“Melek yatırımcılık patronların kişisel ar-ge’si”


Farplas’ın yönetim kurulu başkanlığını yürüten Ahu Serter, aynı zamanda akıllı ulaşım teknolojilerine yatırım yapan F+ Ventures ve kadınların yaptığı işlere yatırım yapan ARYA Kadın Yatırım Platformu’nun kurucusu. Galata Business Angels’ın da üyesi olan iş kadını, reel sektörden gelen başarılı iş insanlarının melek yatırımcı olmasının yatırımcılar ve girişimciler için çok önemli olduğunun altını çiziyor. “Melek yatırımcılık aslında reel sektör patronlarının kişisel AR-GE’si olarak da görülebilir” diyen Serter, konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde anlatıyor:

DEĞİŞİME KAFA YORULMALI
“Bilgi akışının ve teknolojinin değiştirme gücünün bu kadar hızlandığı dünyada, artık sadece kendi işlerine konsantre olup çevreleriyle ilişkilerini minimize etmiş şirket ve insanların sürdürülebilir bir başarıya sahip olmalarını beklemek neredeyse imkansız. Dolayısıyla sanayiciler olarak teknolojiye ilgi duymalı ve bu teknolojilerin şu an yaptığımız işleri, faaliyet gösterdiğimiz sektörleri nasıl değiştireceğine kafa yormalıyız. Örneğin otomotiv sektörünün geleceğini, yazılım ve elektronik alanları şekillendirecek ancak otomotiv sektörünün bu yenilikleri kendi kendine keşfetmesini beklemek çok uzun zaman alan bir süreç.

Şirketleri yöneten liderlerin, yazılım ve elektronik konularına liderlik eden şirketleri ve bu alanda yaşanan gelişmeleri takip etmeleri şart. Melek yatırımcılık, reel sektör liderleri için bu teknolojileri izleme ve öğrenme açısından oldukça faydalı bir alan olarak öne çıkıyor. Geleneksel şirketler AR-GE’ye ne kadar yatırım yaparsa yapsın, onları yöneten yöneticiler teknolojiyi ve yenilikleri takip etmezse şirketlerin bu konuda bütünsel bir vizyon edinmesi mümkün olmaz. Melek yatırımcılık aslında reel sektör patronlarının kişisel AR-GE’si olarak da görülebilir.

NELER İLGİSİNİ ÇEKİYOR?
Ben de Farplas’ın yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra akıllı ulaşım teknolojilerine yatırım yapan F+ Ventures ve kadınların yaptığı işlere yatırım yapan ARYA Kadın Yatırım Platformu’nun kurucusuyum. Bunların dışında kalan tüm melek yatırımlarımı, üyesi olduğum Galata Business Angels bünyesinde yapıyorum. Aylık bazda yaptığımız Venture Academy’de, hem diğer GBA üyelerinden hem girişimcilerden çok şey öğreniyorum. Bu öğrendikleriniz kendi esas işinizle ilgili yeni düşünme şekilleri geliştirmenizi sağlıyor. Girişimciler açısından baktığımızda ise özellikle B2B iş modeli olan start up’lar, kökten değiştirmeyi planladıkları sektörlerden bir melek yatırımcıyı yanına alırsa çok daha doğru kararlar alıp deneme/yanılma payını minimize ederek ilerleyebiliyor.

Her yaptığım yatırıma, paranın dışında katabileceğim değerlere yoğunlaşırım. Yatırım sayısı artınca maalesef bunu çok sistematik olarak yapmak zorlaşıyor ancak bu noktada da girişimcilere önemli bir görev düşüyor. Yatırım aldıkları yatırımcıyı sadece yatırım öncesi değil, yatırımdan sonra da işlerine angaje etmek onların lehine olacaktır. İşin gidişatıyla ilgili bilgi verip yatırımcıyı da işleri konusunda kendileri kadar heyecanlandırabilirlerse paradan çok daha farklı kazanımlar elde edebilirler. Yaptığım yatırımlara gönülden yardım etmeyi ve zaman ayırmayı seven bir yatırımcıyım. Kazanımlarının içinde sosyal değer de yaratabilen girişimler beni daha da fazla heyecanlandırıyor. Değişik teknolojiler, kadının gelişmesine fayda sağlayan girişimler ve eğitim konulu girişimler özellikle ilgimi çekiyor.”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.