Ah bir tanışsak


Jeff Bezos, Steve Jobs, Warren Buffett gibi efsane isimlerle tanışma fikri, elbette ki pek çok iş insanını heyecanlandırır. “Fikrinizi anlatmak için kiminle tanışmak istersiniz” diye sorduğumuz girişimciler de bu efsane isimleri sayıyor. Ancak Türkiye’den de pek çok ismi adres gösteriyorlar. Bu isimler arasında Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk öne çıkıyor. Şahenk’in son dönemdeki satın almaları bu isteğin temelini oluşturuyor.

Ayşegül Sakarya [email protected]

Girişimci olmak zor zanaat… Aklınıza iyi bir fikir gelmesi yeterli değil. Ardından bu fikri doğru bir iş planıyla hayata geçirmeniz gerekiyor. Bu süreçte kimi zaman deneyimlerinden faydalanmak kimi zaman ise yatırım almak için doğru isimlerle tanışmak çok önemli. Biz de son dönemin öne çıkan girişimcilerine, fikirlerini ve şirketlerini tanıtmak için kimlerle tanışmak istediklerini sorduk. Aldığımız yanıtlar gösterdi ki girişimciler finansal destek alabilecekleri yatırımcıların yanı sıra iş yapış sistemini beğendikleri isimlerle de tanışmak istiyor. Girişimcilerin tanışmak istediği isimler arasında Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, son yılların en önemli girişimci ve yatırımcılarından biri olarak görülen Warren Buffett, Apple’ın kurucusu Steve Jobs gibi farklı isimler yer alıyor. İşte girişimcilerin tanışma hayali kurduğu isimler…

Gürkan GEDİZ

Gürkan GEDİZ

ŞAHENK GÖZDE
Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, girişimcilerin tanışmayı istediği isimlerin başında yer alıyor. Son dönemin ödüllü girişimcilerinden Hamsi Finger’ın kurucusu Gürkan Gediz de bu girişimcilerden biri… Gediz’in Şahenk’le tanışmak istemesinin nedeni, Şahenk’in son yıllarda yeme içme sektörüne yönelik yaptığı yatırımlar. Şahenk’in bu yatırımlarıyla birçok markayı uluslararası düzeyde tanınırlığa ulaştırdığını söyleyen Gediz, “Hamsi Finger olarak 2013 yılında başladığımız bu yolda kendileriyle yapabileceğimiz işbirliği çerçevesinde çok kısa bir sürede Türkiye’de ve dünyada tanınan bir şirket olabiliriz. Kendilerinin katacağı vizyon ve bizim dinamik kadromuzun birleşmesiyle Türkiye’den bir dünya markası çıkarabiliriz” diye konuşuyor.

Özgen TORU

Özgen TORU

Mobil Oto Servis’in kurucu ortağı Özgen Toru ise otomobil sektöründeki deneyimi nedeniyle Şahenk’le tanışma hayali kuruyor. Doğuş Holding’in faaliyet gösterdiği tüm alanlarda sergilediği yenilikçi ve müşteri odaklı yaklaşımla başarıya ulaşabilen bir yapı olduğuna dikkat çeken Toru, bu yapı içerisindeki ana faaliyet kollarından birisinin de otomotiv olduğunu söylüyor. 20 yılda Türkiye’nin en geniş marka ve hizmet ağını kurmanın ve şirketi halka arz edebilmenin büyük bir başarı olduğunu belirten Toru, “Mobil Oto Servis olarak otomobil sahiplerinin evinde veya işyerinde arabasının bakımını yaptırabilmelerine olanak sağlayarak otomotiv satış sonrası hizmetleri sektöründe yeni bir dönemi başlattığımıza inanıyoruz. Daha iyi müşteri deneyiminin ve daha kolaylaşan süreçlerin sağlandığı bu dönemde, Ferit Bey’in tecrübeleriyle ve sektör öngörüleriyle bizlere ciddi katkılar sağlayabileceğini düşünüyorum” diye konuşuyor.

Girişimciler Buffett’ın sabırlı ve analitik yaklaşımından ilham alıyor.

ALİ ÖZEN

ALİ ÖZEN

ALİ ÖZEN
EVİM.NET CEO’SU
“ANALİTİK YAKLAŞIMINI BEĞENİYORUM”
SİSTEMLİ YAKLAŞIM Kurduğu ev dekorasyon sitesi Evim.net’i, bugün Türkiye’nin ev dekorasyonu alanındaki en büyük sitelerinden biri haline getiren Ali Özen, Warren Buffett ile tanışmak istiyor. Özen, Warren Buffett’ın iş hayatına sabırlı, analitik ve sistemli yaklaşımını çok beğendiğini söylüyor.

