Büyüme sürecindeki şirketi başarıya taşıyan 5 özellik


1. Karar alma: Hızlı karar alma, kararların istikrarlı bir şekilde hayata geçirilmesi ve bu süreçte lidere fazla yük bindirilmemesi başarılı şirketlerin öne çıkan özelliklerinden. Karar alma süreçlerinin delege edilmesi ve organizasyon geneline yaygınlaştırılması, üst yönetimin küçük işlerle zaman kaybını önlerken asıl odaklanmaları gereken alanlara yoğunlaşmalarını sağlıyor.

LES MCKEOWN – Predictable Success

2. Hedef belirleme: Bu, günlük iş akışının bir parçası gibi değerlendiriliyor. Bir hedefin elde edilmesi, son dakikaya bırakılan ya da kaynakların insafsızca kullanılmasıyla gerçekleştirilen bir eylem gibi değil planlı ve kontrollü bir çalışmasının sonucu olarak görülüyor.

3. Uyum: Organizasyon yapısının, süreçlerin ve çalışanların uyum içinde olduğu bir organizasyon modeli. Aksi takdirde işlerin yapılabilmesi için çok daha fazla zaman ve enerji harcanması gerekli.

4. Hesap verebilirlik: Çalışanlar öncelikle kendi kendini kontrol ediyor, dolayısıyla başkalarına karşı da hesap verebilir ve sorumlu oluyorlar. Yaptıkları işlerle ilgili karar alma, sorumluluk üstlenme özgürlüğüne sahip çalışanlar şirketin başarısında da sorumluluk ve pay sahibi oluyor.

5. Sahiplik: Çalışanlar yaptıkları işlerin ve sonuçlarının sorumluluğunu üstleniyor. Bu anlayış yönetim ekibinin işlerin yapılması için sürekli bastırması yerine, çalışanların hepsinin kendiliğinden işlere sahip çıkması anlamına geliyor. Aynı zamanda ekiplerin ve yöneticilerinin iş sonuçları, rehberlik ve liderlik bazında birbirlerine karşı bağlı ve sorumlu olduğu, karşılıklı güven duygusunun olduğu bir iş yapma modeli oluşuyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.