“Vadi yeni ufuklar açtı”


Özlem Aydın Ayvacı

Özlem Aydın Ayvacı

Türk Telekom’un PİLOTT programı kapsamında Silikon Vadisi Turu’na katılan Marvin ekibinden Zahid Sağıroğlu, “Tam anlamıyla ufuk açıcı bir deneyim oldu” diye konuşuyor.

Özlem Aydın Ayvacı
[email protected]
@ozlemaydinus

Türk Telekom, 2013’te Türkiye’nin ilk kurumsal girişim hızlandırma programını hayata geçirdi. PİLOTT adını taşıyan bu program, Türkiye’de yenilikçi girişimlerin önünü açmayı hedefliyor. Bu kapsamda start up aşamasındaki girişimlere, çekirdek sermayenin yanı sıra teknik, altyapı ve danışmanlık desteği sağlanıyor. PİLOTT kapsamında en başarılı bulunan ilk 3 girişime sırasıyla 60, 30 ve 10 bin TL’lik yatırım yapılıyor. Yine en başarılı ilk 3 girişim ekibi 2 haftalık Silikon Vadisi Turu’na katılmaya hak kazanıyor. Silikon Vadisi Turu girişimlerine katılan girişimciler Stanford ve Berkeley Üniversitesi’nde girişimcilik derslerine katıldı. Google, Apple gibi şirketlerin kampüslerini ziyaret etti. Marvin ekibi adına Zahid Sağıroğlu, seyahatle ilgili izlenimlerini şöyle aktardı:

GİRİŞİMCİ VADİSİ
“Silikon Vadisi’nde hemen herkes ya girişimci ya bir şekilde bir girişimin içinde…

Sokaklardaki konuşmalara bile kulak kabarttığınızda ‘start up’ konulu sohbetlerin ne kadar sık olduğunu görüyorsunuz. Birçok kafede yatırımcılara fikirlerini anlatan girişimciler gördük. Tam anlamıyla ufuk açıcı bir deneyim oldu. Uluslararası yatırımcılara, San Francisco’da başarılı olmuş Türk girişimcilere, hepimizin bildiği dünyaca ünlü şirketlerdeki yöneticilere, girişimlerimizi anlatma ve geri bildirim alma imkanı bulduk. Projelerimizin uluslararası anlamda başarıya ulaşma şansı olduğunu bu kişilerden öğrenmek bizlere yeni ufuklar açtı.

Zahid Sağıroğlu

Zahid Sağıroğlu

FIRSATLAR HEYACANLANDIRDI
Stanford ve Berkeley Üniversiteleri’ne yaptığımız ziyaretlerde, Silikon Vadisi ekosistemini besleyen girişimci insan faktörünün, üniversite yıllarında nasıl şekillendiğini gördük. Tecrübe ve bilgi aktarımının yanı sıra potansiyel yatırım ve iş ortaklıklarının ortaya çıkması da bizlere ve tüm ekibimize yepyeni bir heyecan kattı.”

“Yapılmamışı yaptık”
PİLOTT, Türk Telekom için gerçekten çok önemli bir program. PİLOTT Program Yöneticisi Duygu Öktem, bu programla hayallerini gerçekleştirdiklerini söylüyor ve şu ana kadar aldıkları yolu şöyle anlatıyor: “Türkiye’de daha önce yapılmamış bir şeyi yapmak; girişimcilerle işbirliği yapmak için bir program başlatmak istiyorduk. Büyük şirketlerin kaynakları ve geniş müşteri tabanlarıyla girişimcilerin yenilikçi fikirleri ve çevik hareket etme yeteneklerinin bir araya getirilmesi gerektiğine inanıyorduk.

“İŞBİRLİĞİ FIRSATI BİZİ ETKİLEDİ”
Peak, başarılı olan PİLOTT girişimlerinden biri. Peak girişimcisi Eren Erdoğan, girişimciliğe ilgisinin okul yıllarında başladığını söylüyor. Erdoğan’ın bu ilgisi, çocukluğundan bu yana tutkunu olduğu elektronikle birleşince ortaya başarılı bir start up olan Peak çıkmış. PİLOTT’ta en başarılı start up’lardan biri olan Peak, şimdi de Nef ile stratejik ortaklık yaptı. Eren Erdoğan Peak’in aldığı yolu anlattı:

