Avrupa’nın Zuckerberg’i nasıl doğdu?


Daha 22 yaşında ve dünya onu Avrupa’nın Zuckerberg’i olarak tanıyor. BBC, “Gelecek Milyarderler” adlı belgeselinde, ondan övgüyle söz etti. İtalya’da hayatını konu alan bir film çekiliyor. Matteo Achilli, bu üne, şirketlerle iş arayanları eşleştiren, İtalya’nın ilk sosyal network’ü olan Egomnia.com’u yaratarak ulaştı. En büyük hayalinin, kendi jenerasyonuna ilham vermek olduğunu söyleyen genç girişimci, bugünlerde şirketini global yolculuğa hazırlıyor. Bu yıl sonunda global olma konusunda harekete geçeceklerini belirten Achilli, “Böylelikle dünyanın dört bir yanında insanlar Egomnia.com’u ziyaret edip kullanabilecek” diye konuşuyor.

Söyleşi / Matteo Achilli
NİLÜFER GÖZÜTOK ÜNAL [email protected]

Matteo Achilli

Matteo Achilli

İtalyan Matteo Achilli, son yılların en parlak girişimcilerinden biri. Roma’nın varoşlarında dünyaya gelen Achilli, lise son sınıfta henüz 19 yaşındayken girişimci olmaya karar verdi. Genç nüfusta işsizliğin yüzde 40’lar seviyesinde olduğu ülkesinde, genç yetenekleri doğru işverenle buluşturmaya odaklanan bir insan kaynakları sitesi yaratma fikriyle yola çıktı ve sadece 10 bin dolar sermayeyle kendi start up’ını yarattı.

2 yıllık bir geçmişe sahip olan Egomnia.com, şirketlerle iş arayanları eşleştiren İtalya’nın ilk sosyal network’ü. Aynı zamanda CV’sine göre adayları puanlayan dünyanın ilk insan kaynakları sitesi. Hiç tanıtım yapmadan sadece kulaktan kulağa pazarlama yöntemiyle adını duyurmayı başaran Egomnia.com, bugün sadece İtalya’da 300 bin üyeye ve aralarında Ericsson, Bulgari ve Virgin Group’un da olduğu 815 şirkete hizmet veriyor. Yüzlerce İtalyanın iş bulmasına yardımcı olduklarını belirten Achilli, “2013 yılında yarım milyon dolarlık bir ciro elde ettik. Dünyanın en iyi girişim sermayelerinin dikkatini çekiyoruz. Çok sayıda şirket Egomnia.com’a yatırım yapmak istiyor” diyor.

Google ve Microsoft gibi devlerle de işbirliği gerçekleştiren Egomnia.com, bu yıl sonunda globalleşme yolunda ilk adımları atıyor. Achilli, “Yıl sonunda globalleşme konusunda tam olarak harekete geçeceğiz. Böylelikle dünyanın dört bir yanında insanlar Egomnia. com’u ziyaret edip kullanabilecek. Yaptığımız işbirlikleriyle Google ve Microsotf da daha hızlı bir şekilde global olmamız konusunda yardımcı oluyor” diye konuşuyor.

Egomnia.com’un kurucusu Matteo Achilli, girişimcilik hikayesini ve gelecek hedeflerini Start Up’a şöyle anlattı:

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz? Kaç yaşındasınız, eğitim durumunuz nedir? Bugüne kadar neler yaptınız?
22 yaşında İtalyan bir teknoloji girişimcisiyim. Roma’nın varoşlarında doğup büyüdüm. 2011 yılında Bocconi Üniversitesi’nde yönetim eğitimi almak için Milano’ya taşındım. Şu anda yazılımda iyiyim, ancak bir geliştirici değilim. İnsan kaynakları, yönetim, girişimcilik, problem çözümü ve halka ilişkiler konusunda yetenekliyim.

FİKRİNİZE KİMLER İNANDI?
Genç insanlar bana inandı, beni ve fikrimi sevdi. “İtalya’nın Egomnia’ya ihtiyacı var” dediler.

