Hayatımı etkileyen “o” insan


Bugüne kadar benim üzerimde en büyük etkiye sahip kişi, eski bir pilot olan Freddie Laker oldu. Onunla tanıştığımda çok gençtim. 20’li yaşları başındayken ona havayolu şirketi kurmak istediğimden bahsettim. Bana şu tavsiyeyi verdi: ‘British Airways’in sahip olduğu reklam gücüne asla erişemezsin. Kendini öne at, reklamlarda kendin oyna. Kendini bir soytarıya dönüştür. Aksi halde başarı zor.’ Dediğini yaptım ve gerçekten de reklamlarımız çok başarılı oldu. Yıllar sonra filomuzdaki uçaklardan birine onun adını verdim: Sir Freddie.” İş dünyasının en başarılı isimlerinden Virgin Gruup’nun kurucusu Richard Branson hayatındaki en etkili kişiyi bu sözlerle anlatıyor. Aslında iş dünyasına baktığımızda neredeyse herkesin başarıya giden yolda mutlaka biri ya da birilerinden çok etkilendiğini ve bu kişilerin adeta onların hayatlarına yeni bir yön verdiklerini görüyoruz. Bu örneklerden birini de GE’nin efsane CEO’su Jack Welch şöyle paylaşıyor:

Nazım Salur

Nazım Salur

“DEĞERLERİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU ÖĞRETTİ”
NAZIM SALUR BİTAKSİ KURUCUSU VE CEO’SU
KÜÇÜK DOKUNUŞ
Benim hayatımı değiştiren kişi babamdı. Onu da kaybedeli maalesef 28 yıl oldu. Tek bir büyük olaydan ziyade birçok küçük dokunuştan bahsedebiliriz. Babamdan ahlaklı olmak, sözünde durmak gibi günümüzde önemi azalan değerlerin çok önemli olduğunu öğrendim. Bunlardan da hiç vazgeçmedim.
BAKIŞ AÇISI
Bu değerlere bağlı olmak iş hayatını hem olumlu hem olumsuz etkiliyor. Kısa vadede daha çok olumsuz tarafını görüyorsunuz, ancak uzun vadede ben çok faydasını gördüm. Eğer babam olmasaydı herhalde ortalıkta bol miktarda dolaşan, rüzgara göre yön değiştiren adamlardan bir tane fazla olurdu.

hayatimi-etkileyen-o-insan-3

Eski bir pilot olan Freddie Laker’ın, Virgin Group’un kurucusu Richard Branson’un hayatında önemli bir yeri var. Branson’un bugünün dahi girişimcileri arasında yer almasında Laker, verdiği öğütle önemli bir rol oynadı. Lidyana’nın kurucusu Hakan Baş, girişimci olma nedenini aile dostu Mehmet Ali Aydınlar’ın ilham veren başarılarına bağlıyor. “Onun başarıları beni girişimcilik yolunda hep etkiledi. Onu tanımasaydım belki girişimci de olmazdım” diyor. Başarıya giden yolda girişimcilerin “kariyerimi etkileyen kişi” dedikleri, mutlaka biri var. İşte rotayı etkileyen “o” isimler… “1979 ya da 1980 yılıydı. İlk defa GE’nin yönetim kulübüne dahil olmuştum.

Jack Welch

Jack Welch

Seattle’da bir gün üst düzey yöneticiler için bir eğlence düzenlenmişti ve GE’yi temsilen ben de katılmıştım.Ağır kolalı ve çok ciddi takım elbisemle ve takındığım çok ciddi bir yüz ifadesiyle hakikaten biraz dikkat çekiyordum. O dönemde Coca-Cola’nın CEO’su olan Paul Austin yanıma geldi. Normalde çok mesafeli bir insandır. Fakat eğildi ve bana dedi ki ‘Jack, kim olduğunu ve buraya nasıl geldiğini asla unutma.’ Biraz utanarak teşekkür ettim. Fakat ne demek istediğini çok iyi anlamıştım. O gün dışında hayatım boyunca hep kendim oldum.” Türkiye’de de birçok girişimci yakaladıkları başarıyı anlatırken belli insanların isimlerinden ve onların hayatlarını nasıl etkilediğinden söz etmeden duramıyor. İşte onların hikayesi…

