Onur Güzey: İş modelimizi ihraç edeceğiz

Hamilinden.com, 500 bin TL sermayeyle 2018’de kuruldu. Faturalı alacakların vadesinden önce tahsilatı için BDDK lisanslı banka ve FKB üyesi faktoring şirketlerinden online olarak fiyat teklifi alabilen girişim, bugün 5 milyon dolar değerlemeye ulaştı. Hamilinden. com’un odağındaki en önemli konu ise yurt dışı açılımı. Girişimin kurucu ortağı Onur Güzey, iş modellerini ilk olarak Körfez ve Afrika ülkelerine ihraç etmeyi düşündüklerini belirtiyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ [email protected]

Ulvi Can Poyraz, Onur Güzey ve Hamdi Ekmekçioğlu ortaklığıyla 1 yıl önce hayata geçirilen Hamilinden.com, faturalı alacakların vadesinden önce tahsilatı için teklif toplamalarına yardımcı oluyor. Bunun için BDDK lisanslı banka ve FKB üyesi faktoring şirketlerinden online olarak fiyat teklifi alıyor. Bu konuda Türkiye’nin ilk BDDK onaylı online platformu olan girişim, aynı zamanda finans kurumlarının da yeni müşteri edinme ve mevcut müşterilerini koruyabilmeleri konusunda operasyonel maliyetlerini azaltmayı hedefliyor.

Bugün 5 milyon dolar bir değerlemeye ulaşan Hamilinden.com, 2019 Ocak ayında 10 aylık BDDK başvuru sürecinden de olumlu yanıt aldı. Böylece uygulama yöntemlerinin yasal mevzuatlara uyumlu olduğunun BDDK tarafından da tescillendiğini belirten Hamilinden.com Kurucu Ortağı Onur Güzey, “BDDK izni ardından finans kurumları ile görüşmelerimiz hız kazandı. Bu görüşmeler esnasında yeni fikirler ve yapılması gerekenler son aşamasına geldi ve 4’üncü versiyon yazılmaya başlandı” diyor.

Hamilinden.com Kurucu Ortağı Onur Güzey ile girişimin kuruluş hikayesinden gelecek hedeflerine birçok konuyu konuştuk:

Hamilinden.com’un kurucuları kimler? Ekibinizden bahseder misiniz?
Ulvi Can Poyraz, ben Onur Güzey ve Hamdi Ekmekçioğlu’ndan oluşan üç kişilik bir ekibiz. Ulvi Can Poyraz, 1983 doğumlu. Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu. Bir süre aile şirketlerinde yöneticilik yaptı. 2015 yılında ise UPM İnşaat’ı kurarak tek başına yoluna devam etme kararı aldı. Halen inşaat işleriyle uğraşmaya devam ediyor. Ben 1983 doğumluyum. İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Ege Üniversitesi Yönetim Bilimleri ve Organizasyon alanındaki yüksek lisans eğitimim devam ediyor. Yabancı bankalarda yöneticilik görevleri üstlendikten sonra Hamilinden.com projesinin pazarlama müdürlüğü görevini üstlendim. Hamdi Ekmekçioğlu 1987 doğumlu. Adana Çukurova Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Lisans mezunu. Ardından 2’nci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden de mezun oldu. Esan Teknoloji ve Bilişim Hizmetleri’ni kurarak, bilişim ve teknoloji serüveninde, endüstri V4 yazılımları yaparak, proje bazlı web portalları ve çeşitli kamu kuruluşlarına bilişim danışmanlığı hizmetleri vererek yoluna devam ediyor.

Hamilinden.com’u kurmadan önce başka girişimleriniz oldu mu?
Kurucu ortağım Ulvi Can Poyraz, girişimcilik ruhunun temellerini kendi şirketini kurmadan bir yıl önce yapmış. İlk projesinin adı, Plakamnerede.com. Kayıp plaka ve çalıntı araç bildirimleriyle ticari ve özel plaka satış ilanları içeren bu portal ilk start up tecrübesi. Halen organik olarak yavaş dahi olsa büyümeye devam ediyor. Bu girişim, Hamilinden.com fikrini oluşturmak için girişimcilik ruhunu ateşleyen bir kıvılcım oldu diyebiliriz. Benim ilk projem ise Kermesteyiz.com. El emeği ve göz nuruyla üreten insanlarımızın desteklendiği, tanıtımlarının yapıldığı ve organizatör dernek, vakıf ve işletmelerin düzenleyecekleri kermes ve organizasyonlarda tanıtım, online masa satışı ve paylaşımı yapılmasını amaçlayan bir portal. Aktif bir pazarlama yapılmamasına rağmen organik olarak büyümeye devam ediyor ve portal için ilgili bakanlıklardan destek alınma çabası sürüyor.

