İş bankası startuplarla aynı çatı altında

Finans sektörünün önemli oyuncularından biri olan İş Bankası, start up ekosisteminde yerini aldı. KolektifHouse Levent’teki ofisle çalışmalarına geçen yıl başlayan banka, ScaleX etkinliğine destek olurken StartersHubXO’nun da ana destekçisi oldu.

Start up dünyasında son yıllarda yaşanan yükseliş, tüm sektörlerdeki önemli oyuncuların dikkatini çekmeye başladı. Finansal kuruluşlar açısından da değer yaratan iş fikirlerine sahip finansal teknoloji (fintech) girişimleriyle iş birlikleri kurmak önemli. Dijital bankacılık alanındaki yenilikleriyle sektörde değişime öncülük eden İş Bankası, start up ekosisteminde yerini aldı. İş Bankası, ekosistemin en önemli merkezlerinden biri haline gelen Kolektif House Levent’in 6 numaralı ofisinde geçen yıl başlattığı çalışmalarla start up’lara yakın durma niyetini somut bir şekilde gösterdi. Bankanın Kolektif House merkezli start up dünyasına yönelik çalışmaları, dijital dönüşüm sürecinde kurulan, genç ve dinamik bir ekipten oluşan inovasyon birimi tarafından sürdürülüyor. İş Bankası inovasyon ekibi, sadece buradaki start up’larla da sınırlı kalmayıp ülke genelinde fintech üzerine çalışanlar başta olmak üzere her türlü start up’la yakın temas kuruyor. İnovasyon biriminin en önemli amaçlarından biri, start up’ların ihtiyaçlarını anlamak ve iş birliği fırsatlarını mümkün hale getirebilmek. İş Bankası’nın Kolektif House içerisindeki varlığı start up dünyasının çevikliği ve kurumsal dünyanın tecrübesini ekosistemde değer yaratacak şekilde bir araya getirmek için önemli bir köprü görevi görüyor.

YAKIN TEMAS23
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, İş Bankası’nın start up’larla iş birliğine büyük önem verdiğini anlatarak şunları söyledi: “Müşterilerimizin yol arkadaşı olma, yeni finansal teknolojilerden üst düzeyde yararlanarak uçtan uca ideal müşteri deneyimi yaşatma ve değer yaratma vizyonumuzla sürdürdüğümüz çalışmalarda start up’larla iş birliğini oldukça önemsiyoruz. Start up’ları keşfetme, onlara rehberlik etme ve ortaklaşa çalışarak inovatif fikirleri müşterilerimizin hayatına değer yaratacak çözümler haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla Kolektif House bünyesinde yerimizi aldık ve start up’larla daha yakın temas halinde çalışıyoruz. Kolektif House’daki faaliyetlerimizi yeni oluşumlarla daha da genişleteceğiz.”

SERMAYEYLE BULUŞMAK
İş Bankası’nın start up ekosistemine önemli desteklerinden biri kasım ayında gerçekleştirilen ScaleX etkinliği oldu. Start up’ların dünya çapında büyümesi ve doğru sermayeyle buluşmasını sağlayan ScaleX platformu, İş Bankası’nın desteğiyle dünyanın önde gelen girişimci eğitmenlerinden Harvard Profesörü William Kerr’i İstanbul’da ağırladı. Profesör Kerr’in “Launching Global Ventures” isimli work shop’una katılma fırsatı yakalayan start up’lar, küresel pazarlarda başarılı olmanın ipuçlarına dair bilgi sahibi oldu.

“İLK AYDA 35 BİN KEZ İNDİRİLDİ”

Maximum Kart’ın desteğiyle PoiLabs girişimi tarafından geliştirilen ve 30 Kasım 2016’da AppStore ve Google Play Store’da kullanıcılarla buluşan Piri sesli yürüyüş turu uygulaması, ilk ayında 35 bin kez indirildi. İş Bankası, müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak ve yaşamlarına değer katmak amacıyla dijital iş birliklerini odağına aldı. İdeal müşteri deneyimi odaklı yeni finansal çözümlerin geliştirilmesinde girişimlerle iş birliğine giderek yeni değerler yaratmaya önem veren İş Bankası’nın bu alandaki somut çıktılarından biri Piri sesli yürüyüş turu uygulaması. Piri, şehrin hikayelerini uzman rehberlerin anlatımıyla dinleyerek gezmenizi sağlayan bir sesli yürüyüş turu uygulaması. Piri uygulamasında şu an 4 İstanbul ve 2 Anadolu turu bulunuyor. Uygulamayı indiren kullanıcılar, Karaköy, Tarihi Yarımada, Cihangir-Çukurcuma ve Galata-Beyoğlu’nu kapsayan İstanbul turlarını Türkiye’nin en çok seyahat eden rehberi Saffet Emre Tonguç’un anlatımıyla Edirne ve Konya turlarını da Anadolu bilgesi olarak anılan tarihçi Ali Canip Olgunlu’nun anlatımıyla deneyimleyebiliyor. Kars ve Kapadokya turları da kısa süre içinde uygulamada yerini alacak. Bu eşsiz tur deneyimini yaşayabilmeniz için başlangıç noktasında bulunmanız gerekiyor. Tur kapsamında şehrin hikayelerinin yanı sıra o şehirle özdeşleşmiş yeme-içme mekanlarına ilişkin önerilere de yer veriliyor. İş Bankası Maximum Kart sahipleri, Piri turlarını ücretsiz olarak deneyimleme ayrıcalığına sahip. Ayrıca önümüzdeki dönemde, İngilizce versiyonu hayata geçirilecek uygulamadan ülkemizi ziyaret eden turistlerin de yararlanmasının sağlanması amaçlanıyor. Piri uygulaması hakkında detaylı bilgi almak ve uygulamayı indirmek için www.piriguide. com’u ziyaret edebilirsiniz.

ANA DESTEKÇİ
Türkiye’nin önde gelen girişimcilik platformlarından biri olan StartersHub’ın başarılı start up’lara yatırım garantisi veren hızlandırma programı StartersHubXO’nun ana destekçilerinden biri olarak İş Bankası, bu platformda da yerini almış oldu. 6 aylık olarak kurgulanan program nesnelerin interneti (IOT), büyük veri (Big Data) ve fintech alanlarını kapsıyor. Programa başvurular Şubat ayı ortasına kadar devam edecek. Başvurular sonrasında düzenlenecek Seçim Günleri ile StartersHubXO programına katılmaya hak kazanacak start up’lar belirlenecek. Seçilen start up’lara 20 bin dolarlık ön sermaye desteği sunularak program kapsamında 6 ay boyunca eğitim ve mentorluk desteği sağlanacak. Her ay yeni hedeflerin verileceği programda, bunları başarıyla tamamlayan start up’lar, programa devam etme hakkı kazanacak. Girişim Destek Programı, 6 ayın sonunda İstanbul ve Londra’da bir tanıtım gününün (Demo Day) düzenlenmesiyle tamamlanacak. Programın mentorları arasında yer alacak İş Bankası’nın farklı departmanlarından birçok yönetici de deneyim ve uzmanlıklarını programa seçilen start up’larla paylaşacak. İş Bankası’nın desteklediği StartersHubXO programıyla ilgili detaylara, http://www.startershubxo.org/ linkinden ulaşabilirsiniz. Start up’ları keşfetme, onlara rehberlik etme ve ortaklaşa çalışarak inovatif fikirleri insanların hayatına değer katacak çözümler haline getirmeyi hedefleyen İş Bankası ekosistemdeki faaliyetlerini 2017 yılı boyunca hız kesmeden devam ettirmeyi planlıyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.