Girişimciliğe ilginiz olduğunu ilk ne zaman fark ettiniz? İlk yatırımınızı ne zaman hayata geçirdiniz?
Girişimciliğe ilgimi, ilk kez lise son sınıf eğitimim sırasında keşfettim. Kendi yarattığım bir oluşumda çalışmayı gerçekten istiyordum. Başkalarına ait, başkalarının hayali olan bir işte çalışmak cazip gelmiyordu. Büyük bir şeyler yapmalıydım. Ancak başlangıçta bunu nasıl yapacağımı da bilmiyordum. Girişimci olarak ilk yatırımımı, babamdan aldığım ve onun büyük fedakarlıklar yaparak temin ettiği 10 bin dolarla yaptım. O parayı yazılım mühendisliğinde öğrenci olan bir grup gence, web sitemin BETA versiyonunu geliştirmeleri için kullandım. Bu arada o dönem bana gerçekten inandığı için babama ne kadar teşekkür etsem azdır.

İlk iş fikrini nasıl buldunuz? O iş fikrini hayata geçirme süreci nasıl gerçekleşti?
Lisedeki son yılımda, sınıf arkadaşlarımla birlikte hangi üniversitede eğitime devam edeceğimize dair karar vermemiz gerekiyordu. Arkadaşlarımdan biri İtalya’nın en iyi üniversitelerinden oluşan bir listeyle geldi. O listede her bir üniversite çeşitli özellikleriyle derecelendirilmiş ve sıralanmıştı. O listeden etkilenerek, “Neden insanlar için de böyle bir sıralama olmasın? Şirketler böylelikle işe alımlarda adayları daha kolay değerlendirebilir” dedim. Bunun çok iyi bir fikir olduğuna inandım ve böylelikle ilk iş fikrimi gerçekleştirmek için harekete geçtim.

Sonrasında neler oldu?
Egomnia.com’u kurduk. Egomnia.com, şirketlerle iş arayanları eşleştiren İtalya’nın ilk sosyal network’ü. Aynı zamanda CV’sine göre adayları puanlayan bir sisteme sahip oluşuyla da dünyada ilk şirket. Biz genç adaylara odaklanıyor, yeni teknolojiler kullanarak online işe alım süreciyle işveren markası alanında gelişim sağlamaya çalışıyoruz. İşe alım yapanlar sürekli olarak güncellenen ve sıralanmış, derecelendirilmiş CV’lere sahip olabiliyor. 2 yıldan daha kısa bir sürede hiç pazarlama yatırımı yapmadan sadece İtalya’da 300 bin üyeye ve aralarında Ericsson, Bulgari, Virgin Group’un da olduğu 815 şirkete ulaştık. Yüzlerce İtalyan’ın iş bulmasına yardımcı olduk. Bugün Egomnia’nın 20’nin üzerinde genç çalışanı bulunuyor. 2013 yılında yarım milyon dolarlık bir ciro elde ettik.

Yatırım aldınız mı?
Şu anda şirketin yüzde 100’ü benim. Şimdiye kadar herhangi bir yatırım almadım. Bildiğiniz gibi İtalya, Silikon Vadisi gibi değil ve ben işe başladığımda start up’lar için güçlü bir ekosistem de yoktu. Bugün ise dünyanın en iyi girişim sermayelerinin dikkatini çekiyoruz, çok sayıda şirket Egomnia’ya yatırım yapmak istiyor. Çünkü Egomnia’nın genç yetenekler için dünyanın lider profesyonel netwok şirketi olma potansiyeline sahip olduğunu görüyorlar. Biz de şimdi sermaye artırımına gitmeyi düşünüyoruz.

“GENÇLER FİKRİMİ SEVDİ”
KİMLER DESTEKLEDİ? Mart 2012’de Bocconi Üniversitesi’nde öğrenciyken Egomnia.com’u kurduğumda, okuldaki öğrencilerin bana çok katkısı oldu. Özellikle işin Facebook, Twitter gibi sosyal network’lerde tanıtımında beni desteklediler. Böylelikle Egomnia, ilk günden itibaren kulaktan kulağa pazarlamanın bir öznesi haline geldi.

YÜZDE 40 İŞSİZLİK Egomnia’yı kurmadan önce bir İtalyan şirketine iş fikrimi anlatmıştım. Fakat fikre inanmadılar. Hatta e-maillerime yanıt bile verme ihtiyacı hissetmediler. O dönem sadece 19 yaşındaydım. Öte yandan genç insanlar bana inandı, beni ve fikrimi sevdi. “İtalya’nın Egomnia’ya ihtiyacı var” dediler. Çünkü İtalya’da 20 ila 35 yaş arasında işsizlik oranı yüzde 40 oranında. Bugünlerde benim en büyük destekçilerim ise şirketler.