Bu girişimleriniz zaman içinde nasıl bir hacme ulaştı?
Hamilinden.com portalı tüm vaktimizi aldığı için 2,5 yıldır daha önceki girişimlerimiz ile pek ilgilenemiyoruz. Plakamnerede.com şu an için organik olarak büyümeye devam ederken ortalama 5 bin kullanıcısı var. Kermesteyiz.com portalı ise vakit darlığından dolayı uzun süren bir yazılım sürecinden sonra yaklaşık 4 ayda 200 üretici, 3 organizatör kullanıcıya ulaştı.

Hamilinden.com fikri nasıl ortaya çıktı?
Hamilinden.com fikri, kurucu ortağımız Ulvi Can Poyraz’a ait. İnşaat işlerinde finansman yaratma konusunda uğraş verirken şekillenen bir fikir oldu. Biz üç ortak 2018 Ocak ayında şirketleşmeye gittik. Şu an toplam 3 ortaktan oluşan 500 bin TL ödenmiş sermayesi olan ‘KR Bilişim Teknolojileri’ isimli bir anonim şirket durumunda.

Kuruluş aşamasında neler yaşadınız?
Yaklaşık bir ay süren fikrin senaryosunun oluşturulması sonrası, hangi altyapıda yazılımının yapılacağı gibi teknik konulara karar verilerek yazılım sürecine başlandı. 2018 Ocak ayında ilk versiyon tamamlandı ve yayına geçti. Bu sırada da şirketleşme sürecimiz başladı. Eski bir bankacı olarak benim projeye katılmamın ardından tecrübelerim doğrultusunda yazılımımıza ait senaryolarda değişiklik yapmamız gerekti ve ikinci versiyon yazılmaya başlandı. Bunun ardından da üçüncü versiyonu yazmamız gerektiğine karar verdik. Üçüncü versiyonun yazılım süreci 2018 Temmuz ayında tamamlandı. Bu arada da kullanıcı sayısı için iş ortaklıkları yaratma kararı aldık.

Girişiminizi biraz anlatır mısınız? Tam olarak ne yapıyorsunuz?
Hamilinden.com faturalı alacakların vadesinden önce tahsilatı için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) lisanslı banka ve Finansal Kurumlar Birliği (FKB) üyesi faktoring şirketlerinden online olarak fiyat teklifi alınabilen ve bu konuda Türkiye’nin ilk BDDK onaylı online platformu. Türkiye’de yerleşik tüm vergi mükellefi işletmelerin, nakit ihtiyaçlarında, faturalı alacaklarını vadesinden önce en hızlı şekilde ve kendilerine en uygun oranda tahsil edebilmeleri için teklif toplamalarına yardımcı oluyoruz. Girişimimiz işletmelerin acil nakit ihtiyaçlarında vakit konusunda avantaj ve faiz oranı konusunda kısa süre içerisinde birden çok seçenek alabilmesini sağlarken, aynı zamanda finans kurumlarının da yeni müşteri edinme ve mevcut müşterilerini koruyabilmeleri konusunda operasyonel maliyetlerini azaltmayı hedefliyor.

Üyelik ücreti alıyor musunuz? Süreç nasıl işliyor?
Kullanıcı, Hamilinden.com’a ücretsiz olarak kayıt olduktan sonra bir defaya mahsus profil bilgilerini tamamen doldurduktan sonra istediği finans kurumlarına iletilmek üzere faturalarını ya da faturalı çeklerini sisteme yüklüyor.

Arka planda moderatör onayından geçen talep girişleri finans kurumlarına iletiliyor. Bu talepler finans kurumları tarafından görüntülenerek kullanıcıya teklif yapılıyor. Kullanıcı kendisine sunulan teklifler içerisinden kendisine en uygun olanı seçerek işlemine finans kurumunun yönlendirmeleri doğrultusunda devam ediyor.

