Dikkat çekenler


Nilüfer Gözütok Ünal

Nilüfer Gözütok Ünal

Son dönemde start up dünyasında dikkat çeken birkaç gelişme var. Bu gelişmelerin başında yatırımların hız kesmesi yer alıyor. Yılın ilk üç çeyrek rakamlarına baktığımızda 65 yatırım turunda 43 milyon dolarlık yatırım yapıldığını görüyoruz. Bu rakam geçtiğimiz yılın neredeyse 3’te 1’i düzeyinde. Öte yandan Türkiye’deki birçok yatırımcı da rotayı yurt dışına çevirmiş durumda. Hem riskleri dağıtmak hem global girişimcilik ekosisteminde rol almak isteyen Türk yatırımcılar, son yıllarda artan oranda yurt dışı merkezli start up’lara yatırım yapıyor.

İçinde bulunduğumuz bu ekonomik konjonktürde yatırımların azalması karşısında finansmanda sıkıntı yaşayan girişimciler ise birçok zorlukla karşı karşıya. Hatta Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, start up’ların ayakta kalmasının giderek zorlaştığını, Paraşüt’ün kurucu ortağı Sean Yu da yabancı yatırımcı bulmakta sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyor. Ayçe Tarcan Aksakal’ın hazırladığı “Çıkış Planı” başlıklı araştırma da bu durumu detaylarıyla ortaya seriyor, zorlanan girişimcilere bir nevi yol haritası sunuyor.
Özlem Aydın Ayvacı’nın “Sınır Dışındaki 100 Yatırım” başlıklı araştırması ise yurt dışına yönelişin nedenleri ve sonuçlarına ilişkin önemli veriler içeriyor.

Zor dönemde farklı bakış açıları ve deneyimlerden faydalanmak önemli…

Start up dünyasındaki son gelişmeleri tüm boyutlarıyla kapsamaya çalıştığımız bu sayımızda, sizin için özellikle bu iki unsuru bir araya getirdik. Önümüzdeki dönemde çok daha güzel gelişmeleri paylaşmak dileğiyle…

Keyifli okumalar.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.