“30 şehre yayılacağız”

Temizlikyolda.com
PİLOTT programı kapsamında başarılı bulunan girişimlerden biri. Kurucusu Hakan Kibar, “30’dan fazla şehre yayılmayı planlıyoruz. Ağır ama sağlam adımlarla büyüyeceğiz” diyor.

Temizlikyolda.comresim-1, PİLOTT mezunlarından ve aynı zamanda programın ikinci döneminin en başarılı üçüncü girişimi. Şirketin kurucusu Hakan Kibar, ağabeyi Koray Kibar’la birlikte çıktıkları yolda 13-14 yaşından beri e-ticaretten para kazandıklarını söylüyor. Kibar, yazılım, grafik ve sosyal medya alanlarında Türkiye’nin en iyi e-ticaret siteleriyle çalışırken internetteki büyük pazarı gördüklerini söylüyor. Kendi girişimlerini kurmaya karar veren kardeşlere iş fikrini ise anneleri vermiş. 7 milyar TL’lik ev temizliği ve kuru temizleme pazarı dikkatlerini çekmiş. Hakan Kibar, buradan hareketle kurdukları Temizlikyolda.com’un geldiği noktayı ve hedeflerini anlattı.

resim-2Hakan Kibar

YATIRIM ALDIK: “İlk siparişlerimizi, 2014 Ocak’ta almaya başladık. 400 bin TL sermayeyle kurulduk. İlk başlarda daha önceki işlerimizden kazandığımız birikimlerimizle Temizlikyolda.com’u finanse ettik. Şu an Türkiye’nin en değerli yatırım ağlarının birinden ciddi yatırım almış durumdayız. Ayrıca Türk Telekom PİLOTT programından 25 bin TL hibe aldık. PİLOTT sunduğu çekirdek sermayesi, eğitimler, mentorluk, danışmanlığının yanında Türk Telekom müşterilerine ulaşma ve Türk Telekom kanallarını kullanma fırsatı veriyor. Müşterilerimizin ev hanımları ve çalışan kesim olduğunu düşünürsek, o evlere ulaşmanın en iyi kanalı da 36 milyon kullanıcısıyla Türk Telekom’du. Türk Telekom ile iş ortaklığı yapmış durumdayız.

NELER KATTI? İlk kurulduğumuzda İstanbul’da 5-10 üye iş yerimiz vardı ve web sitemiz de eski bir tasarım tipine sahipti. Kullanıcılarımız sipariş vermekte zorluk yaşıyordu. PİLOTT’la tanıştıktan sonra aldığımız eğitimlerden ve yüzlerce geri bildirimden sonra Temizlikyolda.com web sitesi üzerinden vermiş olduğu hizmetin yanı sıra tüm akıllı telefonlarda çalışan mobil versiyon ve iPhone uygulaması üzerinden de sipariş kabul eder hale geldi. 15 bin aktif üyemizle ortalama aylık 1.000 sipariş iletiyoruz. Start up’lar için altın kural olan ilk 1.000 müşteriyi kazanma sürecini iyi yönettiğimizi düşünüyorum.

ÖNCELİK İSTANBUL’DA
Bugüne kadar 1 milyon TL’nin üzerinde bir iş hacmini geride bıraktık. Üye iş yerlerimize ortalama aylık 100 bin TL hacminde sipariş iletiyoruz. Hedefimiz Temizlikyolda.com’u, Kıbrıs’tan sonra diğer ülkelere de taşımak. Ülke içinde 30’dan fazla şehre yayılmayı planlıyoruz. Ağır ama sağlam büyümeyi vizyon edindik. Öncelikle kendi müşterilerimizi önemsiyoruz. Üye iş yerlerimize belirli bir standart ve kalite getiriyoruz. Ev ve ofis temizliğinde yeni bir atılımımız olacak; trafikte, evlere ve ofislere giden Temizlikyolda.com logolu araçlar ve personeller görüyor olacaksınız. Sonra bunu diğer illere taşımayı planlıyoruz, ancak henüz öncelik İstanbul’da.”

resim-3Serkan Haşlak

“YURTDIŞINA AÇILACAĞIZ”