Kullanıcılarınıza tam olarak neler sağlıyorsunuz? Sizi neden tercih ediyorlar?
Hamilinden.com işletmelere nakit ihtiyaçlarında faturalı alacaklarının vadesinden önce tahsilatı konusunda aynı anda birden çok finans kurumuna ulaşmalarını sağlıyor. Finans kurumlarının ise özellikle potansiyellerinin düşük olduğu veya müşteriye ulaşmakta zorlandığı hinterlandlarda müşteriye ulaşmalarını kolaylaştırıyor, aynı zamanda saha ve merkezi operasyonel maliyetlerini azaltmayı amaçlıyor. B2B konum tabanlı ve filtreleme özelliği ile hedef kitleye ulaşılmasını kolaylaştıran reklam uygulaması ile istenen hedef kitleye reklam gösterimi yapabiliyor. Bu sayede reklam verenlerin doğru kitleye ulaşması kolaylaşıyor.

Bugün geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Hedeflerinizin ne kadarına ulaştınız?
2017 yılında yola çıktığımızda ödenmiş sermayesi olmayan ve fintek tecrübesi olmayan bir ekiptik. Fakat kurmuş olduğumuz network ile ulaştığımız her kişi ve kurumdan bir şeyler öğrenmeyi bildik. Şu an yeni ciro yapmaya başlamamıza rağmen 5 milyon dolar değerlemeye sahibiz. Bu noktaya gelmemizde BDDK onayı ile kurmuş olduğumuz iş ortaklıklarımızın payı büyük.

Hedefleriniz neler, girişiminizi nereye taşımak istiyorsunuz?
Türkiye’nin ekonomik gelişimi sürecinde finansman ihtiyacı katma değer yaratmak isteyen işletmelerde artarak devam edecek. Üreten ve büyüyen bir Türkiye olmak için işletmelerin finans yaratma işlemlerinde yol gösterici ve yardımcı olabilmek ilk amacımız. 2020 Ocak ayına kadar en az 5, 2021 Ocak ayına kadar 15 finans kurumunun sistemimizde fiyat teklifi veren tarafta yer almasını sağlamak istiyoruz. Yurt dışı pazarlara da yazılımımızı ihraç etmek istiyoruz.

ŞİRKET DEĞERLEMENİZ NEDİR?
“Şu an yeni ciro yapmaya başlamamıza rağmen 5 milyon dolar değerlemeye sahibiz.”

“NETWORK’ÜMÜZÜ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”
“ARAŞTIRMA YAPIYORUZ”
Fintek, yani parayla ilgili olan bir teknoloji ürününün global pazara açılmaması düşünülemez. Türkiye için kurmuş olduğumuz bu sistem farklı metotlarla yurt dışında uygulanıyor. Fakat bizim işleyiş mantığımız ve tarzımızda bir sistemle henüz karşılaşmadık. Şu an bir koldan da tedarik finansmanı üzerinde hangi ülkeler aktif olarak işlem yapıyor bakıyoruz, regülasyonları konusunda araştırmalar yapıyor, network’ümüzü geliştirmeye çalışıyoruz.

HEDEFTEKİ ÜLKELER ‘Invoice Auction’ diye adlandırılan bu modeli öncelikle Körfez ve Afrika ülkelerine ihraç etmeyi düşünüyoruz. Hatta şu an ilk ihracatımızı gerçekleştirebilmek için Ürdün’de finans sektörüne hakim bir şirket ile temas halindeyiz. Bu görüşmelerimizin daha hızlı ve sürdürülebilir olmasını sağlamak için Türkiye İhracatçılar Meclisi desteğiyle ilerliyoruz.

“BAŞARACAĞIMIZA İNANDILAR”
MENTORLUK DESTEĞİ
Hamilinden.com olarak ikinci versiyonu tamamladığımız dönemde TİM TEB Girişim Evi’ne dahil olduk ve kendilerinden mentorluk desteği aldık. Projenin gelişiminde sağladıkları network, global pazara açılabilme adına vizyonumuza ciddi destek oldu. Hatta iş ortaklarımızdan ArfBlocks ile bizleri buluşturan TİM TEB Girişim Evi.

“FİKİR ALDIK” TEB ve TEB Faktoring de bu mentorluk desteği sayesinde girişimimizi takip etti, başaracağımıza inandılar ve şu an TEB Faktoring’in çözüm ortağıyız. Bunun yanı sıra ilerlettiğimiz networkler ile kontak kurduğumuz gerek finans kurumu yöneticileri gerek VC ve melek yatırımcı gruplarında olan önemli isimlerden de projemiz ve ilerlememiz gereken yol konusunda fikir aldık.

PLATFORMUNUZU KAÇ FİNANS KURUMU KULLANACAK?
“2020 Ocak’a kadar en az 5, 2021 Ocak’a kadar 15 finans kurumunun sistemimizde yer almasını sağlamak istiyoruz.”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.