1 milyar TL’lik yatırım yapacağız


Tarvenn, Mustafa Kopuk tarafından kuruldu. Şirket, yatırım yapılan girişimleri ortalama 2 yılda hem ciro hem müşteri sayısı bazında 20 kattan fazla büyütmeyi başardı. Şu an yönettikleri fonların toplam büyüklüğünün 400 milyon TL’ye yakın olduğunu söyleyen Mustafa Kopuk, “2025’e kadar Türkiye girişim ekosistemine 1 milyar TL yatırım yapacağız” diyor.

ÖZLEM AYDIN AYVACI
[email protected]

Tarvenn Kurucu Ortağı ve CEO’su Mustafa Kopuk, 15 yıl Turkcell, Çelebi Holding ve Nortel Netaş gibi uluslararası operasyonları olan şirketlerin strateji ekiplerinde önemli roller üstlendi. Şirket satın alma ve birleşme işlemleriyle yeni yatırım ve projelere liderlik etti.

Bu önemli deneyimin ardından Tarvenn’i kuran Kopuk, Tarvenn’le Türkiye girişim ekosisteminin en önemli yatırımcıları arasında yer almayı başardı. Kopuk, özellikle Türkiye’den çıkan global odaklı girişimlere sektör ayrımı olmaksınız erken aşamada yatırım yaptıklarının altını çiziyor. “Tarvenn’i başlatırken çok temel bir hedefimiz vardı; hem yatırım yapacağız hem yatırım yaptığımız girişimlere herkesten daha fazla destek olacağız diye yola çıktık” diyen Kopuk, aradan geçen 2,5 yılda bu yoldan sapmadıkları için çok memnun.

Tarvenn’in diğer kurumsal yatırımcılardan en büyük farkı, yatırımlarına kendi özsermayelerini de katmaları ve akıllı sermaye diye adlandırdıkları bir yatırım modeli uygulamaları. Kopuk, 5 yılda Tarvenn ve birlikte hareket ettikleri ve kurdukları fonlarla Türkiye girişim ekosistemine 1 milyar TL yatırım yapacaklarını açıklıyor.

Tarvenn Kurucu Ortağı ve CEO’su Mustafa Kopuk, sorularımızı şöyle yanıtladı:

Tarvenn hakkında bilgi verir misiniz?

Tarvenn, yenilikçi girişimlere erken aşamalarda yatırım yapan ve yatırımcılara, girişimcilere, kurumsal şirketlere ve sermaye fonlarına stratejik danışmanlık hizmetleri veren İstanbul merkezli uluslararası bir yatırım ve danışmanlık şirketi. Özellikle Türkiye’den çıkan global odaklı girişimlere erken aşamada yatırım yapıyoruz. Tohum öncesinden seri A turuna kadar geniş yelpazede yatırım yapıyoruz.

Hem yatırım yapmak hem yatırım yaptığımız girişimlere herkesten fazla destek olmak üzere yola çıktık. Girişimlerin daha hızlı ölçeklenmesi ve büyümesi için ihtiyaç duydukları her konuda destek olan bir yapımız var. Her yatırım yaptığımız girişim başına aylık ortalama 300 saatten fazla zaman harcıyoruz. Çok erken aşamalarda yatırım yaptığımız için verdiğimiz bu destek, girişimin büyümesinde çok etkili oluyor.

30’a yakın çalışanımız ve stratejik partnerlerimizle 2-3 kişilik girişim ekiplerinin bile onlarca kişiden oluşan bir güç haline gelmesini sağlıyoruz. Girişimcilerle kol kola çalışıyoruz. Faaliyetlerimizi Türkiye başta olmak üzere Balkanlar, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Afrika bölgelerinde sürdürüyoruz. Yatırımlarımızı özsermayemiz ve yönettiğimiz fonlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. “Akıllı sermaye” (Smart Money) olarak adlandırdığımız bir yatırım modeli uyguluyoruz.

Yatırımlarınızda belli bir sektöre odaklanmadığınızı görüyoruz. Bunun bir nedeni var mı?

Her sektörden yenilikçi iş modelleri çıkabiliyor. Sektörden ziyade girişimcilerin sunduğu çözümler bizim için önemli. Yıllar geçtikçe sektör ayrımı yapmamanın bize farklı yetenekler kazandırdığını gördük. Çok erken aşamada yatırım yapabildiğimiz için bilmediğimiz sektörleri de öğrendik, tecrübeli kişileri bünyemize kattık.

Ürünü bile ortada olmayan yatırımlar, bizim kolektif olarak çok geniş bir know how’a ulaşmamızı sağladı. Faaliyette olduğumuz ilk yıl 10 kişiye yakın bir ekibimiz vardı. 8-9 adet tohum yatırım yapmıştık. İlk yaptığımız yatırımların her biri ikinci tur yatırımlarını tamamladı ve üçüncü tur yatırımlarına doğru ilerliyor.

Yatırım yaptığınız girişimler ne gibi olumlu sonuçlar aldı?