PİLOTT programı kapsamında en başarılı bulunan ilk 3 girişime sırasıyla 60, 30 ve 10 bin TL’lik yatırım yapılıyor. Bu başarılı girişimlerden biri de Serkan Haşlak’ın kurduğu Hızlı Çeviri. Haşlak, Hızlı Çeviri’den önce de girişimlerde bulunmuş. “İlk iş deneyimim, interaktif teknolojiler geliştiren bir start up olan We.Dream’di. Burada iş geliştirmeden sorumluydum. Ekip olarak gerçekten harika işler çıkarıyorduk. Fakat proje sürelerinin oldukça fazla olmasından dolayı burayı sürdüremedik” diye konuşan Haşlak, başarılı olan Hızlı Çeviri projesini ise şöyle anlatıyor:

FİKİR AĞABEYDEN: “We.Dream’in sonlarına doğru New York’ta yaşayan ağabeyim Volkan Haşlak’tan bir fikir geldi. Türkiye’den Amerika’ya giden resmi belgelerin çevirisiyle çok fazla vakit kaybedip çok da acı çekmişti ve çekmeye devam ediyordu. Buradan yola çıkarak aklına insanların çeviri ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilecekleri bir online çeviri hizmeti tasarlama fikri gelmişti. Bu iş fikrini hayata geçirmek için hemen çalışmalara başladık. İnsanlara çeviri ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabilecekleri bir platform sunduk. İlk sermayemizi annem, ağabeyim ve kız kardeşimin desteğiyle sağladık.

ARAYIŞ BAŞLADI: Yatırım arayışlarımız başlamıştı. PİLOTT programına başvurduk. Türk Telekom ile işbirliği bizim için mükemmel fırsattı. Özellikle müşteriye ulaşmada yanlış yaptığımız birçok noktayı bu program sayesinde gördük. Süreçteki deneyimlerimiz sayesinde haftalık yüzde 9 büyüme oranına ulaştık.

ABD’YE AÇILACAĞIZ: Şu anda sıfırdan yazdığımız daha esnek bir sistemle yolumuza devam ediyoruz. Çevirmen ve müşteri sayımızı artırdık. Sektörde ilk ve tek online çeviri belleğini geliştiren şirketiz. Üniversitelerle işbirliğine başlayacağız. Sitemizi 4 dilde yayına aldık, kısa bir zaman sonra yabancı bir domain ile çevre ülkelerde hizmet vermeye başlayacağız. 4’üncü çeyrekte Amerika’ya açılma planımız var. Yurtdışında satışı daha kolay yapabiliyoruz. Yurtdışına açılma hazırlıklarımızı yaptığımızda bir yatırım daha almak istiyoruz.”

Vadi’deki büyük tecrübe
PİLOTT kapsamında başarılı bulunan ilk 3 girişim ekibi, 2 haftalık Silikon Vadisi Turu’na katılmaya hak kazanıyor.
ZİYARETLER: Silikon Vadisi seyahati boyunca girişimciler, Stanford ve Berkeley üniversitelerini, Facebook, Google ve Apple gibi teknoloji devlerini, Uber ve Spotify gibi başarılı girişimleri ziyaret edip geribildirim aldı. Silikon Vadisi’ndeki seyahate katılan ekiplerin deneyimlerini aktarmaya devam ediyoruz. Bunlardan biri de Vitringez…

resim-4Natali Yeşilbahar-Önder Göğebakan

ÖZEL İLGİ Vitringez ekibi adına Natali Yeşilbahar ve Önder Göğebakan, seyahatle ilgili izlenimlerini şöyle aktarıyor: “Vitringez.com’u yurtdışına açmayı hedeflediğimiz için Silikon Vadisi seyahati, çok değerli bir ödül oldu. Buradaki karar vericiler, teknolojimizi, büyüme hızımızı ve rakamlarımızı çok beğendi. PİLOTT ekibi, bizimle ve diğer girişimlerle yakından ve özel olarak ilgilendi. Türk Telekom bünyesinde girişimcileri destekleyen böyle bir ekip olması çok önemli. Seyahat süresince işbirliği gerçekleştireceğimiz şirketlerle toplantılar gerçekleştirmemiz ise büyük katkı sağladı.”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.