Taşınmaya çevreci çözüm

2019 yılında hayata geçirdiğimiz Kaplumbox’ın kurucu ortağıyım. New York Hofstra Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği öğrenimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Önce aile şirketimizin yönetiminde çeşitli görevleri üstlendim, sonrasında inşaat sanayinde farklı bir girişimin kurucusu oldum. 12 yıl kadar yenilikçi çözümler sunduğum inşaat sektörünün Türkiye’de gelişmesine katkıda bulundum.

Burak Yapar/Kaplumbox Kurucusu

Kaplumbox’ın diğer kurucu ortağı çocukluktan beri arkadaşım. Teknolojiyle çocuk yaşlarımızın sonlarında tanıştık. Dijital dünyaya uygun, inovatif bir iş kurma hayalini paylaştık. Dijital dönüşümü başaramayan birçok fikrin, markanın ve hatta sektörün yok olacağına inanıyoruz. Dolayısıyla her iş nasıl daha fazla dijitalleştirilebilir diye düşünüyoruz. Günlük yaşamda önemli bir ihtiyacı karşılayan ve doğanın korunmasına katkı sağlayan Kaplumbox üzerine yoğunlaştık. Taşınmak çok zor ve stresli bir iş. Paketleme de bu işin en önemli bölümlerinden biri. Taşınanlara paketleme için ihtiyaç duydukları ürünleri zamanında ulaştırma, bu konuyu daha verimli ve çevreci bir yöntemle çözme fikri çok cazip göründü. Gelişmiş ülkelerde de benzer çalışmaların başladığını görünce, zaman kaybetmeden bu fikri hayata geçirdik.

KİRALAMA MODELİ
Kaplumbox dayanıklı ve pratik taşınma kutularının ekonomik bir şekilde kiralandığı, paketleme için ihtiyaç duyulan malzemelerin satın alınabildiği bir girişim. Geri dönüşümlü malzemelerle Türkiye’de üretilen Kaplumbox taşınma kutuları kiralama yöntemi sayesinde tekrar tekrar kullanılabiliyor. Taşınma sırasında meydana gelebilecek hasar riskini minimuma indiriyor. Kaplumbox, özellikle taşınma sürecinde kullanılan karton kolilerin yerine sürdürülebilir bir alternatif sunuyor. Sistem son derece basit. Taşınmak isteyen müşteriler kaplumbox.com internet sitesinden ihtiyaç duydukları kadar Kaplumbox kutularını ve yardımcı paketleme malzemelerini sipariş veriyor. Kaplumbox kutuları siparişin ertesi gününde ya da müşterinin belirlediği başka bir tarihte adrese ulaştırılıyor. Taşınma sonrasında Kaplumbox kutuları müşterilerin yeni adreslerinden geri alınıyor. Böylece taşınma süreci hem evini taşıyanlar hem nakliyeciler için oldukça kolay ve zahmetsiz oluyor. Kaplumbox taşınma konusunda daha konforlu, daha ekonomik ve daha çevreci bir alternatif sunuyor.

“HEDEFİMİZ BÜYÜK”
Kaplumbox’ı tamamen kendi kaynaklarımızla kurduk. Ürünlerin kiralanabileceği ve satın alınabileceği bir internet sitesi oluşturduk. Depolama, dağıtım ve tedarik süreçlerinin lojistik organizasyonunu ayarladık. Çağrı merkezi operasyonlarını hayata geçirdik. Fikrimizi hayata geçirmek için yaptığımız yatırımlar sonucunda başlayabilmemiz 6 ayımızı aldı. Diğer girişimlerimin bu operasyona uygun altyapıları bize zaman kazandırdı ve avantaj sağladı. Sipariş sayısı arttıkça yatırımlarımızı da artırdık. Diğer taraftan pazarlama yatırımlarına da başladık. Bu işin ilk yatırım maliyeti oldukça yüksek. İleriki dönemlerde büyümeye bağlı olarak yatırım desteğine ihtiyaç duyabiliriz. Kısa vadede İstanbul’da yeni depo ve dağıtım yatırımlarını sürdüreceğiz. Orta vadede ise Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinde hizmet vererek kapsama alanımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Sonrasında hedefimiz çok daha büyük. Kaplumbox hizmetini Avrupa ve Orta Doğu’da büyütmeyi amaçlıyoruz. Franchising konusu da gündemimizde.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.