Önce ABD Sonra Dünya


Pembe Candaner ile oğlu Nathan Candaner, 5,5 ay önce Amerika’da JobzMall’u hayata geçirdi. İşveren ve yeteneği en ideal şekilde eşleştirmeyi vadeden JobzMall, yapay zeka, “öğrenen makine ve derin öğrenme teknolojilerini kullanıyor. Coca-Cola ve Microsoft’un da dahil olduğu 400 üyesi olan girişimle dünyada birçok ilki gerçekleştirdiklerini söyleyen Pembe Candaner, ABD’de hedefledikleri büyümeyi yakaladıktan sonra “Tüm dünyaya yayılacağız” diyor.

HANDE YAVUZ ÇALIK
[email protected]

Pembe Candaner, insan kaynakları dünyasının çok yakından tanıdığı bir isim. Uzun yıllar Adecco Türkiye ve Doğu Avrupa’dan sorumlu yönetici olarak çalıştı. Ardından Kariyer.net’in yönetimini üstlendi. Parlak bir profesyonel yöneticilik kariyerinin sonrasında da Amerika’da girişimcilikle yola devam etme kararı aldı. Üniversite eğitimi için Amerika’da olan oğlu Nathan ile birlikte girişimciliğe başlayan Pembe Candaner, kurucusu olduğu JobzMall ile insan kaynakları sektöründe ciddi bir değişim başlatma iddiasında.

5,5 ay önce hayata geçen JobzMall, yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme teknolojilerini kullanıyor. Google ve Microsoft deneyimli uzmanlarla sistemini kodlayan JobzMall, işveren ve yetenek için en ideal eşleşmeyi vadederken işverenlere yeteneklere yönelik markalama yapma şansı da veriyor. Nathan Candaner, aralarında Microsoft ve Coca-Cola gibi devlerin de olduğu 400 şirketle çalıştıklarını söylüyor. Hedefte ise yıl sonuna kadar 3 bin şirketi sisteme dahil etmek var. İlk etapta Amerika’da büyüme planlanıyor. Pembe Candaner, “Daha sonra tüm dünyaya yayılacağız” diye konuşuyor.

JobzMall’un kurucuları Pembe Candaner ve Nathan Candaner, girişimcilik hikayelerini, girişimlerini ve hedeflerini Start Up’a şöyle anlattı:

Girişimci olmaya nasıl karar verdiniz?
Pembe Candaner: Hep istihdam piyasasının içindeydim. Türkiye’de de iş kanununun değiştirilmesinde çok önemli rol oynadım. Eskiden 9-6 çalışma modeli vardı. Adecco’nun Türkiye’ye girmesiyle birlikte çok büyük lobi faaliyetleri yaparak iş kanununun değişmesini sağladık; part time çalışma, dönemsel çalışma, çağrı üzerine çalışma gibi değişik çalışma modellerini Türkiye’ye getirdik. Özel istihdam bürolarının yasallaşması için çok mücadele verdim. Onları yasallaştırdık. Ve istihdam üzerine zaten gönül vermiş, çalışmış bir profesyonelim. Adecco’nun uzun süreler hem Türkiye hem Doğu Avrupa sorumlusu olarak görev aldım. Daha sonra kısa bir Kariyer.net tecrübem oldu. Adecco’dan oraya geçiş nedenim, geleceği internette görmem, iş aramanın artık oraya gittiğini görmemdi. Oğlum Nathan o sırada okumak için Amerika’ya gitti. 1997’den önce Amerika’da yaşıyordum, Adecco’da çalışmak için Türkiye’ye dönüş yapmıştım.

Amerika’da yine iş tarihi okuyan Nathan ile konuşmalarımızda insan kaynakları alanında bir ihtiyaç olduğunu gördük ve girişimciliğe atılmaya karar verdik. Daha önce start up’lara danışmanlık yapıyordum. Amerika’da kuluçka merkezlerinde danışmanlık yaptığım için start up’larla ve gençlerle çalışmaya alışkınım.

Nathan Candaner: Her alanda gençlerin bulduğu uygulamalar hayatımızı etkiliyor. Snapchat, Facebook 22-23 yaşındaki gençler tarafından bulunan uygulamalar. Fakat biz gençler iş başvurusu yapmaya kalktığımızda 40-50 yaşlarındaki kişilerin kurduğu sistemlerle bu işi yapmaya çalışıyorduk ve sistem de gençleri dışlıyordu. Henüz insan kaynakları alanında ortaya çıkan genç bir çözüm yoktu.