KİŞİSEL HAYALİNİZ NEDİR?
Kişisel hayalim, doğrudan kendi jenerasyonuma ulaşmak ve sıradan bir kişinin başarı hikayesi olarak onlara ilham vermek.

Matteo Achilli

Matteo Achilli

Peki şirketi kurduğunuzda ilk hedefiniz neydi?
Sadece ülkem ve kendim için güzel bir şeyler yapmayı istemiştim. İlk hedefim, genç İtalyanlara iş bulma konusunda yardımcı olmaktı. Şimdi ise tüm dünyaya yardımcı olmayı istiyorum.

Google ve Microsoft’la da iş ortaklığı yaptınız. Bu dev markalarla biraraya nasıl geldiniz? Ne tür bir işbirliği içindesiniz?
Maalesef Google ve Microsotf ’la ne tür bir işbirliği yaptığımızı açıklayamam. Önümüzdeki birkaç ay içinde platformun uluslararası versiyonunun lansmanını yapacağız. O zaman bu işbirliğine dair açıklamalar yapabilirim. Ancak yine de şunu belirtebilirim: Her iki şirket de daha hızlı bir şekilde global olmam konusunda yardımcı oluyor.

“ZUCKERBERG’LE FARKLI YANLARIMIZ VAR”
BENZERLİKLERİMİZ İtalyan medyası Mark Zuckerberg’le benzerliklerimiz olduğunu düşünüyor. Her ikimiz de başarıyı erken yaşlarda bir teknoloji şirketiyle yakaladık ve her ikimiz de en iyi üniversitelerde öğrenciydik.

FARKLILIKLARIMIZ Fakat şurası da açık ki bazı farklılıklar da var. Ben 2012’de işimi başlattım, bir İtalyanım ve gerçekten mezun olmak istiyorum.

Peki Egomnia dışında başka yatırımlarınız var mı?
Hayır, şimdi tamamen Egomnia.com’a odaklanmış durumdayım.

Girişimcilik mottonuz nedir?
Yenilikçilik tutkusu.

Bu noktada şöyle bir baktığınızda sizi başarılı kılanın ne olduğunu düşünüyorsunuz?
Sanırım yaşım. Benim yaptığım işte gerçek uzmanların “beyaz saçı” yok. Biz şu anda tarih yazıyoruz. Yaşım benim en büyük güvenilirliğim.

Gelecek 5-10 yılda şirketinizi nerede görmek istiyorsunuz? Özellikle odaklandığınız hedefler neler?
Ben İtalya’nın ilk büyük yüksek teknoloji şirketini ve insan kaynakları alanında lider iş arama platformunu yaratmayı istiyorum. Kişisel hayalim, doğrudan kendi jenerasyonuma ulaşmak ve sıradan bir kişinin başarı hikayesi olarak onlara ilham vermek.

2 yıl önce işe başlarken bugün bulunduğunuz noktaya gelebileceğinizi hayal etmiş miydiniz?
Kesinlikle hayır. Şimdi 800’den fazla müşterim var. BBC “The Next Billionaires/Gelecek Milyarderler” belgeselinde bana da yer verdi. Egomnia, çok yakın gelecekte çok uluslu bir şirket olacak. Şimdiden şirket, milyonlarca dolar değerinde ve İtalya’da hayatımı konu alan bir film yapılıyor. Tüm bunlar olurken ben henüz 22 yaşındayım. Tüm bunlar gerçekten inanılmaz.

“İtalya’nın ilk büyük yüksek teknoloji şirketini ve insan kaynakları alanında lider iş arama platformunu yaratmak istiyorum.”

GLOBAL YOLCULUK BAŞLIYOR
15 GÜNDE 100 BİN E-POSTA Egomnia.com’da world.egomia.com sayfasını açtık. Bu sayfaya sadece 15 gün içinde 100 binden fazla e-mail geldi. Buradan yola çıkarak insanların Egomnia’yı beklediğini söyleyebilirim.

İLK GİRİLECEK ÜLKELER İlk etapta Brezilya ve Singapur’a açılacağız. Bu yılın sonunda globalleşme konusunda tam olarak harekete geçeceğiz. Böylelikle dünyanın dört bir yanında insanlar Egomnia.com’u ziyaret edip kullanabilecek.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.