Veriyi anlamlandırıyoruz


Partner Republic, veriyi kendine kutup yıldızı seçmiş deneyim tasarımında 20 yılı aşkın tecrübesi olan Demet Yarkın ve Civan Sözkesen tarafından hayata geçirilen bir girişim. Müşteri deneyimi ve veri analitiğine odaklanan Partner Rebuplic, şirketlerin yeni müşteri kazanması için veri bazlı modeller oluşturuyor.

Berrak KUTSOY
[email protected]

Partner Republic, bir müşteri deneyimi ve veri analitiği şirketi. Şirketlerin yeni müşteri kazanımı için veri bazlı modeller oluşturan girişim, geçmişte kazanılan müşteri verilerini şirket ve müşterileri için anlamlandırarak daha fazla alışveriş yapmasını sağlıyor. Şirketlerin sürdürülebilir veri yaşam döngüsünü tanımlayarak iş sonuçlarında somut kazanımlar sağlamaya odaklanıyor.

Partner Republic Kurucu Ortakları Demet Yarkın ve Civan Sözkesen, “Bu kazanımları sağlarken müşteri analitiği ve müşteri deneyim tasarımını uygulanabilir vakalara dönüştürerek sonuçlara hızlı ve etkin ulaşmayı mümkün hale getiriyoruz” diyor. Partner Republic Kurucu Ortakları Demet Yarkın ve Civan Sözkesen girişimlerini nasıl başlattıklarını ve yaşadıkları süreçleri şöyle paylaşıyor:

GİRİŞİMCİLER NEREDEN?

Yarkın
“Profesyonel olarak Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şirketlerinde çalışıyordum. Özellikle şirketlerin dönüşüm programlarına liderlik ederek, ana adımları atlamalarına katkıda bulunuyordum.

Bu hem teknolojik anlamda optimum ihtiyaçlarını belirleyerek hem müşteriye dokunan süreçlerin elden geçirilerek şirkete katkı sağlayacak boyuta getirilmesiyle sağlanıyordu.

Şirketlere verilerini anlamlandırma, değer oluşturma ve müşterilerini daha iyi tanıma konusunda ihtiyaçlarını profesyonel ortamlarda gerekli organizasyonları hazırlayarak katkı yaratıyordum.

 

Sözkesen
Tekstilde Türkiye’de öncü şirketlerden birisi olan Funika Holding’de yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak çalışıyordum, halen bu görevim de devam ediyor. Holding ve bağlı şirketlerini 2’nci nesil olarak 2009’da devraldığımızda tablo karamsardı.

Funika iflas erteleme halindeydi ve cirosunun çok üzerinde bir borç bakiyesi vardı. Stratejik yaklaşımımız, atmış olduğumuz doğru adımlar ve bizler için çok kıymetli olan çalışanlarımızla tam bir takım halinde, çok çalışmamız sonucunda Denizli’de bir ilki gerçekleştirerek ve Türkiye’de de bunu başarmış sayılı şirketlerden biri olarak iflas ertelemeden başarıyla çıktık, geçmişten gelen tüm borçlarımızı ödedik.

Bu başarı hikayesi benim için çok büyük bir deneyimdi ve bu yolculukta müşteri memnuniyeti, zaman ve operasyonel süreç yönetimleri konusunda çok bilgi biriktirdim ve farklı tecrübeler kazandım. Özellikle müşteri deneyimi konusunda kazanımlarımı paylaşma ve aktarma konusunda bir arayış içerisindeydim.

Bir taraftan da Funika’nın 2014’te iflas ertelemeden çıkması sonrasındaki yıllarda giderek güçlenmesi ve verimli çalışan bir fabrika düzenine dönmesi sonrasında, benim de içimde hiçbir zaman bitmeyen girişimcilik hevesiyle birlikte yeni alanlara yatırımlar yapmaya başladık. Mobil oyun, mobil uygulama, yazılım gibi alanlarda başlayan projelerimizle birlikte bu sektörlerdeki network’üm de genişledi. Partner Republic de tüm bu süreçleri takiben ortaya çıkan bir şirket oldu.

FİKRİN HİKAYESİ

Yarkın
Şirketler çok sayıda iş yapmak istiyor ama nereden nasıl başlayacakları konusunda ya da adım atmak konusunda sorunlar yaşayabiliyor. Bu amaçla danışmanlarla çalışmak istiyorlar ve bu esnada aksiyon alma konusundaki adımda tıkanabiliyor. Eğer müşteri verilerini anlamlandırma, değer yaratma konusunda nereden başlayacağını iyi tarif eden bir yol arkadaşı olabilirsek hem şirket profesyonellerine kariyerlerinde katkı sağlamış olur hem şirketin iş sonuçlarına değer yaratabilmiş oluruz görüşüyle başladık.

Sözkesen
Blok zincirde verilerin saklı olacağı bir uygulama üzerinde çalışırken Demet Hanım ile tanıştık. Kendisinin veri analizi ve anlamlandırması konusunda özellikle de müşteri deneyiminin artırılmasına yönelik uzun yıllara dayanan değerli tecrübeleri vardı. Ben de aile işletmemiz Funika Holdingde edindiğim tecrübeler ışığında işletmelere özellikle müşteri deneyimi konusunda katkılarımı aktarmak istiyordum.

