Maxis Girişim Sermayesi, bu yılı üç yatırımla tamamlamayı hedefliyor. 2021 yılı içinde yaklaşık 2 milyon dolar yatırım yapmayı planladıklarını ifade eden Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü Selami Düz, yenilikçi teknoloji, hızlı ölçeklenebilen iş modeli ve yetkin ekibe sahip olan ve her alanda faaliyet gösteren girişimlerle ilgilendiklerini belirtiyor.

GLOBAL POTANSİYEL
DenizBank bünyesinde bu yıl kurulan Deniz Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Avrupa ve MENA bölgelerinde global büyüme potansiyeli olan yenilikçi teknoloji girişimlerine yatırım yapacak. Deniz Akvaryum Girişimcilik ve İnovasyon Ofisi’ndeki mezun girişimleri değerlendirecek olan Deniz Ventures, finansal teknolojiler dışında blockchain, yapay zeka, tarım teknolojileri, ticaret, turizm, sağlık ve biyoteknoloji alanındaki start up’lara da yatırım yapacak.

7 YIL AKTİF KALACAK
DenizBank Dijital Kuşak Bankacılığı ve Deniz Akvaryum İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi Grup Müdürü Gürhan Çam, “Deniz Ventures’ın fon büyüklüğü 25 milyon dolar ve fon önümüzdeki 7 yıl boyunca aktif kalacak. Fonla girişimlere 100 bin dolar ila 2,5 milyon dolar arasında yatırım yapmayı planlıyoruz. Fon süresince 30’un üzerinde girişime yatırım yapmayı öngörüyor, ilk olarak tohum ve Seri A aşamalarında yatırım yapmayı hedefliyoruz” diyor.

 

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.