Lise Öğrencileri Girişimcilik Arenasında


Türkiye’nin dört bir yanında okullarına devam eden yaşıtlarımızla sahip olduğumuz yaratıcı potansiyelin ve taşıdığımız girişimcilik ruhunun ortaya çıkabilmesi, fikirlerimizin hayat bulabilmesi adına bir adım atarak Junior Startup ekibini kurduk. En büyük amacımız, 81 ilimizdeki gençlerin sınır tanımayan hayal gücünü, üretken bir girişimcilik ruhuna dönüştürmeyi başarmak. Değiştirmek istediğimiz, ihtiyacımız olduğuna inandığımız en önemli konulardan birinin müfredat olduğuna inanıyoruz. ‘Girişimcilik’ derslerinin lise 1’inci sınıfından itibaren müfredatlarımıza eklenebileceğini düşünüyoruz. Tüm bu öngörü ve taleplerimiz doğrultusunda, Açı Lisesi öğrencileri olarak bir araya gelerek, bir konferans ve yarışma organizasyonu düzenleme kararı aldık.

PROJE ANLATMA FIRSATI
İki aşama organizasyonumuzun ilk aşamasında Türkiye’de ve dünyada yaptığı girişimlerle bizlerin idolü olmuş büyüklerimizin tecrübe ve bilgilerini liseli arkadaşlarımıza aktarmalarını sağlayacağız. İkinci aşamada ise liseli arkadaşlarımıza girişimlerini sergileme ve geliştirme fırsatı vereceğiz. Bize www. jrstartup.org adresinden başvurularını ileten liseli arkadaşlarımızın projelerini danışmanlarımızla birlikte değerlendireceğiz. Seçilen 10 projenin sahibi, mentorlarımızla çalışarak projelerini geliştirebilecek ve konferansımızda sahne alarak projelerini anlatma fırsatı bulacak. Değerlendirmeler sonrasında ilk 3’e giren arkadaşlarımız ise ödüllendirilecek. 13 Mayıs 2017’de gerçekleşecek konferansımız için yaşıtlarımızın yaratıcı projelerini bekliyoruz.

AMATÖR YAZARLARI MARKA YAPACAK
Engincan Yıldız/Emre Uzunhan Kittbook Kurucu Ortakları

Biz iki kurucu ortak olarak kendi alanlarımızda birçok yarışmaya katıldık ve başarılara imza attık. Sonradan bir şeyi fark ettik: Yarışmalara katılırken yaptığımız projelerin telif haklarını şirketlere verme mecburiyetinde kalıyoruz ve yapılan projelerin hayata geçirilmesi bu noktada tıkanabiliyor. Bu düşünceden yola çıkarak ilerleyen süreçlerde yeni fikirler bulma amacıyla belli bir kuluçka sürecinden geçtik. Bu süreçte aklımıza birbirinden güzel fikirler geldi. Ancak kendimize en yakın gördüğümüz proje kittbook.com oldu. Kittbook fikrini bulduktan sonra bu girişimi geliştirmemiz ve gerekli araştırmaları yapmamız ise 2 ay süreyi kapsıyor. Daha sonra 4 aylık bir süreçte kittbook.com web sitesini yayına soktuk. Yazarlarımızdan ve okurlarımızdan gelen yoğun istekler doğrultusunda hazırladığım mobil uygulamamıza İOS ve Android marketlerden ulaşılabilir.

SOSYAL PLATFORM
Kittbook.com, yazarların yazılarını paylaşabileceği okurların ise bu yazılara kolayca ulaşabilecekleri bir sosyal platform. Kittbook.com amatör yazarların daha kaliteli ve samimi bir ortamda yerli bir platform aracılığıyla kitaplarını ve yazılarını paylaşmasına olanak vermek istememizden doğdu. Bu özelliğinin yanı sıra dünyada bir ilk olarak kolektif kitap özelliği bulunuyor. En büyük hedefimiz, amatör yazarlarımızın yazılarının gerçek anlamda değer görmesini sağlayarak gerek baskılı gerek e-kitap hallerini büyük okuyucu kitlelerine ulaştırarak onları bir marka haline getirmek.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.