Besin skorlama sistemi oluşturduk


Öğrendiklerimin ve tecrübe ettiklerimin üstüne yeni bir fikir inşa etmek, bana ait bir oyun alanı oluşturmak kodlarımda var. Bu kodun varlığını hayatımın ilk evrelerinde dahi görebiliyorum.

Mikrobiyomun geleceğin sağlık teknolojisinin en önemli yapı taşlarından biri olacağını anladığım anda bu kod harekete geçti. Mikrobiyom dengesi sağlanabilirse kilo problemine, mental sağlığa, uyku problemine, bağışıklık sistemine ve daha birçok rahatsızlığa faydası olacağını, ancak mikrobiyomun kişiye özel olduğunu ve ancak kişiye özel uygulamalarla bu dengenin sağlanabileceğini öğrendim.

ABD ve İsrail’de birkaç şirket bu konuda çalışmaya henüz başlamıştı. Bu konuda vizyonumu açan, Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olan GENKÖK’te araştırma faaliyetlerini sürdüren Ö. Ufuk Nalbantoğlu ve Aycan Gündoğdu ile birlikte 2018 yılında çalışmaya başladık. 2019 sonunda ilk ürünümüzü çıkardık ve şirketleşme kararı aldık.

“DÜNYADAKİ BİRKAÇ ŞİRKETTEN BİRİYİZ”

Vücudumuzda 40 trilyona yakın mikroorganizma bulunuyor. Toplam DNA’mızın yaklaşık yüzde 90’ı bu canlılara ait. 30 bine yakın insanın mikrobiyom analizi ve sağlık bilgisi arasındaki ilişkiyi kurabilmek için yapay zeka algoritması geliştirdik. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüyle birlikte çalışarak binlerce yayın taradık ve besin komponentleriyle bakterilerin ilişkisini çıkardık.

Buradan elde ettiğimiz bilgiyi yapay zeka algoritmamızda işledik. Böylece yeni bir bireyin mikrobiyomunu analiz ettiğimizde sağlıklı bir mikrobiyoma sahip olması için nasıl beslenmesi gerektiğine dair bir besin skorlama sistemi oluşturduk. Bunu yapabilen dünyadaki birkaç şirketten biri olduk.

Ayrıca kullanımının yaygınlaşması için süreci kolay ve ulaşılabilir hale getirdik. İnsanların evlerine mikrobiyom analizlerini yapabilmemiz için gereken dışkı örneklerini alabileceğimiz bir kutu gönderiyoruz ve evlerinden çıkmadan bu örnekleri

laboratuvarımıza göndermelerini sağlıyoruz. Sonuçlarını ve buna uygun kişiselleştirilmiş beslenme rehberlerini de web sitemizde görebilmelerini sağlıyoruz. Mikrobiyom birçok insan için yeni bir kavram.

Hal böyleyken mikrobiyomu yapay zekayla şekillendirdiğimizi anlatmanın zorluğunu yaşadık. Ancak ürünümüzü kullananların sağlık sorunlarına fayda sağladıkça yaptığımız çalışmanın ve verdiğimiz emeğin karşılığını almaya başladık.

KİŞİSEL BESLENME REHBERİ

Mikrobiyom analizi ve kişiselleştirilmiş beslenme rehberimizle insanların kilo problemlerine, bağışıklık sistemine ilişkin sorunlarına, bağırsak sorunlarına, psikolojik rahatsızlıklarına, cilt rahatsızlıklarına ve daha birçok mikrobiyom ile ilişkili olduğu kanıtlanmış sorunlarının tedavisine destek oluyoruz. Algoritmamız 2019 yılının son aylarında hazır hale geldi. Bu yılın ilk aylarında ürünümüzün satışına başladık.

Ürünümüzü satın alan kişilerin mikrobiyom analizini yaptık; kişisel beslenme rehberini oluşturduk ve talep eden kullanıcılarımızın online takiplerini yaptık ve birçok kullanıcımızdan rahatsızlıklarının azalmasına katkıda bulunduğumuza dair geri bildirim aldık.

Öncelikle Türkiye’de ürünümüzün kullanımının yaygınlaşması için çalışacağız. Kişiselleştirilmiş probiyotik ürünlerimizi ve birçok hastalığa mikrobiyom ile erken tanı konulabilmesini sağlayacak tanı kitlerimizi piyasaya sunacağız. Global bir biyoteknoloji şirketi olmak istiyoruz

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.