“Afrika’daki fırsatı gördüm”

İş hayatıma Türkiye’de ve dünyada üretim yapan birçok farklı sektörden markanın depolama, ambar, raf sistemlerine çözüm sunan Temesist şirketinde atıldım. 10 yıl boyunca burada A’dan Z’ye, üretimden satışa kadar tüm departmanlarda çalıştım. Bunları yaparken aynı zamanda kendimi de geliştirdim.

Saniye Kurt/Akdenizrack Kurucusu

Çalışmalarım boyunca depolama ve raf sistemlerinin Türkiye’nin hemen hemen her noktasında bir ihtiyaç olduğunu gözlemledim. Gerekli ön hazırlıkları yaparak Temesist’in İstanbul dışındaki ilk satış bayisini Adana’da açtım. Ardından Ankara ve İzmir ofislerini açtım. Adana, Ankara ve İzmir’de deneyimlediğim yurt içi büyüme faaliyetlerinde başarıya ulaşınca İskenderun, Mersin, Gaziantep, Kayseri ve Konya’da da ekipler kurarak büyümeye devam ettik.

İHRACAT ATILIMI
Türkiye’nin birçok noktasında yer alan çok sayıda şirkete hizmet verdik. Zaman geçtikçe yurt dışına gitmem ve oralarda bir şeyler yapmam gerektiğine kendimi inandırdım. Anadolu’da gerçekleştirdiğimiz büyüme neticesinde bu yapılanmayı ihracatta da yapmaya başladım. Tekrar İstanbul’a dönerek Temesist’in ihracat atılımı için çalışmalara başladım. Öncelikle ihracat ekibi oluşturdum. Sonrasında fuarlara katıldım ve kendimi projeler içinde buldum.

Bir gün Dubai’den gelip ertesi gün Senegal’e, oradan Libya’ya oradan Irak’a gidiyordum. Sürekli toplantılar, keşifler ve fuarlar derken Temesist’te çok güçlü bir ekibin kurulmasında etken oldum.

“BOŞLUĞU FARK ETTİM”
2007 yılında Temesist’ten ayrılıp hayalini kurduğum kendi işimin patronu olma fikrini Akdenizrack şirketi ile hayata geçirdim. Temesist’te çalıştığım dönemde üretim yapan her şirketin depoya ve raf sistemlerine ihtiyacı olduğunu gördüm. 1 metrekarelik alan maliyetinin çok yüksek olduğu bir dönemde patron ve üreticilerin, yüksekliği ve hacmi kullanmak istediklerine şahit oldum. Tüm bunlar beni bu sektöre yatırım yapmaya teşvik etti. Yaptığım seyahatler sırasında özellikle Afrika’da yenilikçi raf çözümlerine yönelik pazar boşluğunu fark ettim ve fırsatı gördüm. İlk olarak Nijerya pazarına girdim. Bizim yaptığımız raf sistemleriyle şirketler insandan ve metrekare maliyetinden avantaj sağlıyor daha hızlı depolama yapma şansı yakalıyor. Nijerya pazarını Kenya ve Gana takip etti. Oralarda ofisler de açtım. Önümüzdeki yılsonunda ham maddeyi Türkiye’den getirip, üretimi orada gerçekleştirmeyi hedefliyorum. Böylece Türkiye’de yaptığımız üretimi Kenya, Etiyopya ve Senegal gibi ülkelere taşımayı amaçlıyorum.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.