Değer transferi


Nilüfer Gözütok Ünal

Nilüfer Gözütok Ünal

Cafer Mahiroğlu, yurt dışındaki en başarılı Türk girişimcilerinden biri. Öğrenci olarak gittiği İngiltere’de öğrenimini bırakıp tekstil sektöründe girişimci oldu. Dünya markalarına üretim yaparken batmakta olan İngiliz Select markasını alarak küllerinden yeniden yarattı. Yine zor durumdaki British Home Stores’u alma girişimi ise onu İngiltere’de uzun süre gündemde tuttu. İngilizler ulusal marka olarak algılanan British Home Stores’u satmaktan vazgeçti ama Mahiroğlu da İngiltere’nin en çok konuşulan girişimcisi olmayı başardı.

Mahiroğlu ile bu yıl Nisan ayında yaptığım Londra seyahatimde tanıştım. Bu hikayeyi de kendisinden dinledim. Konuşma sırasında sıklıkla başarı için bir markayı sıfırdan yaratmanın şart olmadığının altını çizmişti. Yine yeni fırsatlar peşinde olduğunu söylemişti. Mahiroğlu için Markafoni aradığı fırsat olmuş görünüyor.

4 yıl önce 270 milyon dolara satılan Markafoni’yi 15 milyon dolara aldı. 3 yıl için de 15 milyon dolarlık bir yatırım yapma planı var. Gelecek yıl Markafoni’yi Avrupa’ya açacağını açıklayan Mahiroğlu, “Bugüne kadar Avrupa’daki bir markayı Türkleştirdim, şimdi Türk bir markanın Avrupa’ya açılma zamanı geldi” diyor.

Markafoni’yi önümüzdeki süreçte hızlı ve güçlü bir büyüme bekliyor.

Bence kapanan Taze Direkt’in Migros tarafından satın alınmasından sonra Markafoni’nin de Select tarafından alınması start up ekosisteminde yaratılan değerin gücünü de gösteriyor…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.