Başarıyı getiren 16 prensip


Hem başarılı girişimcilerden hem sıradan insanlardan oluşan “12 binden fazla erkeği ve kadını” incelemekle geçen 12 yılın ardından, herkesin istisnai liderlerden örnek alarak benimseyebileceği 16 prensip belirledik. İşte bu prensipler:

Napoleon Hill / “Düşün ve Zengin Ol” kitabının yazarı

1. Belirli hedefleri var
Belirsiz bir hedef sahibi olmak dümensiz bir gemiye benzer. Tutturmaya çalıştığınız nihai hedefinizin ve gerçekleştirmeye çalıştığınız planların, zaman içinde değişebileceğini sakın unutmayın. Burada önemli olan daima aklınızda belirli bir hedef ve kesin bir planla çalışıyor olmanın ne kadar anlamlı olduğunu öğrenmek…

2. Özgüven sahibiler
Kendinize ihtiraslı hedefler belirleyebilmek için öncelikle yaptığınız planları başarabileceğinize inanmalısınız.

3. Girişkenler
Kurumsal hiyerarşide yükselmenin veya kendi işini kurup büyütmenin tek yolu mevcut sorumluluklarınızı yerine getirdikten sonra kendinize başarabileceğiniz başka şeyler aramaktır.

4. Hayalperestler
Dünyadaki yetişkin insanların yüzde 95’inin yaşamlarında belirli bir hedefi olmamasının temel nedeni, yaratıcı hayal kurma güçlerinin olmamasıdır.

5. Aktifler
Seçkin üniversitelerden birden fazla diploma almış ve tarihle ilgili çok sayıda önemli kitap okumuş olabilirsiniz, ancak bilgiyi eyleme dönüştüremediğiniz müddetçe bunların hiçbirinin anlamı yoktur.

6. Coşkulular
Ya neyi istiyorsan onu yap ya gerçekten başarılı olma şansını kaçır.

7. Otokontrol sahibiler
Hiçbir insan kendi kendini kontrol ederek kendini yönlendirmediği müddetçe asla diğerlerinin şatafatlı lideri olamaz.

8. Beklenenden fazlasını verirler
En başarılı insanlar, rekabette daima en öne çıkanlardır ve zirveye çıktıklarında da kendi kendileriyle yarışırlar.

9. Sempatikler
Diğerleriyle karizmatik ve şefkate dayalı ilişkiler kurduğunuz zaman onlardan rica bile etmeden yardımınıza koşmaya istekli bir insanlar ağı yaratmış olursunuz.

10. Gerçeklerle önyargıları ayırt etmeyi bilirler
Kendi eylemlerinin diğer insanlar için belirli anlamı olduğunu bilirler. Duydukları veya okudukları her şeyi göründükleri gibi ele alamazlar ve başkalarının bakış açılarından gerçekleri nasıl çıkartabileceklerini öğrenirler.

11. Odaklılar
Başarılı insanlar gereksiz sorunlara takılmaksızın kendi enerjilerini ve yeteneklerini belirli hedeflere doğru odaklamaya muktedirdirler.

12. İnatçılar
Başarılı olmayı becerebilenler, hedeflerine giden yolda karşılarına çıkan bitip tükenmek bilmeyen, kaçınılmaz meydan okumalar ve engellemelerle durdurulamaz.

13. Dirençlidirler
Bir insanın eğitiminde başarısızlığın önemli bir dönüm noktası olduğunun farkına vardığınızda artık ona korkarak bakmanıza gerek kalmaz. Bundan sonra anlayacağınız tek şey vardır, o da bir daha başarısız olmayacağınızdır.

14. Cana yakınlar
Tarihin devrilmiş tiranlar ve diktatörlerle dolu olması bir tesadüf değil. En başarılı liderler kendi ekipleriyle uyum içinde çalışır, onları ezmezler.

15. Sıkı çalışırlar
En büyük hedefinizi tutturmuş olsanız bile kendinizi daha da zorlamanız veya uğruna çalıştığınız her şeyi kaybetme riskini göze almanız gerekir.

16. Empati kurarlar
Altın kural “Başkalarına size davranılmasını istediğiniz gibi davranın.” Bu gerçek başarıya giden merdivende son basamaktır.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.