hayatimi-etkileyen-o-insan-5

“EŞİM OLMASA BUGÜNKÜ ADAM OLMAZDIM”
ALEMŞAH ÖZTÜRK
41?29! KURUCU ORTAĞI
MENTORUM OLMADI
Çalışmaya çok erken başladım. İşe başladığımda, Türkiye’de henüz internet ve dijital reklamcılık olmadığı için çok istememe rağmen asla bir akıl hocam ve mentorum olmadı. Ama soru hayatınızı değiştiren kim oldu ise cevabım her zaman eşim Gülşah olacaktır.
DESTEK VE KÖSTEK
Çok genç yaşta, 24 yaşında evlendiğimiz için tüm kariyerim ve önemli kararlarım süresince yanımdaydı. Başarısızlık hikayemi bu kadar rahat anlatabilme sebeplerimden en önemlisi Gülşah. Çünkü her başarısızlığımda tekrar ayağa kalkabilmem için bana gereken özgüveni, enerjiyi, desteği ve bazen de kösteği sağladı.
SAVAŞI KOLAYLAŞTIRDI
Arkanızda sizi her zaman destekleyen biri olduğunu bildiğiniz sürece savaşmak her zaman daha kolay. Çünkü her şey ters gitse de hala size güvenini yitirmeyen ve sizi daha ileriye iten birisi olduğunu biliyorsunuz. Onun hayatıma girmediğini düşünemiyorum. O olmasa, en basit haliyle bugünkü adam olmazdım.

FARKINDALIĞI FİKİR DOĞURDU
2006 yılında kadın girişimciliğini desteklemek ve kadınların özgürce spor yapabileceği salonları Türkiye geneline yaymak için B-fit’i kuran Bedriye Hülya, hayatına giren birçok kişinin yaşadığı değişimde etkili olduğunu söylüyor. “Örneğin yeğenimin annesiyle yaptığımız bir konuşmaya kulak misafiri olup verdiği cevap, beni kökten değiştirmişti. Ben kız kardeşime ‘Hiçbir şey değişmiyor’ dediğimde o zaman 4 yaşında olan yeğenimin ‘Sen değiş o zaman’, demesi bugün hala hayatımı şekillendiriyor” diye anlatıyor. Ancak tüm bunların arasında psikoloji yüksek lisansı yaparken bölüm başkanı olan Profesör Virginia Vallian’ı ayrı bir yerde tutuyor. Virginia Vallian’ın yüksek lisans yaptığı dönem toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda ABD’de üniversite yönetimlerinde kadın temsili üzerine çalıştığını belirten Hülya, o zamana kadar böyle bir eşitsizliğin kendisine değdiğini göremeyecek kadar bilinçsiz olduğunu da itiraf ediyor. O dönemde kazandığı farkındalığı da şöyle paylaşıyor: “O günden beri hayatımda çok şeyi değiştirmekle kalmadım, bir de arkadaşlarımla B-fit’i kurdum. Eğer ben Profesör Virginia Vallian ile tanışmasaydım bu aymazlık halinden ne zaman çıkardım bilmiyorum. Şimdi hepimiz yani tüm kadınlar için bir şeyler yapmanın çok elzem olduğunu görüyorum. Eğer onu tanımasaydım hala çalışıyor olurdum. Şimdi bu farkındalıkla yolum kısalıyor ve ezilen konumuna sokulmak istendiğimde eşit konumumu koruyabiliyorum.”

GİRİŞİMCİLİĞE ÖZENDİREN DOST
Lidyana’nın kurucu ortaklarından olan ve çok sayıda farklı girişime imza atan Hakan Baş’ın hayatını değiştiren isim Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar. Aydınlar’ın aile dostu olduğunu belirten Baş, “Doğduğum günden bu yana gözümün önünde olan çok başarılı bir iş insanı. Onun başarıları beni girişimcilik yolunda hep etkiledi. Onu tanımasaydım belki girişimci de olmazdım” diyor. Özellikle Aydınlar’ın çalışma hayatındaki tutumundan hep kendine dersler çıkardığını anlatan Baş, bu hikayelerden birini de şöyle paylaşıyor: “Yıllar önce çalıştığı handaki bekçi kapıyı üstüne kilitlermiş, o da sabaha kadar çalışırmış. Çünkü gece 12’de hanın kapanması gerekiyormuş. O işleri bitmediği için ‘Tamam, sen üstüme kapa’ der, çalışmaya devam edermiş. Çalışkanlığıyla ilgili bunun gibi hikayeleri, bize gece gündüz çalışmanın ne kadar normal olduğunu gösterdi. Sonra kurduğumuz şirketlerde biz de bunu uyguladık.”

