İnovasyon Stratejisi Oluşturma Yöntemleri


İhsan Elgin

İhsan Elgin

Her kurumun, inovasyonda atacağı adımları planlarken büyük resmi görmesi ve bu resmin alt başlıklarını somutlaştırarak inovasyona ihtiyaç duyulan alanları netleştirebilmesi için inovasyon strateji oluşturması gerekiyor.

Günümüzde birçok kurum sürdürülebilirliklerini destekleyecek adımlar atabilmek için inovasyonu merkeze alan yeni uygulamaları hayata geçiriyor. Kurum içindeki kaynakların mobilize edilmesi ve iç girişimcilerin desteklenmesiyle yürütülen kurum içi girişimcilik çalışmaları, kurum dışı ekosistemden beslenmeyi destekleyen hızlandırma programları ve kurumsal yatırım sermayesi gibi birçok alternatifi göz önünde bulunduran kurumların, bu süreçte başarılı olmalarını sağlayacak en önemli rehberleri ise somut bir inovasyon stratejisi. Doğru bir strateji oluşturmadan atılacak olan her adım, “Bu yöntemle ne kazanmak istiyoruz” sorusuna verilecek cevabın yetersiz kalmasına ve kurum vizyonuyla entegre olamayan “beklenti dışı” sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Bu yazımda, kurumların inovasyonu işler hale getirebilmek için oluşturması gereken en önemli altyapının, inovasyon stratejisinin olmazsa olmazlarını aktaracağım.

1. İnovasyon stratejisi kurum vizyonundan bağımsız değildir.

Birçok kurum, inovasyon stratejisini kurum vizyonundan bağımsız bir şekilde ilerlemesi gereken bir alan olarak görüyor. Oysa “Yeter ki inovasyon olsun” düşüncesiyle yürütülen çalışmalar, kurumları hataya götürüyor. Net bir inovasyon stratejisi oluşturabilmek için önce büyük resmi, yani kurumun ilerleyen dönem için kendine nasıl bir vizyon belirlediğini ortaya koymak gerekiyor. Kurum yetkinlikleri, teknoloji, trend ve regülasyonlardaki değişimleri göz önünde bulundurarak oluşturulması gereken kurum vizyonu, inovasyon stratejisinin bel kemiğini oluşturuyor.

2. Vizyonu destekleyen odak alanlarıyla stratejik derinlik yakalamak mümkün.

Ana vizyona ulaşmayı destekleyen odak alanlarının tespiti, kurumun belirlediği vizyonu ve iddiasını gerçekleştirebilmesi için hangi alanlarda gelişim göstermesi gerektiğini şekillendirmeyi destekliyor. Örneğin, gelecek dönem vizyonunu tarif eden “daha çok konfor, daha iyi bir sürüş deneyimi ve alabildiğine teknoloji” yaklaşımı, BMW’nin bu vizyona erişimi destekleyecek oyun alanlarını belirlemesine katkı sağladı. Bugün BMW, otonom araçlar, mobilite hizmetleri, elektro-mobilite ve cihazlar arası bağlantı (connectivity) olmak üzere 4 odak alanında hem kurum içinde hem de kurum dışında inovasyonu destekleyen somut adımlar atıyor.

