Türkiye sosyal inovasyonda merkez olacak


Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, Social Innovation Exchange (SIX) platformunun yönetim kurulu üyesi oldu. Bu üyelik sonrasında SIX tarafından organize edilen ve sosyal inovasyonun yönünü belirleyen etkinlik Wayfinder’ın Türkiye’de gerçekleştirilmesi kararı alındı. 14-15 Mayıs 2018 tarihinde Zorlu Holding’in ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek Wayfinder’da sosyal inovasyonun gelişimi ve Türkiye’nin bir merkez olarak nasıl konumlandırılacağı konuları ele alınacak.

Zorlu Holding 16 bini aşkın üyesiyle dünyanın en önde gelen ağı olan Social Innovation Exchange (SIX) ile iş birliği gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu SIX platformuna yönetim kurulu üyesi olurken, ikinci “SIX Wayfinder” toplantısı da, inovasyon elçileri ve alanında uzman konuşmacıların katılımı ile 14-15 Mayıs 2018 tarihinde Zorlu Holding’in ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek

SIX, daha fazla sosyal etki sağlamak üzere, kapasitelerini, ilişkilerini ve bilgilerini geliştirmeleri için kurumlara yardımcı olan, dünyanın sosyal inovasyona odaklanmış en önemli ağı. SİX çatısı altında farklı sektörler ve ülkelerden 16 binden fazla bireyin oluşturduğu küresel bir katılımcı ağı bulunuyor. Wayfinder da SIX tarafından, küresel ortaklarla iş birliği içerisinde oluşturulan ve yönetilen, sosyal inovasyonun geleceğini araştıran, yön belirleyici bir etkinlik. Wayfinder toplantıları, bir ülke ya da topluluk içerisinde sosyal inovasyon ekosisteminin temellerinin atılması ya da güçlendirilmesi için kurumlara yardımcı oluyor. Şubat 2017’de, Londra’da düzenlenen ilk Wayfinder’da, 34 ülkeden ve farklı sektörlerden 160 lider katılmıştı.

Zorlu Holding’in toplumsal meselelere sosyal inovasyon ile çözüm üretilmesine öncü olma vizyonuyla dünyanın önde gelen sosyal inovasyon ağı Social Innovation Exchange (SIX) ile Türkiye’de önemli bir iş birliği gerçekleştirdiklerini söyleyen Emre Zorlu sözlerini şöyle sürdürüyor:

“EKOSİSTEME KATKI SAĞLAYACAK”
“Günümüzün karmaşık ve çok boyutlu sorunlarını, yapıları gereği, ne devletlerin ne de kurumların tek başına çözmesi mümkün değil. Üstelik bunun için ne yeterli insan kaynağı, ne de maddi kaynak var. Bu tür sorunlar ancak farklı disiplinlerden insanları ve kurumları bir araya getiren, sosyal faydası yüksek yenilikçi ve sürdürülebilir yöntem ve çözümlerin paylaşılmasına imkan veren platformlarla sağlanabilir. Bu konuda imece ile ilk adımı attık ve imece bugün kendi ayakları üzerinde duracak bir yapıya kavuşmak üzere. Fakat sosyal inovasyon konusunda çok daha geniş kapsamlı bir ekosistem oluşturmamız gerekiyor.

SIX tüm bu konularda dünyanın en önde gelen ağı olarak sosyal inovasyonun küresel olarak gelişimine ciddi katkılar sağlıyor. Geleceği şekillendirecek her fikrin toplumsal bir fayda sağlaması gerektiğine inanan ve yaptığı tüm işlerde toplum için bir ortak değer yaratma düşüncesi ile hareket Zorlu Holding’in bir parçası olarak, SIX gibi bir topluluğun üyesi olmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Buradaki bilgi, tecrübe ve deneyim paylaşımının Türkiye’deki toplumsal meselelere sosyal inovasyon ile çözüm üretilmesine ve ülkemizdeki sosyal inovasyon ekosisteminin gelişimine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.”

SIX, daha fazla sosyal etki sağlamak üzere, kapasitelerini, ilişkilerini ve bilgilerini geliştirmeleri için kurumlara yardımcı olan, dünyanın sosyal inovasyona odaklanmış en önemli ağı.

EMRE ZORLU
ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ
“ÖNEMLİ BİR KAZANIM OLACAK”
EKOSİSTEM OLUŞTURMA KOŞULLARI SIX’in Wayfinder toplantılarının ikincisinin Türkiye’de düzenlenecek olması önemli bir kazanım olacak. Uzman birçok konuşmacının yer alacağı SIX Wayfinder İstanbul’da, sosyal inovasyonun gelişimi başta olmak üzere bu alanda bir ekosistem oluşturmanın koşulları, Türkiye’nin bir merkez olarak nasıl konumlandırılacağı gibi birçok konuyu değerlendirme fırsatı yakalayacağız.

İŞ BİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ Toplantıda, toplumsal meselelerin çözümünde farklı alanlardan kurumlarla iş birliğinin güçlendirilmesi ve bölgesel sosyal inovasyon ekosistemlerinin oluşturulması konusunda önemli adımlar atılacağına inanıyoruz. Türkiye’de sosyal inovasyon ekosistemini geliştirebilmek için birlikte neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. SIX Wayfinder İstanbul toplantısı sonrasında bu konuda daha fazla farkındalık oluşacağına inanıyorum.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.