Bedriye Hülya, 4 yaşındaki yeğeninin ‘Hiçbir şey değişmiyorsa sen değiş o zaman’ sözünün bugün hala hayatını şekillendirdiğini söylüyor.

Ali Servet Eyüboğlu

Ali Servet Eyüboğlu

BAŞARILI SATIŞA VESİLE OLDU
Kurucusu olduğu Mekanist.com’u Zomato’ya sattıktan sonra şirketin Türkiye ülke müdürlüğünü yürüten Ali Servet Eyüboğlu’nun iş hayatına en çok katkı sağlayan kişi Emre Berkin oldu. Mekanist’in Pond Ventures’tan aldığı ilk tur yatırım ile Emre Berkin’in de Türkiye’den lokal bir yatırımcı grubu oluşturarak kendilerine yatırım yaptığını anlatan Eyüboğlu, “Mekanist’in Zomato’ya satışına kadar Emre Berkin bizim yönetim kurulu başkanımız olarak görev yaptı. Mekanist’e katıldığı andan itibaren şirket kurucuları olarak her zaman danıştığımız bir adresti. Benim özellikle Mekanist satışından önceki 1 yılda ve satış sürecinde kendisinden öğrendiklerim Mekanist’in başarılı bir şekilde satışına vesile oldu” diye konuşuyor. Bir şirketi satmak, bünyesinde birçok dengeyi ve dinamiği aynı anda düşünüp doğru aksiyonları almayı gerektiriyor. Eyüboğlu da Berkin’den öğrendikleriyle yaşadığı değişimin, her şeyden önce bu süreçte hata yapmasını engellediğini söylüyor ve kendisini tanımaktan çok mutlu olduğunun da altını çiziyor.

Mehmet Ali Aydınlar

Mehmet Ali Aydınlar

Acıbadem Sağlık Grubu’nun patronu Mehmet Ali Aydınlar, Hakan Baş’ın girişimci kişiliğine ilham oldu.

ARKADAŞI GİRİŞİMCİ YAPTI
Tasarımcıların pazaryeri Zet.com’un kurucusu Can Turanlı, hayatını değiştiren kişinin Garanti Bankası’nda çalışmaya başladığında ilk iş arkadaşı olan ve arka masasında oturan Tunç Yalgın olduğunu söylüyor. Altı ay boyunca Yalgın ve Turanlı kahve makinesi önünde sohbet ediyor ve kafalarındaki projeleri birbirlerine anlatıyor. İlk şirketi Yalgın kuruyor. Üç yıl sonra Turanlı, internetle ilgili bir şeyler yapmak istediğini söylemek ve fikrini almak için Yalgın’ı arıyor. En yakınları bile projesini desteklemezken Yalgın’ın kendisine inandığını, öneride bulunduğunu ve kimi programcılarla tanıştırdığını söyleyen Turanlı, “Hayatımı değiştiren şey, aldığımız o destek oldu galiba” diye konuşuyor. Turanlı, bu destekle birlikte nasıl ilerlediğini ise şöyle anlatıyor: “Yatırımcı aradığım sıralarda Tunç, beni daha önce bahsettiği, ufak bir ortaklığı da olduğu şirketin sahipleriyle tanıştırdı. İlk işimi de onlarla kurdum. Tunç da ortağım olmuştu, sonrasında kuracağım tüm şirketlerde yatırımcı ve ortağım olarak benimle kalacaktı zaten. Tunç olmasaydı bunları yapamazdım; en azından bu kadar hızlı yol alamazdım. Sayesinde girişimci adaylarının geçtiği zorlu adımların birçoğunu roket hızıyla geride bıraktım. Tunç, en değerli şeyden, zamandan tasarruf etmemi sağladı. Bu arada ortağı olduğu o şirket, eBay’in birkaç yıl sonra 210 milyon dolara satın aldığı GittiGidiyor’du.”