ÇOK KARARLI Özen, “Piyasa dalgalanmaları, dış etkenler gibi nedenlerden etkilenmeden yatırım yaptığı işin ve ülkenin temel göstergeleri ile aldığı kararın uzun süre arkasında durabiliyor ve sonunda meyvesini alıyor. Bu nedenle Warren Buffett’la tanışmak ve başarılı çalışmalarından ilham almak isterdim” diyor.

Burç TANIR

Burç TANIR

BEZOS’LA TANIŞSAM…
E-ticaret alanında faaliyet gösteren sitelere ve tedarikçi markalara yönelik otomatik fiyat takip ve analiz hizmeti sunan Prisync’in CEO’su Burç Tanır, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ya da Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’yla tanışmak istiyor. Ancak bir seçim yapması gerekiyorsa önceliği Bezos’a veriyor. Jeff Bezos’un kuruluşundan bu yana şirketi Amazon ile e-ticaret alanında önemli işlerine imza atan bir isim olması Tanır’ın tanışma isteğinin temelinde yatıyor. Bezos’un temel olarak ‘internet üzerinden ürün satışı’ olarak basitleştirilebilecek bir iş modeli dahilinde, operasyonlarını son derece analitik olarak kurgulamayı başardığını ve neredeyse tüm bu operasyonlarda optimizasyona odaklanarak rakiplerine kıyasla ciddi bir güce ulaştığını söyleyen Tanır, değerlendirmesine şöyle devam ediyor: “Bu kusursuza yakın operasyonların başında da tamamen algoritmik şekilde rakip fiyatlarını, günün vaktini, siteyi ziyaret eden müşterinin bilgilerini kendi maliyetleriyle birlikte hesaba katan bir akıllı fiyatlandırma sistemi gelmektedir. Ekip olarak, Prisync ile bu fiyatlandırma sistemine benzer bir sistemi ürünleştirerek her ölçekten e-ticaret şirketine sunabilmeyi amaçlıyoruz. Bu vizyonu ve hayali küresel ölçekte yayma yolunda ilerliyoruz. İşte Jeff Bezos’a da tam olarak bu hayalimizi anlatmayı ve onun ilk reaksiyonunu almayı çok isterdim.” Bunu takiben, derinlemesine konuşup, ürünün adım adım ne gibi yollardan geçmesi gerektiği konusunda da Bezos’a danışmak isteyen Tanır, “En sonunda da yeryüzündeki tüm e-ticaret piyasasının, hayallerimizdeki gibi, Prisync tarafından takip edildiği noktada küresel ekonomik düzende yaratacağımız etkiye dair serbestçe çene çalmak isterdim. Ne kadar süremiz olacak bilemiyorum ama şu anki heyecanımızla bizler bu konuda sabahlara kadar tartışabilecek durumdayız. Jeff Bezos’un da canını sıkmayacağımızı düşünüyorum” diye konuşuyor.

Ömer Can Küçükdere

Ömer Can Küçükdere

ÖMER CAN KÜÇÜKDERE
TİKOBUS GENEL MÜDÜRÜ
“KÜLTÜR BAŞARIYA ZEMİN HAZIRLADI”
HEDEFTEKİ ÜÇ KİŞİ İnternet üzerinde otobüs sitesi satılan bir platform olan Tikobus’un genel müdürü Ömer Can Küçükdere, PayPal’ın kurucu ortaklarından Peter Thiel, Elon Musk ya da Max Levchin ile tanışmak istiyor. Bunun sebebi ise şirketin başarısının arkasında PayPal kurucu ekibinin bulunduğunu düşünmesi. Bu ekibin sonrasında LinkedIn, YouTube, Tesla, Yelp ve daha birçok önemli girişimi gerçekleştirdiğine dikkat çekiyor.

ÖNEMLİ BİR EKİP Ömer Can Küçükdere, “Facebook ve Quora gibi birçok girişimin de erken aşama yatırımcıları oldular. Hatta bu nedenle PayPal’ın bu ekibi zaman zaman PayPal Mafia olarak anılmaktadır. Ben bunun sadece bir tesadüf olmadığını, PayPal’ın kuruluşundaki şirket kültürünün bütün bu başarılara zemin hazırladığını düşünüyorum. Bu kadar önemli bir ekibi bir araya getiren kurucularla tanışmak bizim için çok yararlı olacaktır” diye konuşuyor.