Dünyada veriyi analiz etmenin ve anlamlandırmanın önemi ve farkındalığı artmaktaydı. Ben de yazılım işine girdiğim için bu analizlerin real-time (anlık) analizler olarak sunulmasının çok daha kazanımlı olacağının, yapay zeka entegrasyonuyla veri anlamlandırma işinin hızlandırılarak şirketler için çok daha faydalı çıktılar ortaya konulabileceğinin farkındaydım. Demet Hanım ile tanışıp hayallerini dinleyince neden bu vizyonu birlikte gerçekleştirmiyoruz dedik ve ortak bir şekilde Partner Republic şirketimizi kurduk.

SONRAKİ ADIM

Yarkın
Fikri anlatmak ve sizin gibi fikri sahiplenen kişilere ulaşmanız önemli. Bence kimse tek kişilik bir dev kadro olup da büyüme hayalleri kurmamalı. Profesyonel hayatın belki de kattığı önemli değerlerden biri takım olmak dolayısıyla iyi bir takım olmakla yola başladık.

Sözkesen
Başarının arkasında en önemli etkenin takım çalışması olduğuna inanıyorum. Iş hayatında en önemli değerin insan olduğuna inanarak önce bir ihtiyaç analizi gerçekleştirdik ve çok iyi bir takım kurduk. Tüm takım üyelerimiz kendi alanlarında çok tecrübeli. Sonrasında da ekip olarak güçlü yanlarımızı belirleyerek bu alanlara odaklı çalışmalarımızı başlattık.

EN ÇOK KİM TEŞVİK ETTİ?
Yarkın
Yakın dostlarım ve eşim çok büyük destek verdi, hayalime ortak oldu

Sözkesen
Bu yolda beni en çok eşim ve yakın iş arkadaşlarım teşvik etti. Yanımda ailemin ve dostlarımın olduğunu bilmek, bu yolculukta benim için çok önemliydi. Bu enerjinizin her zaman yüksek kalmasını sağlıyor.

KİMLERE DANIŞTIK?

Yarkın
Güvenebildiğimiz, yapmak istediğimiz iş konusunda ufkumuzu genişleten ve işi şekillendirirken zorlayıcı olabilen, sorgulayan kişilere danıştık.

Sözkesen
Saçınızı kestirmek istediğinizde kuaföre gidersiniz. Hasta olduğunuzda doktora. Aslında birçok konuda işin uzmanı kim ise ondan destek veya akıl almaya çalışıyoruz. İş hayatında da bizzat işin uzmanlarından tavsiye almak çok önemli.

Biz de yapacağımız işle ilgili özellikle veri analitiği ve anlamlandırması üzerine dünyanın en büyük şirketleriyle bir araya geldik. Ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu ve geliştirdiğimiz iş modellerimizin ve süreçlerimizin ne kadar sağlam olduğunu da onların geribildirimleri sayesinde görmüş olduk. Bu özgüvenle yolumuza devam etmek de motivasyonumuzu artırdı.

İLK TEPKİLER

Yarkın
Aileler yetiştikleri çağın dinamikleri nedeniyle bu gibi konularda her zaman çok istekli olmuyor. Genelde ama eşim başta olmak üzere büyük destek verdi.

Sözkesen
Yeni işler yapma ve girişimcilik konusunda her zaman eşim ve ailem yanımda oldu. Rahmetli babam Nuri Sözkesen çok vizyoner ve girişimci bir iş insanıydı, açıkçası bu sebeple ailem ve çevremiz de girişimci ruhuma alışkındı. Korona virüs dönemine yakın bir zamanda bu girişimi başlatmamız bazı kişilere risk olarak gözükse de bugün yaşadığımız bu yeni dijital dünyada gerçek zamanlı veri analitiğinin giderek daha da fazla anlam kazandığını da görmekteyiz.

“ZORLANDIĞIMIZ AN”
Yarkın
Doğru yol arkadaşları seçme süreci önemli ve değerli, bu değerlendirmeyi iyi tartmalı.

Sözkesen
Zorlanmaktan öte en çok zamanımızı doğru takımı kurabilmeye harcadık diyebilirim. Sürece değer katacak alanında en iyileri bulmak kolay olmayabiliyor. Bu konuda ciddi bir emek harcayarak işin sonunda çok iyi bir ekip kurduk. Herkes kendi konusunda ehil ve tam bir uyum halinde projelerimizi başarıyla yönetiyoruz.

“BAŞARDIK DEDİĞİMİZ AN”

Yarkın
Şirket kurulma sürecinde yatırımları görüşürken ve ilk müşteri görüşmemizde başardığımızı anladım.

Sözkesen
İlk müşteri görüşmemizin sonunda “işte başardık” dedik. İlklerin her zaman getirmiş olduğu ayrı bir heyecan ve enerji vardır. Şimdiki müşteri ilişkilerimizi ve büyük projelerimizi çok daha büyük bir tutkuyla yürütüyoruz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.