“Gençlere mentorluk yapıyoruz”


Netaş, start up ekosistemine destek vermeyi sürdürüyor. Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu üzerinden verilen bu destekler, genç girişimcilere dünyanın kapılarını da açıyor. Netaş CEO’su Müjdat Altay, “Amacımız sadece yeni teknoloji geliştirme imkanı vermek değil, mentorluk yapmak” diye konuşuyor.

Start up vizyonunu, kurumsal bir strateji olarak benimseyen Netaş, genç inovatif girişimlere destek vermeye hız kesmeden devam ediyor. Eylül 2015’te Kanadalı teknoloji şirketi Wesley Clover ile iş birliği yapan şirket, Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu’nu kurarak bu alanda önemli bir adım attı. “Genç beyinlere en çok yatırım yapan şirket olduğumuzu gururla söylemeliyim” diyen Netaş CEO’su Müjdat Altay, start up stratejilerini şöyle anlattı:

NASIL BAŞLADI?
“Start up vizyonumuz, dünyanın sayılı teknoloji fonlarından biri olan Wesley Clover’ı Türkiye’ye getirmemizle başladı. Amacımız, Türkiye’den dünyaya açılacak teknolojilere imza atacak bir ekosistemi kurmaktı. Bu maksatla büyük uğraşlarla Kanadalı yatırımcı Sir Terrence H. Matthews’un şirketi olan Wesley Clover iş birliğiyle Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu’nu (NWCTF) kurduk.

Fon, geleceğin teknolojilerini yaratma arzusuyla dolu gençleri çok özel ve sistematik bir yaklaşımla programına kabul ediyor. Bu gençleri Türkiye’de ve Netaş’ta ön eğitimden geçirip bizzat Terry Matthews’un evinde kalacak şekilde Kanada’ya yolcu ediyoruz. Gençlerimiz, orada Kanada kökenli start up’ları tanıma sürecini tamamlayıp ardından çalışacakları konuyu seçip yeniliklerle dolu kendi dünyalarına yelken açıyor.

10 MİLYON DOLARLIK FON
Fonun bugün ulaştığı büyüklük 10 milyon dolar. Bu fonla katma değeri yüksek teknoloji projelerini destekliyoruz. Türk gençlerin faaliyete geçirdiği 6 şirkete destek oluyoruz. Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu’nun öncelikle fikirlere değil insana yatırım yapan modeliyle farklılaştığını belirtmek isterim.

Amacımız sadece genç mühendislere yeni teknoloji geliştirme imkanı vermek değil, mentorluk yapmak, dünyaya açılma fırsatı sağlamak ve uzak hedeflere erişebilecekleri bir platform yaratmak ve başarıya giden patikayı oluşturmak.

YENİ FIRSATLAR ‘Netaş as a platform’ olarak adlandırdığımız yapı, start up’ların kendi çözümlerini Netaş’ın altyapısı üzerinden denemelerini ve geliştirebilmelerini sağlıyor. Bu yapı sayesinde yeni kurulmuş ve küçük hacimli teknoloji şirketlerine ürün geliştirme ve Ar-Ge süreçlerinde Netaş’ın altyapısından yararlanma imkanı veriyoruz. Netaş’ın mühendislerinden destek alma ve yine Netaş’ın kümülatif bilgi birikiminden yararlanma imkanları da oluyor.

ARTARAK SÜRECEK
Üniversitelerarası inovasyon yarışmasıyla da inovasyona gönül veren gençlerimizin arkasında olduğumuzu hissettirmek istedik. İlginç projeler bizi çok heyecanlandırdı. Kazanan ekip Netaş’tan mentorlarıyla beraber Kanada’da Wesley Clover şirketinde teknik geziye ve staj programına katıldı. Start up ekosistemine verdiğimiz bu tarz desteklerin bize en somut geri dönüşü, sektörün gelecek vaat eden zihinleriyle kariyerlerinin başında ilişki geliştirmek oluyor. Bu ilişkiler bize yeni iş ve iş birliği fırsatları olarak geri dönüyor. Bu ve benzeri çalışmaları artırarak gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

NWCTF NEDİR?
“Kanadalı yatırımcı Sir Terrence H. Matthews’un şirketi olan Wesley Clover ile 30 Eylül 2015 tarihinde bir iş birliği yaptık ve Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu’nu (NWCTF) kurduk. Bugün 10 milyon dolarlık bir büyüklüğe erişmiş bu fon kapsamında, start up şirketlere ve girişimcilere yatırım yapıp katma değeri yüksek teknoloji projelerini destekliyoruz. Gelişmekte olan ülkelerdeki “erken evre teknoloji girişim fonları”na örnek olan Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu, doğru yönetim metotlarını ve inovatif iş modellerini uygulayarak hızlı ticarileşmeyle rekabetten farklılaşmaya odaklanıyor.”

START UP’LARA BÜYÜK DAVET
DOĞRU KİTLE Netaş’ın start up’lara yönelik bir diğer çalışması, 50. kuruluş yılı kutlamaları çerçevesinde, 16. TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri kapsamında gerçekleşecek. Start up bünyesinde geliştirilmiş en iyi yazılım ve donanım ürünlerine “Netaş 50. Yıl Özel Ödülü” verilecek.

SON TARİH 15 AĞUSTOS Katılımcılar, geliştirdikleri en iyi yazılım ve donanım ürünlerini Netaş liderlerine ve TESİD üyelerine tanıtma fırsatını bulacak. Yarışmaya son başvuru tarihi 15 Ağustos 2017. Katılmak isteyen gençlerin TESİD’in internet sitesinde bulunan başvuru formunu doldurmaları ve en geç bu tarihe kadar [email protected] adresine göndermeleri gerekiyor.

6 START UP DESTEK ALIYOR
TWENTIFY: 2014’te kuruldu. Saha operasyonlarını mobil kitle kaynakla gerçekleştiren “Bounty” adlı uygulamasıyla “Webrazzi Arena 2015 Girişim Yarışması”nda şampiyon oldu. Londra TechCrunch Disrupt 2015’te ilk 10 arasında yarıştı.

PISANO: Şirketin müşterilerine ve müşterilerin de şirkete anında ulaşabilecekleri, ihtiyaç halinde iletişim kurabilecekleri web tabanlı bir müşteri etkileşim platformu tasarladı.

IVEN: Şirketlerin verimliliğini artırmak, maliyetlerini düşürmek ve ürünlerinin pazara çıkış süresini azaltmak amacıyla makineler arası (IoT) iletişim çözümleri geliştiriyor. 2016 başında Kuzey Amerika pazarına açıldı.

DERIVA: Perakende mağazaları için çeşitli veri kaynaklarından ziyaretçi davranışlarını toplayarak analiz ediyor. Mağaza yönetimine, verimlilik ve müşteri deneyimini artırıcı bilgi sağlıyor.

STARTSUB: Kutu abonelik hizmeti veren bir platform yarattı. Bu platformda yer alan satıcılar, “Kutu Üyelik Servisi” sayesinde müşterileriyle buluşuyor.

CREATORDEN: Markalarla sosyal medya influencer’ları arasında masaüstü platformu ve mobil uygulama üzerinden bağlantı kuruyor. Markaların sosyal medyada etkili bir şekilde tanıtılmasına ve marka hedeflerine katkılar sunuyor.

 

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.