Bu ihtiyacı tam olarak nasıl gördünüz?
NC: Arkadaşlarımla birlikte yaşayarak gördüm. Bir arkadaşım diğer bir arkadaşına “Özgeçmişinde hangi fontu kullanıyorsun” dedi. Ben de içimden “Sen fonta göre iş bulacaksan, bu sistemde bir sorun var” dedim. İşleyişte kişiler 6 yere 6 farklı siteden 3 farklı özgeçmişle başvuruyor. Özgeçmişinizi yüklüyorsunuz ama sistem yine “Nerede çalıştın” diye soruyor. Hiçbirimizin birkaç staj dışında tecrübesi de yok. Bunun üzerine nasıl bir sistem bize yardımcı olabilir diye düşünmeye başladık. Büyük bir ekosistem yaratarak yeni bir oluşum yapalım diye başladık. Annem nasıl 10 yıl önce Kariyernet’e geçerken geleceğin internette olduğunu gördüyse, biz de bugün geleceği yapay zekada görüyoruz.

Yapay zeka bu noktada size nasıl yardımcı oluyor?
NC: Doğru insanı doğru şirketle eşleştirmek gerekiyor. Yapay zeka da bunu yapıyor. Bunun için sağlıklı bir veri ve ekosistem lazım. Bugünkü iş arama siteleri hiç böyle işlemiyor. Her iş post’u da farklı. Kimi büyük harflerle “Bu işte bunu yapacaksın” diyor, diğeri uzun uzun şirketi anlatıyor.

Uygulamayı biraz detaylı anlatır mısınız?
NC: Amerika’da ve Türkiye’de iş arama siteleri, arama motoruyla çalışıyor. Yani hangi konuda iş arıyorsanız onu giriyorsunuz. Örneğin satış yazıyorsunuz, karşınıza bin tane satış ilanı çıkıyor. Bu ilanların hepsi birbirinden farklı ve iş arayan olarak hepsini okuyup bir aksiyon almanız gerekiyor. Jobzmall ise sanal bir AVM konseptinde. Sitenin içinde şirket binası, start up binası, kâr amacı gütmeyen kurumlar, eğitim, freelance binalar gibi çok sayıda farklı binalar var. Farklı binaların içinde sektörel olarak ayrılmış farklı katlar var. Şirketler geliyor, dükkanlarını sanal ortamda açıyor, iş arayan insanlar da bu şirketleri görüp bunlar hakkında daha çok bilgi öğreniyor. Bayağı da görsel bir platform. Kişi başvurmak istiyorsa başvuruyor. Örneğin, bir kişi teknoloji sektörüne girmek istiyor, fakat ne yapacağından çok emin değil. Teknoloji katına bastığı zaman kattaki şirketleri görüyor. Şirketlerin dükkanlarına gidebilir ya da sektörle ilgili olarak aranan işleri görebilir. Diğer sitelerden farklı olarak, aynı formatta iş bilgisine ulaşabiliyorsunuz. Hızlı şekilde o işle ilgili bilgiyi okuyabiliyorsunuz. Siz iş arayan olarak bu başvuruları, tek bir platformdan takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda harita teknolojisi kullanıyoruz. Örneğin X işi Los Angeles’ta, bu işin evinizden kaç dakika uzaklıkta olduğuna bakabiliyorsunuz.

Kullandığınız teknolojiler neler?
NC: Machine learning (makine öğrenmesi) ve deep learning (derin öğrenme) yapabiliyoruz. Doğru eşleştirme yapmamız mümkün oluyor. Her işin kişiliği de farklı. Örneğin iş arayan olarak bir işi beğendim, buna doğrudan başvurabilirim, like’layıp sonra devam edebilirim, bir arkadaşımla paylaşabilirim ya da telefonumla SMS bile atabilirim veya video uygulaması yapabilirim. Video uygulaması ile işveren beni direkt görebiliyor. İşveren ise kağıt üzerinde çok iyi olup tanıdığı zaman kabul etmeyeceği bir sürü insanı görüşmeye çağırmaktansa çok daha hızlı şekilde adayları ayırt edebiliyor. İşveren, “Şu özelliği olan tüm adayları göster” dediğinde çok basit şekilde o özelliğe sahip adayların listesi çıkıyor. İş arayan olarak şirketle ilgili bilgiyi ayrıca Google’a, Youtube’a girip araştırmak yerine tek bir yerden kendi tanıtım videoları üzerinden görebiliyorsunuz.

5,5 aylık dönemde üye sayınız ne oldu?
NC: 400’den fazla şirketle çalışıyoruz. Bunların içinde Microsoft, Coca-Cola gibi şirketler de var, çok küçük kâr gütmeyen kuruluşlar da var. 5,5 ay içinde yaklaşık 1.000 adet video başvurusu yapıldı. İşverenler bine yakın kişiyi video aracılığıyla tanıyıp merkezlerine çağırdı. Bizim sistemi kullanıp video başvurusu yapmanız sizin o şirketle tanışmanızı ve işe girmenizi yüzde 90 artırıyor. Bu bizi mutlu eden bir yükseliş. Yıl sonuna kadar bu 400’ü 3 bin şirkete çıkarmak istiyoruz.