ÇOCUKLUK MERAKIM “Çocukluk yıllarında başlayan elektronik merakıyla Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldum. İTÜ Enerji Enstitüsü’nde de yüksek lisansıma devam ediyorum. Üniversitede 2’nci sınıf öğrencisiyken endüstriyel robot programcısı olarak çalışmaya başladım. Okulum ikinci öğretim olduğu için tam zamanlı çalışma şansım oldu. Teknoloji ve AR-GE’ye ilgimin arttığını, bu süreçte daha iyi keşfettim. 4’üncü sınıfta Schneider Elektrik’te yarı zamanlı çalışmaya başladım. Kendi girişimlerini kurmuş arkadaşlarımı gördükçe benim de girişimciliğe merakım artmaya başladı. Onların da desteğiyle işten ayrılıp 4 arkadaş olarak 2013’te enerji verimliliği üzerine AR-GE çalışmaları yapmak üzere şirketimizi kurduk. AR-GE çalışmalarına başladık. İlk olarak akıllı ısıtma soğutma sistemleri üzerine çalıştık. Enerjinin verimli kullanımına hizmet eden ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz. Akıllı ısıtma soğutma sistemleri, yani Peak son 2 yıldır üzerine odaklandığımız ve ürünleştirdiğimiz ilk projemiz.

Duygu Öktem

Duygu Öktem

İLK 3’E KALDIK Sanayi Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermaye Desteği kapsamında aldığımız 100 bin TL’lik bir sermayeyle yola çıktık. İlk yılımız bu destekle tamamlandı. PİLOTT’un Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’ndeki tanışma toplantısına katılmıştık. Orada PİLOTT sürecine dahil olmaya karar verdik. Türk Telekom ile girişimlerin işbirliği yapma fırsatı, bizi çok etkilemişti. PİLOTT süreçleri boyunca da birçok eğitime katılarak projemizi farklı alanlarda besleme şansı yakaladık. Bunun yanında her hafta yapılan mentor sunumlarında iş fikrimizi ve kendimizi farklı açılardan değerlendirmiş olduk. Program sonunda 400’e yakın ekip arasında ilk 3’e girerek Silikon Vadisi turuna katılma şansı yakaladık. 2013 içerisinde Türkiye’nin en büyük bankalarından birinde demo kurulumumuzu gerçekleştirdik. Bir yıl boyunca bu kurulumdan aldığımız verilere göre yüzde 40’tan fazla tasarruf sağladık. Demo geri dönüşlerine göre geliştirdiğimiz ürünümüz için ilk siparişimizi aldık, teslim etme aşamasındayız. Bu süreçte finansal olarak zorlandığımız dönemler oldu. Türk Telekom’un çekirdek sermaye desteği, girişim bankacılığı finansman desteği, finansmanımızı karşıladığımız yerlerden. Son dönemde konut sektöründe ismini sıkça duyduğumuz Nef İnşaat ile stratejik ortaklık içerisine girmiş bulunuyoruz. Bu ortaklık kapsamında Nef İnşaat’tan 1,2 milyon TL yatırım alarak hedefimizdeki ürün ve hizmetleri daha da ileri taşımak için çalışacağız.”

EN İYİLERİ ARAŞTIRDIK İnovasyona her şeyden çok inanan üst yönetim bize güvendi ve projemizi destekledi. Şirket içinde PİLOTT’u anlatmak ve desteklerini almak üzere yaptığımız toplantı sayısı 32’yi buldu. Bu, işin en önemli kısımlarından biriydi. Çünkü girişimciler, Türk Telekom’la işbirliği noktasında bu ekiplerle çalışacaktı. Sıra ekosisteme PİLOTT’u anlatıp onların görüşlerini almaya geldi. Girişimcilere, yatırımcılara, ilgili kurumlara ve girişimci adaylarına PİLOTT’u anlattık. Geri bildirimlerle modeli revize ettik.

21 GİRİŞİMİN 7’Sİ YATIRIM ALDI PİLOTT, iki dönemi başarıyla bitirdi. Her bir girişimle gelir modelinden yatırımcı sunumlarına, ürün özelliklerinden iş ortaklıklarına kadar her konuda birlikte çalıştık. Gecenin 11’inde yatırımcı sunumu provası yaptığımız günlerimiz oldu. PİLOTT’tan başarıyla mezun olan 21 girişimden 7’si yatırım aldı. Bir girişim projesi Türk Telekom Grubu şirketi tarafından satın alındı. 6 girişim Türk Telekom’un iş ortağı oldu, 11 girişim ise işbirliği sürecine devam ediyor.”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.