“50 Start Up’a Destek Veriyoruz”


Türkiye’deki 50. kuruluş yılını kutlayan Mercedes-Benz Türk, 50 start up’a toplam 500 bin TL ödül vereceği destek projesini açıkladı. Mercedes-Benz Türk olarak yarım asırdır Türkiye’nin geleceğine ve potansiyeline yatırım yapma ilkesiyle hareket ettiklerini belirten Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Projemizin en belirgin ve ayrıştırıcı özelliği bu desteği tamamen bir hibe olarak veriyor olmamız. 50 start up’a destek verirken herhangi bir karşılık beklemiyoruz” diyor.

Seçilen 50 start up’a toplamda 500 bin TL’lik para ödülü verilecek

Türkiye’nin, 1 milyar Euro’yu aşan yatırımlarıyla en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, start up ekosisteminde yerini aldı. Bu yıl Türkiye’de kuruluşunun 50. yılını kutlayan şirket, teknolojiyle bağı olan start up’ları desteklemek amacıyla “50. Yılda 50 Start Up” projesini başlattı. Bu projeyle şirket, yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleri destekleyerek topluma ve çevreye fayda sağlayan, pozitif sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımlara katkıda bulunmayı amaçlıyor. Mercedes-Benz Türk’ün, Yaşama Dair Vakfı, Impact Hub İstanbul ve StartersHub iş birliğiyle yürüttüğü projede düzenlenecek yarışma için başvurular 14 Mart 2017 itibarıyla başladı. “50. Yılda 50 Start Up” projesine 12 Mayıs 2017 tarihine kadar teknolojiyle bağı olan, pazar değeri olan, fikir aşamasını geçmiş, iş planı çalışması yapmış ve prototip aşamasına gelmiş veya prototip üretmiş start up’lar başvuru yapabiliyor. Başvurular proje için oluşturulan mikrosite (www.startup50mbt.com) üzerinden yapılabilirken, proje süresince tüm duyuru ve aşamalar bu site üzerinden takip edilebilecek. “50. Yılda 50 Start Up” projesinde değerlendirme iki aşamalı seçim süreciyle yapılacak. Birinci aşamada jüri tarafından seçilerek ön elemeyi geçen 100 start up, bir günlük eğitim kampında buluşacak. Burada mentorlar eşliğinde pazarlama, iş planı oluşturma eğitimleri alarak, nihai iş planı sunumlarını hazırlayacaklar. Ardından jüri, 100 start up arasından ikinci aşama seçimle ödüllendirilecek 50 start up’ı belirleyecek. Seçilen 50 start up’a toplamda 500 bin TL’lik para ödülü verilecek.

“POTANSİYELE YATIRIM YAPIYORUZ”
Yenilikçi projelerin desteklendiği start up dünyasının Türkiye’de de dünyada olduğu gibi popülaritesini artırdığını ve bu yükselişin çok sevindirici olduğunu belirten Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, Mercedes-Benz Türk olarak 50 yıldır yenilikçi çözümlerle yalnızca kendi işlerine değil, Türkiye’nin geleceğine ve potansiyeline yatırım yaptıklarını söylüyor. Bu ilkeleri doğrultusunda 50. yıllarında 50 start up’ı destekleme kararı aldıklarını açıklayan Sülün, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu projeye kişisel olarak çok önem veriyorum. Projeyi ekibimizle yaptığımız toplantılarda hep birlikte geliştirdik. Biz inanıyoruz ki markalar ve şirketler üretimlerinin yanında yerel değerlere, potansiyele, yetkinliklere, bununla birlikte yerel ekonomi ve kültüre yaptıkları katkıyla büyüyorlar. Yarım asırdır Türkiye’de üretim yapan Mercedes-Benz Türk olarak biz de bu yönde adım attık, çünkü ülkemizle birlikte büyümeye inanıyoruz ve bu ilkeyle hareket ediyoruz.” “50. Yılda 50 Start Up” projesinin en belirgin ve ayrıştırıcı özelliğinin Mercedes-Benz Türk tarafından verilecek desteğin tamamen hibe edilecek olmasının altını çizen Sülün, 50 start up’a 500 bin TL’lik destek verirken herhangi bir karşılık beklemediklerini de dile getiriyor. Sülün sürecin işleyişine ilişkin şöyle konuşuyor: “Seçtiğimiz start up’ları 1 günlük eğitim kampına alacağız, ihtiyaç duydukları eğitim ve yönlendirmelerle ellerinden tutmayı hedefliyoruz. Son olarak da fabrikamızda ödül töreni düzenleyip onların üretim tesislerimizi gezip görmelerine vesile olacağız. Yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleriyle topluma veya çevreye fayda sağlayan girişimcilerimizi desteklemek Mercedes-Benz Türk ailesi olarak bizi mutlu ediyor. Umuyorum ki sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımlar ülkemizde artarak devam eder.”

PROJENİN JÜRİ ÜYELERİ
Mercedes-Benz Türk en doğru seçimleri yapabilmek için “50. Yılda 50 Start Up” projesi kapsamında konusunda uzman jüri üyelerinin desteğini alıyor. Start up’lar konusunda öncü basın temsilcileri Ahmet Can Şit ve Timur Sırt jüride yer alıyor. Ayrıca jüride sivil toplum kuruluşlarını temsilen Yaşama Dair Vakıf, sosyal girişim destekleme ağlarını temsilen StartersHub ve Impact Hub İstanbul bulunuyor. Mercedes-Benz Türk’ten ise konunun uzmanı IT ve AR&GE Direktörleri ile CEO olarak Süer Sülün de jüri üyeleri arasında.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.