Start Up dünyasında liderlik


Start up dünyasına adım attığınızda sizi bekleyen en önemli unsurlarından biri, ekip ve ekip yönetimidir. Hele kurumsal ortamlara alışkın bir tarzınız varsa daha önce çok da alışkın olmadığınız bir ortam sizi bekliyor demektir.

SERHAT GÖRGÜN/Inveon

Sizi bugünlerinize taşıyan tarzınız ve liderlik stilinizle mi devam etmelisiniz, yoksa yaklaşımlarınızı, iletişim tarzınızdan başlamak üzere kalibre etmeye ihtiyaç mı duyarsınız? Bu sorunun kesin bir yanıtı olmamakla beraber iyi bir liderin etkinliğini artırabilmek adına iletişiminde dikkat etmesi gereken noktalar var. Örneğin:

Vizyon: Güzel kelimelerden oluşan vizyon-misyon cümlelerine her yerde rastlayabilirsiniz. Önemli olan bu süslü cümleler değil, şirketinizin vizyonunu somut aksiyonlarla ekiple paylaşmaktır. Ekip arkadaşlarınızın şirketin gidişatı ve vizyonuyla ilgili bu cümlelerden ziyade iş yapışınızdan ve kararlarınızdan öğrendikleri daha etkilidir. Akıllı sorular: Eğer birisini ikna etmek istiyorsanız sorulabilecek yerinde sorular çoğu zaman açıklamalardan daha kuvvetlidir. Çünkü soracağınız soruyla karşı taraftan ideal cevabı isterken o kişinin zihniyle ve kalbiyle daha kuvvetli bir şekilde konuya ilgisini çekebilirsiniz.

Öncelikler: Sonuç bekliyorsanız tüm çalışanlarınızın öncelikleriniz hakkında fikir sahibi olmasını ve kararlara dahil olmasını sağlamalısınız. Öğrenmeye açık olma: Başarılı bir ekibiniz varsa detaylara onlar kadar hakim olamazsınız. Sürekli olarak onlardan öğrenmeyi kabullenmelisiniz. Temel hedef mutlu çalışma ortamı, memnun müşteriler ve bol kazançlı projeler hayata geçirmektir. Bunun ön şartı ekibin moralini ve motivasyonunu üst düzeyde tutabilmek becerisidir. Bu gizeme ulaşmanın yolu iyi bir liderlik sergilemekten geçer.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.