Büyümek için gereklİ olan iş becerileri


Cerrahlar için hasta sağlığı ve güvenliğinin en iyi yolu her ameliyat öncesinde bir kontrol listesi tutmaktır. Şirketler için de aslında benzer reçete geçerli: Süreç kontrolü ve süreçlerin güncelleştirilmesi.

TOMASZ TUNGUZ/Redpoint

Başarılı start up’larda yakından gözlediğim bir özellik, baştaki kaosu sonra süreçlere yansıtmak ve giderek daha iyi iş yapma şekilleri geliştirmeleri. Örneğin bir ihtiyaca yönelik bir ürün veya hizmet fikriyle yola çıkıp bunu süreçlerle pazara sunulacak hale getiriyorlar. İşler büyüdükçe bu süreçlerin sayısı ve kapsamı artıyor. Üretimde imalat süreçlerinden, finansta raporlama, pazarlama araştırmaları, satış raporları, İK’da işe alım süreçlerine kadar bir dolu süreçle yaşamaya başlıyor şirketler. Bir süre sonra bu süreçler anlamını yitirebiliyor. Öyle ki bazı çalışanlar için süreç kelimesi bile başlı başına itici…

Süreçlere umursanmaması kadar tehlikeli olan bir nokta da bu süreçlerin statik kalması. Oysa bunların ortaya çıkmasının ve oluşturulmasının bir nedeni var. Önemli olan bu süreçlerin neden oluşturulduğunu, neden geliştirilmeleri ve değiştirilmeleri gerektiğini anlayabilmek ve ona göre gerekli değişiklikleri yapabilmek. İş yapış şekillerinin, süreçlerinin getirdiği disiplini anlayamaz, anlamsız bulursanız, Rosabeth Moss Kanter’in dediği gibi rehavete düşüp başarıya giden yolun izini de kaybedebilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.