İnşaat sektörüne özel istihdam platformu


Bilgisayar mühendisi olarak, meslek hayatıma başladığım günden bu yana birçok şirkette yazılım geliştirdim. Her yaptığım işte ‘İnsana ne faydası var’ diye yola çıktım. Hayatım boyunca hayata fayda üretmek asıl amacım oldu. İnşaat sektörü uzun yıllardır iç içe olduğum bir sektör.

Sosyal çevremde pek çok inşaat mühendisi ve müteahhit arkadaşım var. Sohbetlerimizde sık sık müteahhit arkadaşlarım kalifiye personel temini konusunda mühendis arkadaşlarım ise kendilerine uygun işi bulmakta problem yaşadıklarından bahsediyorlardı.

Bu tip sohbetlerimiz beni sorunu daha detaylı incelemeye itti. Sektöre daha yakından baktığımda hem şirketler hem iş arayanlar için çözülmesi gereken problemler olduğunu fark ettim.

Özellikle yurt dışında çalışmak isteyen teknik insanların önlerinde birçok bilinmez olduğunu gördüm. Şirketler açısından da inşaat şirketi insan kaynakları birimiyseniz var olan beyaz yaka odaklı servislerde şansınızı denemeniz ya da sektörde var olan tanıdık çalışanlar üzerinden deneme yanılma yapmanız gerekiyor.

İki tarafın birbirine güven duyması mevcut süreçler içinde çok zor. Hayatım boyunca problemlere çözüm getirmekten aldığım keyif temel motivasyonum oldu ve Workindo fikri ortaya çıktı.

ADİL REKABET KOŞULLARI

Uzunca bir süre sektörün dinamikleriyle ilgili araştırma yaptım ve sonucunda gurur duyduğum bir projenin başında yer alıyorum.

İnşaat sektörü çalışanları, şirketlerin insan kaynakları ve satın alma birimleri web sitemize girdiğinde “Benim için yapılmış bir platform” diyorlar ve bu bizi onlar için daha fazla çalışmaya teşvik ediyor.

Bildiğiniz üzere inşaat, lokomotif bir sektör. Spesifik olarak inşaat sektörü ve yan sektörleriyle ilgili istihdama aracılık faaliyeti yürütüyoruz. Ayrıca işçi, işveren ve taşeronları bir araya getiren bir platform oluşturduk.

Örnek vermek gerekirse inşaat şirketi bir proje yayınladığında taşeron ve tedarikçiler projenin her kalemiyle ilgili şirkete teklif sunabilecek, işveren uygun olduğu tedarikçiyi aralarından seçebilecek.

Adil rekabet koşullarının bulunduğu bir pazaryeri modeli oluşturduk. Bu modelle işveren, proje için hem mavi hem beyaz yaka istihdamını Workindo aracılığıyla sağlayabilecek.

AYIRT EDİCİ UYGULAMALAR

Türkiye’de ve dünyada mavi yaka istihdamını birinci elden sağlayan çok az kariyer platformu bulunuyor. Workindo olarak bu temel eksikliği de doldurduğumuza inanıyorum.

Mavi yaka istihdamı, adayların canlı CV’lerini oluşturma ve yetkinliklere birebir ilanlarla eşleşme sağlama gibi diğer platformlardan ayırt edici uygulamalarımız yer alıyor.

Workindo’da adaylar birebir uygun olduğu iş fırsatlarını görebiliyor. Kendi geliştirdiğimiz ve sürekli olarak güncellediğimiz uygun işçi ve uygun işvereni eşleştiren çok özel bir yapay zekâ destekli algoritmamız var ve işimizin kalbinde de bu algoritmanın başarısı yatıyor.

Platformumuzu Türkiye’de geliştirdik fakat hedefimiz global büyüme. İlk yatırımımızı Aktif Yatırım Bankası’ndan aldık. Yeni tur yatırım görüşmelerimiz ise hızla devam ediyor netleştiğinde sektör ile paylaşacağız.

Sitemizin yayına başlamasının üzerinden çok geçmeden salgın dönemine girmemize rağmen faaliyetlerimize aralıksız devam ediyoruz. Salgın sonrasında Türk inşaat çalışanlarını dünyanın dört bir yanına gönderebileceğiz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.