Devrimci girişimciler


“Devrimci Girişimciler-Paradigma Değiştirenler 3” adlı çalışmamda Türkiye’deki girişimcileri analiz ettim. İncelediğim girişimcilerin bazıları daha önce akla gelmedik endüstrileri yaratırken, bazıları hayal edilse de cesaret edilememiş işleri başlattılar. Bunlardan birkaçını, kendi ağızlarından paylaşmak istiyorum:

ÖMER ÖZKAN

HALUK OKUTUR: Patron şirket anlayışıyla işi kurup bir yere kadar getirmek doğru ama o bir yere geldikten sonra bu rakam belli bir çizgiye geldikten sonra kurumsallaşmak gerekiyor. Patronlar, kurumsallaşırız dese de bu sözde kalıyor. Türkiye’de iş yapma modeli dünyanın başka yerlerine göre farklı. Derler ya, “Türk gibi başla” diye. Türkiye’de stabil bir ekonomi olmadığı için iş yapmak çok zor. Esnek ve kıvrak olmak gerekiyor.

AYŞEN ZAMANPUR: Girişimcilik profesyonel olarak çalıştığınız bir işin yerine ikame bir şey değildir. O bir ruhtur. Onun için bazen hani dur işimi kaybettim, şimdi girişimci olayım düşüncesi bana çok mantıklı gelmiyor. O bir yapılanma meselesidir. O bir bilgilenme meselesidir. O içinden gelen bir şeydir. Ama içinden gelen insanların bunu öğrenebileceğine inanıyorum.

EMRE KURTTEPELİ: Türkiye’ de girişimciliğin olumsuz tarafı bir işin üzerine kör gözle atlıyor olmamız. Hesap kitap yapmamamıza rağmen normalden fazla bir cesaretimiz var. Girişimci olmak cesaret işi ama başarısız girişimcileri anlatan bir kitap çıksa eminim ki başarısız girişimciler başarılı görünenlerden daha fazla kişi olur.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.