Sanal bateri ile 1600 kullanıcıya ulaştı

2011 – 2015 arasında Amerika’da University of Pennsylvania’da lisans ve yüksek lisansımı eş zamanlı olarak bilgisayar mühendisliği ve güzel sanatları birleştiren bir bölümde tamamladım. 2016’nın başlarında Magic Leap’te çalışmaya başladım ve o zamandan beri de oradayım. İlk 2-2,5 yıl boyunca kullanıcıların el hareketlerini algılama üstüne çalışan gesture recognition takımında yer aldım. Magic Leap, sanal obje ve görüntüleri sanki sizinle aynı ortamdaymışçasına size gösterebilen bir gözlük. Şu an bu teknolojinin çok erken noktalarındayız fakat bu tip gözlükler belki de 5-10 yıl içerisinde akıllı telefonlarımızın yerini alacak veya fiziksel ekranlara bağımlı kalmamamızı sağlayacak. Örneğin bilgisayarınızı kullanmanız için ihtiyacınız olan tek şey AR gözlüğünüz olacak ve gerçek dünyanın üzerinde istediğiniz kadar monitörünüz olabilecek. Bence şirketin şu zamana kadarki başarısının kaynağı da bu potansiyel. Burada çalıştığım son 3 yıl içerisinde şirket yaklaşık 600 kişiden 1500 kişilik bir büyüklüğe ulaştı ve ilk ürünümüzü de geçen yıl sonunda piyasaya sürdük. Şu anda ürün üzerinde direk etkisi olabilecek birkaç proje üstünde çalışıyorum, ama bu 3 yıl içerisinde oldukça fazla şey öğrendiğimi düşünüyorum. Bu sırada yeşil kart sürecimin sonuna da yaklaşmış olduğum için, aslında bir yandan Magic Leap sonrasını düşünmeye başlamış durumdayım.

Emre Tanırgan/Paradiddle Kurucusu

“HER AY YENİ ÖZELLİK EKLİYORUM”
2016 yılının başlarında Magic Leap’e geçmek ve yeni bir şehre taşınmak üzereydim. Eski iş yerimde istediğim zaman pratik yapabileceğim bir bateri seti olmasına karşın yeni ofisimde böyle bir imkanım olmayacaktı. Ben de bu yüzden sanal gerçeklik ile gerçek hayat arasında bateri çalma becerilerinde bir çakışma olup olmadığını görmek için kendime basit bir VR davul seti yaratmaya başladım. Çaldığım bu sanal gerçeklik bateri videolarını paylaştıkça VR dünyasından gelen ilgiyi görünce, ben de bu yarattığım prototipi başkaları tarafından da kullanılabilir gerçek bir uygulamaya dönüştürmeye karar verdim. Paradiddle’ı son 2,5 yıldır boş zamanlarımda düzenli bir şekilde üstüne ekleyerek geliştirmeye çalışıyorum, yaklaşık bir yıl önce uygulamayı Steam Early Access’te satışa sundum. Şu an yaklaşık 1.600 kullanıcısı var, kullanıcılarla iletişim halindeyim ve aşağı yukarı her ay yeni özellikler ekleyip yeni güncellemeler yapıyorum. Uygulama yakın zamanda Amerika’nın iyi bilinen teknoloji ve sanat festivallerinden South by South West (SXSW)’in bu yılki İnteraktif İnovasyon Ödülleri’nde ses ve müzik inovasyonu kategorisinde dünya çapındaki 5 finalistten biri seçildi.

HEDEF 10 BİN KULLANICI
Paradiddle, Magic Leap’teki işimden tamamen bağımsız olarak, kendi boş zamanımda geliştirdiğim bir proje. Paradiddle üzerine eklemek istediğim hala çok şey var ve sadece boş zamanlarımda üzerinde çalışabildiğim için son birkaç aydır bana uygulamanın belli noktalarında yardımcı olabilecek birkaç kişi bulmaya çalışıyorum. Yaklaşık bir yıllık bir planım var şu an, bu süre içerisinde Paradiddle’ı 2019’da çıkacak Oculus Quest gibi yeni sanal gerçeklik gözlüklerine koymak ve kullanıcı sayısını 10 bin gibi bir rakama çıkarmak istiyorum. Bir yandan bazı teknoloji ve müzik şirketleriyle iletişime geçerek olası beraber çalışma imkanlarını değerlendirmeyi planlıyorum. Ve tüm bunlarla beraber Paradiddle’ı kullanması daha da kolay, daha eğlenceli ve davul eğitimi açısından daha da kabiliyetli bir noktaya taşımak istiyorum.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.