Eğitim pazarında kritik rol oynayacak


Lala, bir eğitim teknolojileri şirketi. Öğrenciler Lala uygulamasıyla sınava hazırlanırken başarı oranlarının takibini gerçekleştirebiliyor, çözdükleri soruların analizini tek bir uygulamada görebiliyor.

Lala, 3 arkadaş Eray Erdoğan, Furkan Taşel ve Tekin Öztekin’in ortak girişimi. Türkiye’de sürekli değişim geçiren eğitim sektöründe kritik bir rol oynayan bu girişim, lise ve üniversite öğrencilerin çeşitli sınava hazırlık kaynaklarına erişimini kolaylaştırıyor. Bununla da yetinmiyor, öğrencilerin sınava hazırlık sürecinde güçlü ve zayıf yönlerini tespit ederek doğru yönlendirilmesini sağlayan bir teknoloji sunuyor. Bugün 35 bin kullanıcısı olan girişimin nasıl hayata geçtiğini ve bundan sonra neler hedeflediğini Lala Kurucu Ortağı Eray Erdoğan Start Up’a şöyle anlattı:

DOĞRU YÖNLENDİRME
“Lala üniversite sınavına hazırlık sürecinde öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin ve kurum yöneticilerinin hayatını kolaylaştıran, öğrencinin güçlü/zayıf noktalarını tespit ederek etkili çalışmasını/doğru yönlendirilmesini sağlayan bir eğitim teknolojileri şirketi. Türkiye’de eğitim sektörü her ne kadar sürekli değişen sınav sistemleri yüzünden istikrarlı görünmese de değişmeyen bir üniversiteye hazırlık sürecinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda her yıl 2 milyon kişinin üniversite sınavına hazırlandığı ve eğitim harcamalarının yüksek olduğu ülkemizde çok büyük bir eğitim pazarı var. Bunun yanı sıra Türkiye’de eğitim pazarı, genç nüfus ve her gün daha çok bilinçlenen anne babalar sayesinde büyümeye devam ediyor.

35 BİN KULLANICI VAR
Türkiye’nin önde gelen birçok özel eğitim kurumuyla da anlaşması olan Lala’nın şu anda 35 bin kullanıcısı bulunuyor. Aynı zamanda Lala’nın üniversiteye hazırlık sektörünün lideri 12 yayın eviyle iş ortaklığı sürüyor. Lala adının nereden geldiğine gelince… Lala Osmanlı döneminde şehzadelerin eğitmenine verilen isim. 2015 yılında kurulan Lala’nın 3 kurucu ortağı da Robert Kolej ve Koç Üniversitesi mezunu. İşletme mezunu olan Eray Erdoğan iş geliştirme, satış ve pazarlamadan, bilgisayar mühendisliği mezunu olan Furkan Taşel yazılım ve hukuktan, endüstri mühendisliği mezunu olan Tekin Öztekin operasyon ve finanstan sorumlu.

YENİ HEDEFLERİ
Lala yakın zamanda eğitim kurumları, öğretim kursları ve özel hocalar için kullanılacak Luna isimli uygulamasını çıkarmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl sadece YGS/LYS öğrencilerine hizmet veren Lala, bu yıl 9,10 ve 11. sınıf öğrencilerini de hedefliyor. Önümüzdeki 2017 yılıyla birlikte liselere hazırlık pazarına da girerek TEOG öğrencilerine ve kurumlarına da hizmet sağlamayı hedefliyor. Lala’nın uzun dönemde ulaşmayı hedeflediği nokta ise bir öğrencinin akademik ve akademik olmayan tüm gelişimini takip etmek ve öğrencinin kendini tanımasına, güçlü zayıf yönlerini görmesine, ilgi alanlarını tespit etmesine olanak sağlamak. Öğretmenleri, velileri ve kurum yöneticilerini de sürece dahil ederek öğrenciye doğru yönlendirmeler yapılmasına vesile olmak…

RAKİPLERDEN AYIRAN ÖZELLİK
Lala’yı rakiplerinden ayıran en büyük özelliği Türkiye’nin en büyük yayınevleriyle iş birliği yapıyor olması. Üniversiteye hazırlık pazarının yüzde 85’ini oluşturan lider yayınevlerinin kaynaklarını kullanan öğrenciler, sadece Lala uygulamasıyla bu kaynaklardaki başarı oranlarının takibini gerçekleştirebiliyor. Bütün bu kaynaklardan çözdükleri soruların analizini tek bir uygulamada görebiliyor olmaları Lala’yı öğrenciler için vazgeçilmez kılıyor.”

BIC ANGELS NEDEN LALA’YI SEÇTİ
Lala, BIC Angels olarak bir süredir yakın takibimizde olan bir girişim. Geliştirdiği sistem sayesinde Lala, eğitim sektöründe birçok kurumun ve kişinin uzun zamandır süregelen ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca ekibin hem Robert Kolej’den hem Koç Üniversitesi’nden arkadaş olması ve farklı disiplinlerde uzmanlaşmış olmaları ekibe daha da güvenmemizi sağlıyor. BIC Angels olarak 3,6 milyon TL değerlemeyle eğitim sektörüne yeni bir soluk kazandıracak Lala projesine yatırım yapıyoruz. Lala’nın yatırımcıları ben, İlbek Andican, Mehmet Onarcan ve Bahtiyar Yurtoğlu.

JOACHIM BEHRENDT BIC ANGELS

ERAY ERDOĞAN/ LALA KURUCU ORTAĞI

YATIRIMI NASIL DEĞERLENDİRECEK?
BIC ekibiyle ilk görüştüğümüz günden beri kimyamız hep uyuştu. Bize ve vizyonumuza olan inançlarının yanı sıra her yatırımlarıyla yakından ilgilenmeleri ve güven veren profesyonel yaklaşımlarından dolayı BIC’nin bu yolculukta bize katılmasından çok mutluyuz. Bu yatırımla Lala, üniversiteye girişte hem öğretmenin hem öğrencinin yükünü hafifleteceği ürünü Luna’yı geliştirmeyi, satış ve pazarlama kanallarına odaklanmayı hedefliyor.

JOACHIM BEHRENDT/BIC ANGELS

“3 DOĞRUYU BULDUĞUMUZA İNANIYORUM”

Uzun süredir eğitim sektöründe birçok projeyle görüşüyoruz ancak doğru zaman, doğru ekip, doğru proje üçlüsünü bulmak her zaman kolay olmuyor. Bu anlamda Lala ekibi ile süregelen tanışıklığımız, projenin gelişim aşamalarında sürekli fikir alışverişinde bulunmamız ve özellikle projenin bugün geldiği noktayı düşünürsek bu üç doğruyu bulduğumuza inanıyorum.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.