3. Odak alanı ekosistem haritasıyla inovasyon ihtiyacını somutlaştırmak gerekiyor.

Ana vizyonu destekleyen odak alanlarını belirledikten sonra her bir odak alanı için ortaya konan değer teklifinin hayata geçirilebilmesi için nasıl bir ekosisteme ihtiyaç duyulduğunu detaylandırmak, inovasyon stratejisinde odaklanılması gereken alt başlıkların çok daha derinlemesine netleştirilmesine katkı sağlıyor. Ekosistem haritasını oluştururken ihtiyaç duyulan hammadde, tedarik zinciri, teknoloji, tamamlayı ürün- hizmet ve kanalları göz önünde bulundurmak, ortaya çıkan bu liste içerisindeki her bir başlığı kurum içinde ya da dışında geliştirme senaryolarını değerlendirmek gerekiyor. Sahip olunan yetkinlikler de göz önünde bulundurularak kurum içinde geliştirilmesine karar verilen başlıklar, AR-GE, kurum içi girişimcilik programları ya da proje ekipleri gibi kanallara yönlendirilirken; kurum dışında geliştirilecek olan başlıkların da start up, üniversite, KOBİ ve girişimcilik merkezleriyle iş birliğinde geliştirilen açık inovasyon alanlarına yönlendiriliyor. Yine BMW örneğine geri dönecek olursak, elektro mobility odak alanı altında ortaya konan BMW i-3 ürünün geliştirilebilmesi için kurum dışında e-drive, Chargenow gibi start up’larla iş birliği gerçekleştirdiğini, araç üretim yetkinliğini kullanarak ana ürün iskeleti ve teknolojisini kurum içerisinde geliştirdiğini görüyoruz. Özetle vizyonu destekleyen her bir odak alanına ait ekosistemle inovasyon ihtiyaçlarının ortaya konmasını sağlayan bu bakış açısı, gerek kurum içi gerekse kurum dışı (açık) inovasyon alanlarında arayış sürecinin hedef odaklı ve kurum ihtiyaçlarıyla uyumlu bir şekilde yürütülmesine destek oluyor. Bu sebeple her kurumun, inovasyon alanında atacağı adımları planlarken büyük resmi görmesi ve bu resmin alt başlıklarını somutlaştırarak inovasyona ihtiyaç duyulan alanları netleştirebilmesi için inovasyon strateji oluşturmayı göz önünde bulundurması gerekiyor.

Ayın Sözü
Rakiplerimizin bizi takip etmesini sağlarken bizim müşterilerimize odaklandığımız bir yaklaşımda her zaman fark yaratabiliriz. (Jeff Bezos, Amazon CEO)

Kitap önerisi
The Corporate Startups (Tendayi Viki, Dan Toma, Esther Gons):
Kurumların inovasyon ekosistemlerini oluşturmak için kullanabilecekleri temel ilkeleri ve uygulamaları özetleyen bu kitap, kurumsal dünyada inovasyon çalışmalarını destekleyecek yaklaşımların derlendiği önemli bir referans bir kaynağı niteliğinde. http://thecorporatestartupbook.com

Startup Watch 2017’nin ilk rakamları

19 milyon dolarlık 23 yatırım: 2017’nin ilk çeyreğinde, Türkiye’deki girişimlere yapılan toplam yatırım adedi 23’ü bulurken yatırım tutarı da 19,4 milyon dolara ulaştı. Toplam yatırım tutarı içinde en büyük payı 13 milyon dolarlık destek ile İyzico aldı.

2016’ya kıyasla yüzde 51’lik büyüme: 2016 ilk çeyreğinde 12,9 milyon dolar olan toplam yatırım tutarının 19,4 milyon dolara ulaşmış olması, yüzde 51’lik bir büyümenin yakalanmasını sağladı.

Yatırım alanları zenginleşiyor: İlk çeyrek yatırımları arasında İyzico’ya ek olarak Sinemia, Buldum Buldum, Reztoran, Evdeki Bakıcım, Garaj Sepeti gibi girişimler yer alıyor. Finans, eğlence, hizmet gibi birbirinden farklı alanlarda faaliyet gösteren bu girişimlerin destek görmesi, yeni dönemde yatırım alanlarında çeşitlilik görmeye başlayacağımızın da bir işareti.

Avrupa geçen seneye göre düşüşte: Avrupa’da 2017’nin ilk çeyreğine bakıldığında, bir önceki seneye göre yatırım adedinde yüzde 27, yatırım miktarında yüzde 18 düşüş olduğu görülüyor.

ETKİNLİK
Müşteri deneyimi ve yeni dönem teknolojileri hakkında güncel bilgileri takip etmek isteyenler için mayıs ayında iki keyifli etkinlik var.

UXAlive: 3-4 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşecek ve UserSpots tarafından düzenlenen etkinlikte yaşattıkları deneyimle müşterilerin gönlünde taht kurmuş ürünlerin tasarımcılarını ve ürün müdürlerini İstanbul’da dinleme fırsatı bulacağız. http://www.uxalive.com/

Webrazzi İnovasyon 2017: Geleceğin teknolojilerinin farklı sektörlerden konuşmacılarla ele alınacağı ve ilki bu yıl gerçekleştirilecek olan bu konferansla yeni teknolojik gelişmelerin iş hayatına yansımalarını dinlemek mümkün. https://etkinlik.webrazzi.com

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.