Cenaze işlerinde fabrika modeli


Nazik bir ifadeyle İngilizcede “ölü bakım hizmetleri” denen bu sektöre kısaca cenaze işleri diyebiliriz. ABD’de Houston merkezli faaliyet gösteren SCI, 40 yılı aşkın süredir bu alanda hizmet veren bir şirket. New York Borsası’na kote olan SCI’nın, ABD ve Kanada’da 1.800’ün üzerinde cenaze yeri ve mezarlığı bulunuyor. Şirketin çalışan sayısı 20 binin ve piyasa değeri 4 milyar doların üzerinde. Çok fazla küçük şirketin olduğu bir sektörde SCI büyümesini birleşme ve satın almalara borçlu. Bu satın almalar dönem dönem, şirketi borç krizine sürüklemiş olsa da SCI yine satın almalarla büyüme stratejisine devam ediyor.

BRAD ZAHN

Şirket, 2013’te Quattlebaums’u alarak pazardaki kontrolünü daha da artırdı. Özellikle Florida, Texas ve Kaliforniya’da çok güçlü olan SCI’ın emekli cenneti ve dolayısıyla potansiyel ölümlerin adresi Palm Beach’te güçlenmesi şirketin büyüme stratejisinin adımlarından. Kuzey Amerika’da bir numara olan SCI, 2014’te ise Stewart Enterprises’ı yaklaşık 1,4 milyar dolara alma hazırlığında. Bu satın almayla birlikte SCI’nın hizmet ve mezarlık lokasyon sayısı 2.168’e çıkacak. Pazar payı ise yüzde 15’e yükselecek. Bu satın almalar işlerin konsolide edilmesi ve merkezileştirilerek maliyet avantajı sağlanmasına ciddi katkıda bulunuyor.

SCI’nın iş modelini açıklarken şirketin patronu Brad Zahn, şu bilgileri veriyor: “Her ne kadar ülke genelinde çok yaygın olarak hizmet verdiysek de bazı işleri merkezileştirmenin ve belirli lokasyonlara toplamanın maliyet avantajını yaşıyoruz. Yıkama ve gömülme hazırlığı için belli merkezlerimiz var, aynı şekilde yakılmayı arzu edenler için krematoryum merkezlerimiz var. Ölüleri bu merkezlere taşıyoruz, gerekli işlemlerden sonra tekrar tören yerine ve mezarlığa sevkini yapıyoruz. Keza törenlerde kullanılan çiçeklerden, diğer ekipmanlara kadar birçok girdide, toplu alımın getirdiği maliyet avantajlarını müşterilerimize sunuyoruz. Bir bakıma fabrika üretim modelini cenaze işlerine adapte ederek büyümeyi ve başarıyı sağladık.”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.