Cüret etmeliyiz

Arya, Türkiye’nin ilk “kadın odaklı” yatırım platformu ve 3 ana faaliyet konusu var: Eğitim, ilham ve yatırım. Eğitim ve etkinliklerde tanıştığımız, bize yatırım için başvuran şirketleri inceliyoruz ve performanslarını bir süre takip ediyoruz. Sonrasında şirketin ihtiyaçlarına göre mentor, uzman, tedarikçi ve yatırımcı tanıştırmaları yapıyoruz. Yatırımcılar ise eğitimlerin yanı sıra tecrübeli yatırımcılarla şirketlere ortak olarak, yatırımı yaparak öğreniyor, yeni iş kollarını ve sektörleri yatırımlarıyla keşfediyorlar.

Ahu Büyükkuşoğlu Serter/Arya Kadın Yatırım Platformu Kurucusu

TÜRKİYE’DE KADIN GİRİŞİMCİ ORANI
Türkiye’deki girişimcilerin yüzde 9’undan azı kadın. Yatırım alan kadın girişimcilerin oranı da çok düşük. En büyük engel finansman eksikliği. Arya, kurulduğu 2014 yılından bu yana 1.000’i aşkın kadın girişimciye dokundu ve 7 şirketin 2,5 milyon dolarının üzerinde yatırım almasını sağladı. Arya, bu platformla kadın yatırımcıları ve girişimcileri bir araya getiriyor. Kadın kadına dayanışmaya inanan, başarılı iş kadınlarından oluşan ve yatırım yapan Arya kadınlarımız da oldu. Mentorluk ve Danışmanlık, Network, İş Birlikleri, İletişim, Eğitim, Teknoloji ve Yatırım komitelerimizin yanı sıra Arya Gençlerimiz de var. Arya’da kadınların faydalanabileceği pek çok farklı dikey var. Bir dernek veya şirket değiliz, platformuz ve herkese kapımız açık.

MÜTHİŞ CEVHER
Türkiye’de çalışkan, motivasyonu yüksek, hayatını kendisi ve ailesi için iyileştirmeyi isteyen pek çok kadın var. Bu konuda kesinlikle eksiğimiz yok, müthiş bir cevhere sahibiz. Ancak maalesef sermaye sahipleri, sanayiciler, patronlar bu konuya yeterince kaynak ayırmıyor. Sırf sosyal sorumluluk olsun diye bu konuya bütçe ayırmak değil, gerçekten gönülden uğraşarak, şirketlerinin performans ölçüm sistemine dahil ederek incelemeleri gereken bir konu aslında kadın çalışan konusu. Özellikle güçlü sanayici kadın patronlar, iş sahipleri, lütfen Arya’ya gelin, bizimle çalışın. Önce kadınlar kadınlara el uzatacak ki erkekler de onları takip etsin. Birlikte herkese kadının nasıl iyi bir yatırımı hak eden, altın gibi bir fırsat olduğunu göstermeliyiz, daha iyi bir Türkiye ve çocuklarımızın geleceği için…

“MÜKEMMEL OLMAK ZORUNDA DEĞİLİZ”
2016 yılından itibaren her yıl Bodrum Casa dell’Arte ve Casa Hermanas’ta düzenlenen, bu yıl 100’e yakın yatırımcı ve iş insanının katıldığı Arya Retreat’in dördüncüsünü gerçekleştirdik. Kadın yatırımcılar ve seçili girişimciler; #CüretEt teması ile hem eğlenip hem birbirlerinden cüret etme hikayelerini öğrendi. Mükemmel olmak zorunda değiliz. Birbirimizin aynası olmalı ve iyi zamanlarda olduğu gibi zor zamanlarda da birlikte yürümeliyiz, yani cüret etmeliyiz.

FİNALE KALANLAR
Bu yıl Arya’nın girişimleri hızlandırarak yatırımcı karşısına çıkmaya hazırlayan programı Arya Retreat Pitching Challenge’da finale kalan kadın girişimciler, şirketlerine fon alabilmek için yatırımcılara sunum yaptı. Globalde başlatılan plastik atıklarla mücadeleye, sürdürülebilir ve tekrar kullanılabilir ambalaj malzemesiyle katılan Mumo Wrap, Akdeniz tasarımcılarının ürünlerini başta İngiltere olmak üzere dünyaya ulaştıran Hippist, büyük şehirlere doğal et ve şarküteri ürünlerini getiren Nebyan Doğal, patentli ve Türkiye’de imal edilen uyku arkadaşı Budizz, satış sonrası müşteri desteğine yeni bir boyut kazandıran dijital asistan Mixoper yatırımcı karşısına çıkarak yatırım almak için sunumlarını gerçekleştirdi. Hem eğlendiğimiz hem de network yaptığımız oldukça keyifli bir etkinliği geride bıraktık diyebilirim.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.