ESKİ EŞİN ETKİSİ
ABD’de Tolga Tanrıseven ve Jen Heil tarafından 2008 yılında kurulan GirlsAskGuys.com’un Türkiye’deki adresi KizlarSoruyor.com. Bu başarılı girişim, Tolga Tanrıseven’in eski eşi olmasa hayata geçemeyecekti. Bunu biz değil Tanrıseven söylüyor. Hayatını değiştiren insanın eski eşi olduğunu anlatan Tanrıseven, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “2006 yılında çalıştığım start up’ta eski eşim ilk 5-10 çalışan arasındaydı. Daha önce de biriki şirket kurmuştu, dolayısıyla girişimcilik konusunda tecrübeliydi. İlk GirlsAskGuys fikrini düşündükten sonra 2007 yılında bunu yayına sokmamda hem maddi olarak destek oldu hem 7/24 çalıştığım zamanlarda anlayış gösterdi hem de kendi tecrübesini kullanarak bazı kararlarda bana yardımcı oldu.” Eski eşinin kendi girişimci ruhunu görmesini ve hayata geçirmesini sağladığının da altını çizen Tanrıseven, “Eşimin GirlsAskGuys’ı büyütmede aktif katkısı olmasa da bu düşünce yapısında başarının nasıl geleceğini görmemde bana önemli yardımı oldu. O olmasaydı bu işi başlatmakta çok daha fazla zorluk yaşardım diye tahmin ediyorum. Miktar fazla olmadığı için hiç yapamazdım demiyorum ama kim bilir, belki de hiç olmazdı. Fakat maddiyattan daha da önemlisi, ilk girişimcilik ruhu aşısını ondan aldım. Sadece GirlsAskGuys ile ilgili değil, genel bakış ve risk almak açısından düşünce tarzımı değiştirdi” diye konuşuyor.

Ayhan Çarıkçılar

Ayhan Çarıkçılar

“HER ŞEY AİLEMLE DEĞİŞTİ”
AYHAN ÇARIKÇILAR
MIDPOINT KURUCU ORTAĞI

AİLENİN ÖNEMİ
Ben ailemin, eşimin ve oğullarım Emir ve Eren’in hayatıma girmesiyle değişimin başladığını düşünüyorum. İnsanın hayatına bazı kişiler kısmetiyle gelir. Büyük oğlum Emir’in doğumuyla Midpoint’i kurmamız aynı yıldır. Hep o kısmetini beraberinde getirdi diye düşünürüm.
DAHA ÇOK ÇALIŞTIM
Başka bir açıdan bakarsak evlenip çocuklarımın olması sorumluluğumu artırdı ve daha fazla çalışmamı gerektirdi. Çalışma ve kısmet birbirini tamamladı. Eğer ailem hayatımda olmasaydı, bu kadar sorumluluk alır mıydım bilmiyorum.

Natali Yeşilbahar’ın hayatını değiştiren kişi profesyonel liderlik koçu Duygu Alptekin olmuş.

Natali Yeşilbahar

Natali Yeşilbahar

PROFESYONEL DESTEK
Google mantığıyla çalışan ve aradığınız kategorideki tüm ürünleri bir arada görebilmenizi sağlayan Vitringez.com’un kurucu ortağı ve CEO’su Natali Yeşilbahar’ın hayatını değiştiren insan, ne bir arkadaşı ne de ailesinden biri. Onun hayatını olumlu yönde değiştiren kişi profesyonel liderlik koçu Duygu Alptekin. Online alışveriş alışkanlıklarını değiştirmek amacıyla VitrinGez.com’u kurma kararı aldığını belirten Yeşilbahar, o süreçte Duygu Alptekin ile seanslara başladığını söylüyor. Bu seansların ve Alptekin’in üzerinde nasıl bir etki yarattığını da şöyle paylaşıyor: “Kariyerim boyunca çok sayıda satış ekibi yönetmiştim, ancak farklı bölümlerde olan bir ekip yönetmemiştim. Hep kuralları olan şirketlerde çalışmıştım, şimdi ise kuralları ben ve ortağım koymalıydık. Bu aşamada Duygu Alptekin’den destek aldım. Bana bu süreçte verdiği en büyük ders, kendime ‘Neye ihtiyacım var’ diye sormam ve bunu uygulamayı öğrenmem oldu. Girişim heyecanınızla hem müşteri hem çalışanlarınızın ihtiyaçları için koştururken kendinizi unuttuğunuz anda tehlike ve karışıklık başlıyor. Duygu sayesinde ben bu girdaba girmedim.”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.