Veysel BERK

Veysel BERK

“ÖTEKİ DÜNYADA GÖRÜŞÜRÜZ STEVE”
Evebirilazim.com’un kurucusu, uzun yıllar Amerika’da yaşayan Veysel Berk ise efsane isim Apple’ın kurucusu Steve Jobs’la konuşma hayali kuruyor. Jobs’un asitmetrik bir adam olduğunu söyleyen Berk, “Bir yandan müthiş bir basitlik algısı, kabiliyeti bir yandan da basitliğin içinde büyük olma, büyük oynama arzusu, bulunduğu alanı değiştirmeyi barındırıyor. İnsanlar, bu asimetrikliği aslında çok seviyor, çok etkileniyorlar. Bu durumlarda mesajlar bilinçaltına yerleşiyor.

Apple’ın ürünlerinde, vermek istedikleri mesajlarda ve reklamlarında hep bu asimetrik vuruşları görürsünüz” diye konuşuyor. Aslında Amerika’da iPhone’un başarısına telekom dünyasının bile inanmadığını söyleyen Berk, Jobs’un Amerika’nın en büyük telekom şirketi olan Verizon’a gidip, “Gelin bu telefonu sizinle çıkaralım” dediğinde, Verizon’un Apple’ı kapıdan çevirdiğini söylüyor.

Jobs’un bir yandan iki yaşında çocuğun bile oynayıp keyif alacağı basitlikte bir cihaz yaparken diğer yandan Amerika’nın en büyük telekom şirketini dize getirecek şartlarda anlaşma yapmak için büyük oynadığını belirten Berk, “Öyle de oldu. Verizon iPhone’u satabilmek için 4 yıl boyunca Apple’ın kapısında gezinip durdu. Burada olmadı, artık öteki dünyada görüşürüz Steve diyorum” diye konuşuyor.

Can GÜRSES

Can GÜRSES

İLLA Kİ BILL GATES
Sınav Uzmanı’nın kurucusu Can Gürses’in tanışmak istediği kişi ise Microsoft’un kurucusu Bill Gates. Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in başında olduğu Gates Foundation Vakfı’nın hazırladığı elektronik ortamda eğitim ve bununla ilişkili ihtiyaçlara ilişkin detaylı rapor, Gürses’i çok etkilemiş. Bu raporun ardından başta Amerika’da olmak üzere tüm dünyada e-öğrenme alanındaki şirketlerin ciddi yatırımlar almaya başladığını belirten Gürses, “Bu rapora göre e-öğrenme çözümlerinin, mobil olmalı, oyunlaştırma özellikleri olmalı, sosyal ağlarla entegre olmalı gibi özellikleri olmalı. Sınav Uzmanı’nın bu özelliklerin hepsini taşıdığını ve gelişime de oldukça açık bir araç olduğunu düşünüyoruz” diyor.

Girişimleriyle dünya genelinde var olan birtakım ihtiyaçlara da cevap verebilmeyi hedefleyen Gürses, “Bill Gates’in eğitim konusunda ve bu alanda yaşanan sıkıntılara dair çözümler üretmekle kişisel olarak da ilgisi olduğundan, yaptığımız işleri ve fikirlerimizi paylaşmayı çok isteriz” diye konuşuyor.

Melis GÜÇTAŞ

Melis GÜÇTAŞ

FİKİR ALIŞVERİŞİ İYİ OLURDU
Aslanoba Capital’den yatırım alan ikinci el lüks ürünlerin satıldığı moda sitesi Modacruz’un kurucularından biri olan Melis Güçtaş, siteyi kurarken esinlendiği Poshmark.com’un kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Manish Chandra ile tanışmayı istiyor. Yurtdışında birçok benzer platformun kurucularıyla tanışma şansı olduğunu söyleyen Güçtaş, “Buna rağmen vizyon, platformun geliştirilmesi ve envanter anlamında fikirlerini almak ve ileride olası bir işbirliğine girmek isteyeceğimiz birisi olduğunu düşünüyorum. Soracağım sorular, öncelikle strateji sonrasında da sık rastladıkları problemler ve çözümlerine yönelik olurdu” diyor.

