Türk Start Up’ları bekliyoruz

Bahreyn, geçtiğimiz haftalarda girişimcilere, yatırımcılara ve dinamik start up topluluğuna yönelik bir dizi ilham veren etkinliği bünyesinde barındıran Start Up Bahreyn Haftası’na ev sahipliği yaptı. Bu kapsamda start up ekosistemindeki büyümeyi teşvik edecek girişimciler ve yatırımcılar için bir hafta boyunca süren etkinlikler hayata geçirdik. Mevcut durumda, geliştirdiğimiz düzenleyici ortam; son yıllarda start up topluluğu için son derece sağlam bir zemin oluşturdu. Bilgiyi, büyük fikirleri ve en önemlisi Bahreyn’in sunduğu fırsatları ortaya koyduk.

Pakiza Abdulrahman/Bahreyn EDB İş Geliştirme ve Start up’lar Müdürü

Finansal hizmetler sektörümüzün teknoloji ve start up’lara bağlı olarak dönüştüğünü gözlemliyoruz. Teknolojinin ve start up’ların üretim gibi diğer sektörlerde de etkili olmasını ve bizi 4’üncü endüstri devrimine taşımasını bekliyoruz.

Sadece Bahreynli değil tüm dünyadan start up’lar için bu bölgeyi bir merkez haline getirmek istiyoruz. Türk start up’larına da büyüme ve gelişme konusunda vaadimiz çok. Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu olarak Türk start up’larına Bahreyn’de büyüme yönünde önemli fırsatlar sunuyoruz. Bu kapsamda özel ücretsiz hızlı kurulum desteği veriyoruz. Böylelikle Türk start up’lara Bahreyn’deki start up ekosistemine hızlı giriş ve sunulan fırsatlardan yararlanma imkanı sağlıyor olacağız. Türk start up’lar bu hızlı kurulum süreciyle Bahreyn ve GCC (Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi) pazarına girebilecek. Hızlı kurulum süreci aşağıdaki servisleri kapsayan özel bir danışmanlık hizmeti olarak yürütülecek ve EDB tarafından bu hizmetler start up’lara ücretsiz olarak verilecek:

• Oturma izni, vize koşulları ve ticari sicili kapsayan pazara hızlı giriş işlemleri
• Bahreyn merkezli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan yardım ve finansal desteklere erişim
• Bahreyn’deki iş geliştirme merkezlerinden ve hızlandırıcı kurumlardan nasıl yararlanılacağına dair rehberlik hizmeti

Bu maddelerin yanı sıra Bahreyn merkezli hızlandırıcılar, iş geliştirme merkezleri ve ortak çalışma alanları Türk start up ekosistemine, işlerini büyütmek ve geliştirmek için ihtiyaç duyacağı bağlantıları kurmalarını desteklemek amacıyla kendi program ve network’lerini de açacak. Sağlanan tüm bu olanaklar başlangıç seviyesindeki start up’lara, gelişmeleri ve GCC ülkeleri de dahil geniş bir pazara ulaşma imkanı sunan Bahreyn start up ekosistemine tam erişim olanağı sunuyor. Bahreyn, komşu ülkelere oranla yüzde 30-40 daha düşük maliyetli operasyon ortamı, kalifiye yerel iş gücü, tüm GCC pazarına erişimi kolaylaştıran coğrafi bir merkez ve start up’ların büyüme ve gelişmesine elverişli bir ortam ve altyapı sunuyor.

Bu olanaklar Türk start up’larına daha fazla erişim sağlayacak. Bahreyn, hızlı büyüyen, bölgedeki en büyük pazar olan Suudi Arabistan pazarını da kapsayan, komşu ülkelere kolay erişim imkanı sunan ve güçlü bağlantıları olan bir pro-start up merkezi. Bahreyn, teknolojik start up’lara ürün ve hizmetlerini test etmek, geliştirmek ve ölçeklendirmek için mükemmel bir coğrafi konum ve destekleyici bir start up ekosistemi sunuyor. Türkiye’den gelecek start up’larla yakın ilişki kurmak ve onları ağırlamak için sabırsızlanıyoruz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.