Gelir sisteminizi anlatır mısınız?
NC: Fiyat politikamız da çok iyi. Sistemi sosyal medya hesabı gibi kullanmak için şirketlerin para vermesine gerek yok. Girip istedikleri gibi mağazalarını açabilirler. Ama bizim onay vermemiz gerekiyor. Ne zaman para veriyorlar? Daha çok iş ilanı koymak istediklerinde, sistemimizden aday görmek istediklerinde para ödeniyor. Adaylar ise ücret ödemiyor.

Sadece Amerika’da mı faaliyet göstereceksiniz?
PC: Hayır, tüm dünyaya yayılacağız.

Nasıl bir büyüme stratejiniz var?
PC: Bizim yaptığımız işe en uygun olan büyüme önce belli bir bölgede bir baz oluşturup ondan sonra yayılmak. Bu yılın sonuna kadar tüm Kaliforniya’da olacağız. Organik büyüyoruz. Amerika’nın en önemli özelliklerinden biri, iyi ve farklı bir iş yaptığınızda, birisinin problemini çözdüğünüzde bütün yatırımcıların radarına giriyorsunuz.

Yatırımcılar size ne kadarlık bir yatırım yaptı?
NC: 1 yıl önce 1,5 milyon dolar çekirdek yatırım turu aldık. Apple ve Snapchat’in avukatlık bürosu bizim de avukatlarımız. Onlar teklif ettiler avukatımız olmayı. Onların gelişen start up programının altındayız. Dolayısıyla bizim avukatlık işlerimizi kendileri yapıyor. Fakat bizden para almıyorlar. Şu anda tam açıklayamayacağım ama yeni bir yatırım daha alıyoruz. O parayla ulusal olarak büyüyeceğimizi düşünüyoruz. O yüzden de heyecanlıyız. Amerika’da bir Türk olarak bunları yapıyor olmak çok güzel.

PC: İki Türk anne-oğul gelmiş, tamamen sistemi değiştirecek bir şey yapıyorlar. “Bunu siz mi yaptınız, hiç Amerikalı yok mu” diyorlar.

NC: Bize en çok başvurunun olduğu şehirleri tespit ettik. O şehirlere gideceğiz. Kulaktan kulağa çok önemli. Birçok üniversiteli genç arkadaşından duyarak kendi hesabını açtı. Bizim sistemimiz özellikle küçük şirketlere çok çekici geliyor. Çünkü KOBİ’ler bizim alternatiflerimize ayda binlerce dolar veriyor. Biz onlara göre çok daha ucuz da kalıyoruz.

PEMBE CANDANER
“ÇOK ŞANSLI BİR ANNEYİM”
Nathan’ın çok önemli özellikleri var. Çok şanslı bir anneyim. Babasından ayrıldığım için Nathan’la çok yakındık. Beraber büyüdük. Dolayısıyla Nathan’ın nerede kuvvetli nerede geliştirilmesi gereken özellikleri olduğunu çok iyi biliyorum. Bir anne olarak o yönlerine de her zaman emek verdim. Çocukluğundan beri kafasına koyduğunu yapan, çok çalışan, çok okuyan biri. İnanılmaz bir kitap okuyucusudur. Vizyonu çok sağlamdır. Saygılı ve güzel bir ilişkimiz var. Bunu iş hayatına taşımak ikimiz açısından da çok zor oldu. Çünkü hep kurumsal şirketlerde çalıştım. Bana 3 fikir gelirdi, en iyisini seçerdim. Ama burada öyle değil. Oğlunuzdan istiyorsunuz. Yapmadığı zaman onu işten mi atacaksınız?

NATHAN CANDANER
“DÜNYADA İLK KEZ BİZ YAPTIK”
DOĞRUDAN BAŞVURU 5,5 aylık bir şirketiz. Bir yıl sadece şirketler kullandı. İnsanlar da kapalı gruplar oluşturdu. Fakat 5,5 aydır bu iki grubu birbirileriyle konuşturuyoruz. Örneğin açık iş pozisyonu yoksa ama aday illa da o şirkette çalışmak istiyorsa direkt başvuruya basıp başvuru yapabiliyor. Bu da hiçbir yerde olmayan bir özellik. İŞVEREN LIKE’LIYOR İş arayan hesabı var. Bu hesapla şirketleri takip etmek mümkün. İşveren de iş arayanın özel kişiliğini görebiliyor. Harita özelliğimiz sayesinde harita üzerinde kim işe alım yapıyor görsel olarak görebiliyoruz. Bunu dünyada ilk kez biz yaptık. Örneğin evinizin etrafında kim iş arıyor görebiliyorsunuz. Bir yere başvuru yaptığınızda hesabınız olduğu için otomatik olarak tüm bilgileriniz başvuruyla gidiyor. İşveren de bir adayı beğendiğinde like butonuna basabiliyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.