Barış AKBAŞ

Barış AKBAŞ

Şirketin diğer ortaklarından Ünal Kurt ise siteye farklı bir katkı sağlayacağını düşündüğü Acun Ilıcalı ile tanışmak istiyor. Ilıcalı’nın Türk insanını çok iyi analiz ettiğine dikkat çeken Kurt, “Moda üzerine bir konuşmadan ziyade insanların ilgisini çekecek ve Modacruz’u kadınların vazgeçemediği bir uygulama haline getirmemizi sağlayacak değerli fikirlerini duymayı çok isterdim” diye konuşuyor.

Sanny ANAVİ

Sanny ANAVİ

KEŞKE MENTORUM OLSA
Visionteractive, Ocak 2013’te kurulan, online ve gerçek dünya arasında köprü kurarak, sosyal medya tabanlı, eğlenceli, interaktif fiziksel ve dijital ürünler geliştiren bir internet sitesi. Şirketin yönetim kurulu üyesi Onur Candan, SpaceX’in kurucusu ve Paypal ve Tesla Motors’un kurucu ortaklarından Elon Musk’la tanışmayı tercih ediyor.

Musk’un gerçek bir girişimci ve sınırı olmadığını söyleyen Candan, Musk’ın fikirlerini ve tecrübelerini dinlemeyi ve mentorluğunu almayı istiyor.

Sosyal medya kullanıcılarının etkinliğini ölçen ve bunu bir değere dönüştüren Sosyologger’ın kurucusu Sanny Anavi, 20. yüzyılın en başarılı yatırımcısı ve girişimcisi olarak bilinen Warren Buffett’la tanışma hayali kuruyor. Bazı ender insanların iş hayatına dair bakış açılarının finansal rakamlar ve iş bağlantılarından daha ötesini anlattığını düşünen Anavi, “Warren Buffett gibi ender insanlar, bir işe yatırım yapacakları zaman iç güdülerini, zekalarını, farklı bakış açılarını ve hatta hayata dair tecrübelerini, zekalarını ve çıkarımlarını ortaya koyarak o işte başarılı olur. Kendisiyle tanışsaydım özellikle bu bahsettiğim iç güdü, zeka ve farklı bakış açılarını yakalayabilmek isterdim. Bu konularda kendimi sürekli yetiştirmeye çalışıyorum ama Warren Buffett’ın tecrübelerini tanışıp dinleseydim, eminim bana katkısı parayla alınamayacak kadar değerli bilgiler ve öğütler olurdu” diyor.

Araç paylaşımı platformu Yolyola.com’un kurucusu Barış Akbaş ise projenin tanıtımını yapacak Tarkan, Ayşe Arman gibi isimlerle irtibata geçmek istiyor. Paylaşım ekonomisi konusunda büyük kalabalıkların ilgisini çekmek gerektiğini söyleyen Akbaş, “Ekonomiye, çevreye, sağlığa, trafik sıkışıklığına bu kadar faydası dokunan Yolyola projesinin çok daha fazla insan tarafından kullanılıyor olması faydanın artması anlamına geliyor. Fikir önderlerinin böyle faydalı işlerdeki küçük katkıları büyük etkiler yaratabiliyor” diye konuşuyor.

Tarık Sinan

Tarık Sinan

TARIK SİNAN
USTAELİ’NİN KURUCUSU
“BİZE YENİ UFUKLAR AÇABİLİRLER”
KATKI SAĞLAYABİLİRLER Ustaeli.com, iş ve yaşam alanlarında boya, badana, duvar kağıdı, alçıpan, kartonpiyer, parke, elektrik ve sıhhi tesisat ile ahşap işleri gibi ustalık gerektiren işlerde kendi bünyesindeki ustalarıyla profesyonel olarak bakım, onarım, tadilat ve dekorasyon çözümleri sunan bir internet sitesi. Sitenin kurucusu Tarık Sinan, internet sitesinin gelişimine katkı sağlayacak isimlerle tanışmak istiyor.

KOÇTAŞ VE BAUHAUS Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu ya da Bauhaus Türkiye Genel Müdürü Erol Yelmer’le tanışmak istediğini söyleyen Sinan, bu iki ismi seçme sebebini ise şu şekilde açıklıyor: “İş alanımızda stratejik partner olabileceğimiz iki güçlü yapının başındaki kişiler oldukları için kendilerini tercih ettim. Hem satın alma hem bizlere yeni uygulama alanı yaratabilecek imkanlara sahipler, kendilerini tanımak bize yeni ufuklar açabilir.”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.