Girişimcilikte başarının 4 anahtarı

1996 Alman Lisesi mezunuyum. 2001’de Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü tamamladım. Yaratıcı sanatlara olan tutkumu ve pozitif bilimlere olan yatkınlığımı birleştirme isteğim beni endüstriyel tasarım dünyasına yönlendirdi. Sydney New South Wales Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım yüksek lisans eğitimini tamamlayarak 2005’te İstanbul’a döndüm. 2007’den bu yana teknoloji ürünleri, ev gereçleri, mutfak eşyaları, aksesuar, mobilya, dalış ekipmanları, mimari donatılar, yapı sektörü gibi çok farklı sektörlerden markalar için kalıcı tasarımlar üzerinde çalışıyorum.

Mete Mordağ / Endüstriyel tasarımcı

FONLANAN TASARIMLAR
Bugüne kadar tasarladığım ürünler içinden birkaç örnek verebilirim: Yaşam alanı için akıllı ürünler sunan Bean, fotoğraf çekme kalitesini üst düzeye çıkartan Capsule360 ve akıllı baston WeWALK Türkiye pazarından çıkıp dünyaya açıldı. Bean ürünleri, aydınlatma ve elektronik cihazların tak-çalıştır özellikli ürünlerle tek bir uygulama ya da web üzerinden kontrol edilmesini sağlıyor. Bean Akıllı Merkez, Bean Akıllı Priz ve Bean Akıllı Anahtar olmak üzere üç farklı donanım geliştiren Bean’in, akıllı ürünlerin yönetimini sağlayan sisteminin adı ise Bean Friends. Arıkovanı’nda fonlanan Bean ürünleri 118 bin TL elde etti. Tasarlayıp geliştirdiği inovatif ürünler ile tüm dünyada fotoğrafçılık ve video sektöründeki kullanıcıların hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen Miops, Capsule360 ile dünyanın en büyük kitlesel fonlama platformlarından biri olan Kickstarter’da fonlandı. 600 bin dolar fonlanma ile Türkiye rekorunu elde etti.

DÜNYANIN EN AKILLI BASTONU
YGA (Young Guru Academy) ve Vestel mühendisleri tarafından tasarlanan dünyanın en akıllı bastonu WeWALK’un endüstriyel tasarımının altında Mete Mordağ imzası bulunuyor. Yerli bir girişim ürünü olan WeWALK, 2016 yılında Arıkovanı’nda 290 bin TL ile 2018’de ise Indiegogo’da 54 bin dolar ile başarıyla fonlandı. Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında büyük ilgi görmeye devam ediyor. Akıllı baston projesi, Edison ödülü dahil olmak üzere pek çok ödüle ve yatırıma layık görüldü.

Wollox interaktif ekran dönüştürücü ise her türlü ekran veya projeksiyon alanını boyutundan bağımsız olarak dokunmatik bir yüzeye dönüştüren şaşırtıcı bir teknoloji. Geçtiğimiz ay Arıkovanı fonlama platformunda 232 bin TL ile fonlanarak hedefine ulaştı. Şu an üretim sürecinde olan Wollox ekran dönüştürücünün ve Wollox akıllı kalemin bu yılın son çeyreğinde pazara çıkması hedefleniyor.

İYİ BİR FİKİR YETMİYOR
Sadece iyi bir fikre sahip olmak yetmiyor. Fikrin ürüne dönüştürülebilir olması, işlevsellik sunması ve hayatı kolaylaştırması gerekiyor. Bu süreçte fikrin en büyük destekçisi de endüstriyel tasarım oluyor. Fikrin tasarlanması, kullanıma sunulması ve hatta pazarlanması noktasında önemli bir sorumluluk üstleniyor. Toplam üretim maliyetleri içinde etkisi sadece yüzde 5’ler düzeyinde kalan normal tasarım sürecinin, ürünün pazar değeri üzerindeki ölçülebilir etkisinin yüzde 70’lere vardığı gerçeği artık geniş kitlelerce biliniyor. Bu durum dünyada yeni ürünlerin total bir tasarım sürecinden geçirilmesine yönelik inanç ve isteği artırıyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.