“En hızlı kargo kurye şirketiyiz”


2014 yılında çalışmış olduğumuz şirket, kapanma kararı alınca ekip arkadaşım Levent Kaya ile birlikte kendi ayaklarımız üzerinde durmaya karar verdik. 2018 yılında Bir Günde Kargo’yu kurduk. 1,5 yıl sonra ise yine sektörden arkadaşımız olan Evrim Şen, ailemize dahil oldu.

Yaşar Kımıl / Bir Günde Kargo Kurucu Ortağı

Üçümüzün de ortak hayali, sektörde yaşanan sıkıntılara çözüm getirecek yeni bir düzen oluşturmaktı. Bu yolda yapacağımız şey çok netti: Hızlı ve güvenli teslimat.

Özellikle hız konusunda sadece kendimizle yarışacağımız bir sistem geliştirmeliydik. Bunu da yaptık. Bir Günde Kargo, bugün Türkiye’de kullanılan en teknolojik kargo-kurye takip sistemine sahip. Ve iddia ediyoruz ki en hızlısı. Bugün en hızlı teslimatımız 14 dakika.

ÖZEL YAZILIM

Bugün ortalama kargo teslimat süresinin bir haftayı bulduğu e-ticaret uygulamaları olduğunu görüyoruz. Bizse maksimum 24 saat içinde teslim garantisi veriyoruz.

Sözümüzü tutamazsak para iadesi yapıyoruz. Ancak şu ana kadar sözümüzü tutamadığımız olmadığı gibi iade oranlarımız neredeyse sıfır. Randevulu sistemi geliştirdik. İlk kez QR kodu biz kullandık.

Temassız teslimat dedik, dijital imzayla teslimat yaptık. GPS entegre edilmiş yazılımımız sayesinde kargoyu an ve anlık takip etme sistemini geliştirdik. Bu da yetmedi teslimatlarımızı fotoğraflı yaptık ve teslim ettiğimizi garantiledik.

Özetle biz dedik ki iade değil teslimat garanti ve her şey bir günde. Bunu da kendimize özel yazılım sayesinde hayata geçirdik. Tüm enerjimizi, maddi manevi tüm yatırımımızı bu inovatif çözümü sistemleştirmek adına teknolojiye aktardık. İlk etapta yaklaşık 300 bin dolara yakın yatırım gerçekleştirdik ve kendimize ait özel bir yazılım geliştirdik.

GÜNDE 8 BİN KARGO

198 kişilik çalışanımızla günlük 8 bin adet, aylık 250 bin kargonun işlem gördüğü ve 2 milyon TL’ye yakın ciro yapan bir şirket konumundayız.

İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya ve Ankara olmak üzere 5 ilde, ertesi gün veya aynı gün kargo ve randevulu teslimat gibi seçeneklerle kurumlara özel kargo hizmeti sunuyoruz. Ağırlık olarak gıda ve giyim sektörlerine hizmet verdiğimizi söyleyebiliriz.

Hatta çalıştığımız sektörler, yüzde 50 gıda ve yüzde 50 gıda dışı (elektronik, Tekstil, perakende, giyim…) olarak ikiye ayrılıyor. Gıda sektöründe sanal market uygulamalarında oldukça etkin çalışıyoruz. Alanında uzman 60’a yakın yerli ve yabancı markayla çalışıyoruz.

“EN BÜYÜK OYUNCULARDAN OLACAĞIZ”

2021 hedeflerimiz içerisinde Türkiye genelinde toplamda 16 büyükşehirde hizmet vermek var. Mevcut hizmet sağlanan illerde ise şube sayılarını ikiye katlamayı planlıyoruz. Biz, tüm dağıtım süreçlerini kendi personeli, aracı ve şubesiyle yürüten bir şirketiz. Acentelik sistemiyle çalışmıyoruz.

Tüm süreçler öz kaynaklarımızla yürütülüyor. Acentelik sistemini doğru bulmuyoruz. Bu şekilde 11 ile daha yatırım yapacağız. 2021 yılı sonuna kadar en büyük hedeflerimizden birisi de günlük 50 bin kargo taşıyor olmak, tabi bununla doğru orantılı olarak ciro hedefimiz ise aylık 20 milyon TL.

Ayrıca 2021 yılı sonuna kadar ortalama 1.000 kişiye istihdam sağlamak da hedeflerimiz arasında. Türkiye’deki en yüksek performansa sahip alanındaki lider tüm markaları Bir Günde Kargo ile tanıştırmak istiyoruz. Uzun vadede hedefimiz, sektörün en büyük oyuncularından biri olmak.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.