İnovatif projeler yarışıyor


Son 3 yılda 5 bin 350 projenin başvurduğu Geleceğin Patronları Yarışması, girişimcilere finansman, güçlü deneyim ve bilgi kazandırmayı hedefliyor. Yarışma bu yıl 4’üncü kez düzenleniyor.

NB Finansbank’ın, Türkiye’de girişimcilik ekosistemini güçlendirmek amacıyla başlattığı Geleceğin Patronları Yarışması, bu yıl 4’üncü kez düzenleniyor. Herhangi bir sektör sınırlamasının olmadığı 4. Geleneksel Geleceğin Patronları Yarışması’na istihdam yaratıcı ve yenilikçi projelere imza atacak tüm girişimciler katılabiliyor. Yarışma, üniversitelerle iş birliği yapılarak girişimcileri etkin bir eğitim sürecinden geçiriyor ve projelerini güçlendirmelerine olanak sağlıyor.

HEDEFTE KİMLER VAR?
QNB Finansbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Onur Özkan, yarışmayla sağlıklı bir girişimcilik ekosisteminin kurulmasını desteklemeyi amaçladıklarını söylüyor.

Geleceğin Patronları Yarışması’nın, kariyerlerinin henüz başında bulunan veya iş tecrübesi olmasına rağmen yeni bir projesi olan ve finansal desteğe ihtiyacı bulunan girişimcileri finanse ettiğini belirten Özkan, değerlendirmesine şöyle devam ediyor:

“GİRİŞİMCİYE REHBERLİK”
“Yarışmamızda, projeler istihdam ve katma değer yaratma potansiyellerine göre değerlendiriliyor. Geleceğin Patronları, bankamızın eğitim desteğiyle farklılaştırdığı bir girişimci yarışması olup eğitimlerde Koç Üniversitesi’yle iş birliği yapıyoruz.

Dolayısıyla yarışma, finansal desteğin ötesinde girişimciye önüne çıkan engelleri nasıl aşabileceği, bu yolda ne tür hazırlıkları hangi zaman, hangi ortaklıklar ve hangi detayda yapması gerektiği, iş modelinin sürdürülebilir olup olmadığını tespit edebilme gibi önemli konularda da rehberlik yapıyor.”

GeleceğinPatronları Yarışması’na son 3 yılda 5.350 proje başvurdu. 30 proje finale kaldı.

Yarışma nasıl ilerliyor?
Yarışmada ön elemeden geçen 20 projenin sahibi, Koç Üniversitesi Girişimcilik Merkezi (KWorks) tarafından verilecek olan ‘İş Modeli Eğitimi’ne katılmaya hak kazanıyor.

Bu projeler arasında yapılacak elemeyi geçen ilk 10 girişimci yine Koç Üniversitesi tarafından eğitimlerin verildiği “Geleceğin Patronları Akademisi’ne ücretsiz katılabiliyor.

Ardından tekrar elemeye tabi tutulan 10 proje arasından seçilen 6 proje akademik bir destekle geçirilen ciddi bir dönemin ardından finalde yarışıyor.

Geleceğin Patronları Yarışması’nın finali 8 Kasım’da ekosistemin önemli isimlerinden oluşan jüri ve melek yatırımcılar karşısındaki sunumlarla gerçekleşiyor.

Finalistler yarışma sonrasında EFSE DF Girişim Destekleme Programı’na dahil olarak 6 ay boyunca destek almaya devam ediyor. Böylece finalistler Koç Üniversitesi Girişimcilik Merkezi’nin (KWORKS) eğitim, laboratuvar olanakları ve network’üne ulaşma imkanına sahip oluyor.

Finalist girişimciler; EFSE DF Girişimi Destekleme Programı ile birlikte KWORKS’ten sınırsız rehberlik, KWORKS iş ortakları tarafından sağlanan hizmetlere ücretsiz/indirimli erişim ve KWORKS Demo Günü’ne de katılım hakkı elde ediyor. Bu organizasyonla potansiyel müşterilere ulaşmak, ortaklıklar geliştirmek ve başlangıç tanıtımını yapmak gibi fırsatları yakalıyor.

BİRİNCİYE 50 BİN TL DESTEK
Finalist olmaya aday 10 projenin sahibi olan girişimciler, Koç Üniversitesi tarafından eğitim verilen Geleceğin Patronları Akademisi’ne katılmaya hak kazanıyor. Tüm finalistler Avrupa Birliği’nin KOBİ’lere yönelik EFSE DF Girişim Destekleme Programı’na ücretsiz katılım hakkı elde ediyor.

QNB Finansbank, Geleceğin Patronları Yarışması’nın birincisine 50 bin liralık sermaye desteği ödülü veriyor. Yarışmanın sponsoru TAV İşletme Hizmetleri, yarışma birincisine TAV Passport Kart hediye ediyor ve finalist girişimler TAV Lounge’larda tanıtım imkanı kazanıyor. Finale kalan ilk 6 projeye yine QNB Finansbank’tan sıfır faizli, ilk 6 ay ödemesiz 50 bin TL taksitli ticari kredi imkanı sunuluyor.

Yarışmada 200 projenin sahibi girişimcilik konusunda eğitim desteği aldı. QNB Finansbank toplamda 250 bin TL sermaye desteğini yarışma ödülü olarak sundu.

 

ONUR ÖZKAN / QNB FİNANSBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

ONUR ÖZKAN / QNB FİNANSBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

LİDERLİĞİ VE YARATICILIĞI DESTEKLİYORUZ”
DEĞERLER QNB Finansbank’ın en önemli değerleri liderlik ve yaratıcılık. Bununla beraber banka olarak küçük işletmeler ve girişimlerle güçlü bir bağımız var. Dolayısıyla bu alanda sorumluluk üstlenmemiz gerektiğini düşünerek Geleceğin Patronları Yarışması’nı düzenlemeye başladık.

EĞİTİM Yaratıcı fikirleri desteklediğimiz yarışmamızda birinciye sunduğumuz büyük ödülle birlikte elemelere kalan finalistlerin gelişimlerine katkıda bulunacak eğitimler sunuyoruz. İyi bir iş fikrinin, eğitim ve finansman desteğiyle güçlendirildiğinde yalnızca girişimciyi değil ekonomiyi ve ülkemizin geleceğini etkileyecek nitelikte olacağını düşünüyoruz.

 

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.