Yatırım yaptığımız girişimleri ortalama 2 yılda hem ciro hem müşteri sayısı bazında 20 kattan fazla büyütmeyi başardık. Kendi içimizde bir ekosistem oluşturduk. B2B ve SaaS girişimlerinden tutun gıda, mobil oyun, sağlık ve tarım alanlarında farklı girişimlere yatırım yaptık.

Birkaç örnek vermek gerekirse; henüz ürünü hazır değilken yatırımcısı olduğumuz ve zorlu girişimcilik yolculuğunda başından beri birlikte olduğumuz girişimlerden DigiME, ForFarming, Yollando, Sertifier ve Wask gibi girişimlerimizin her birinin 3 kıtada ve onlarca farklı ülkede müşterisi var. Mobil oyun girişimimiz Studio Billion, her ay 4 farklı oyun geliştirebiliyor ve dünyanın en büyük oyun yayıncılarıyla çalışıyor. DigiME, 3D vücut analizi teknolojisiyle dünyadaki en önemli spor kulüplerinde ve spor merkezlerinde kullanılıyor.

ForFarming, yapay zeka destekli bulut tabanlı tarım çözümleriyle milyar dolar değerlemeye ulaşmış rakipleriyle yarışıyor. Tüm dünyanın Türkiye’den kolayca alışveriş yapmasını sağlayan Yollando, 2 yıl önce aylık 20 bin TL’lik alışverişe aracılık ederken, bugün aylık 600 bin TL alışverişe aracılık ediyor ve 110 ülkeye Türkiye’den ürün gönderiyor.

Sertifier, eğitim verilerini yetenek setleriyle birleştirerek 60’tan fazla ülkede kişilere ve kurumlara eğitim alanında büyük veri hizmeti sunuyor. Wask, tüm dijital mecra reklamlarının aynı platformdan yönetilmesini sağlayan yazılımıyla onlarca ülkede kullanılıyor.

Bunlar gelir modelinden tutun da odaklandığı müşteriye kadar birbirinden farklı girişimler. Ve bu girişimleri büyütürken biz de yolda çok şey öğrendik. O yüzden nereye gitmeniz ne yapmanız ve ne kadar harcamanız gerektiğini çok iyi biliyoruz ya da bir ürününüz varsa ve o ürüne ne ekleyip hangi ülkede nasıl satabileceğinizi çok iyi biliyoruz. 2020 yılına dair Tarvenn olarak Türkiye girişim ekosistemine katkınızı artırma sözü vermiştiniz.

Sözünüzü tutabilecek misiniz?

Bu sözü tutabilmek için pandemiye rağmen bir yıldır çok yoğun çalıştık. Tarvenn olarak yatırımcısı ve operasyonel ortağı olduğumuz yeni fonlar kurduk. Bu fonlar içinde haziran ayında duyurusunu yaptığımız ve Actus Portföy’le geliştirdiğimiz TechOne Venture Capital var. Bu fon 200 milyon TL büyüklüğünde. Şubat ayında resmi kuruluşu yapıldı ve haziran ayında yatırımlara başladık.

Haziran sonu itibarıyla TechOne Venture Capital üzerinden yatırım yaptığımız 6 girişim var. Bunlar Türkiye’den çıkan global teknoloji girişimleri. Duyurularını sırasıyla yapıyoruz. Operasyonel partneri olduğumuz bir diğer fon ise Türkiye’nin ilk spor ve medya odaklı girişim sermayesi fonu olma özelliği taşıyan twozero Ventures. 100 milyon TL büyüklüğünde olan bu fon, spor ve medya alanında global odaklı teknoloji girişimlerine yatırım yapıyor.

Bir de oyun girişimlerine tohum aşamada yatırım yapacak WePlay Ventures’ı hayata geçiyoruz. 2020 yılının başında temellerini attığımız WePlay, Türkiye’deki oyun geliştiren ekiplere tohum aşamada yatırım yapacak. Ağustos veya eylül ayında yatırımlara başlamasını hedefliyoruz.

Tarvenn olarak TechOne Venture Capital, WePlay Ventures ve twozero Ventures’ın operasyonel ortağıyız. Bu fonların her birinde girişimlerin seçilmesi, analiz edilmesi, yatırım süreçlerinin yönetilmesi ve yatırım yapıldıktan sonra girişimlere destek olma aşamalarında yer alıyoruz.

TechOne Venture Capital ile hedefleriniz nedir?

TechOne Venture Capital ile önümüzdeki 5 yıl içinde, 50 farklı girişime 200 milyon TL yatırım yapacağız. Bunların 35’inin tohum, 15’ininse büyüme aşamasında olmasını hedefliyoruz. TechOne fonunda sermayemizin yarısından fazlasını da devam yatırımlarına ayırdık.

Yatırım yaptığımız her girişime, yatırım turları devam ettikçe, 2 tur daha yatırım yapmak istiyoruz. Böylece özellikle tohum aşamasında yatırım yaptığımız girişimleri 3 yatırım turu boyunca destekleyeceğiz. Her girişime toplam 10 milyon TL kaynak ayırmayı planlıyoruz. Girişim iyi gittiği sürece, değerlemesini artırdığı sürece, girişimin daha sorunsuz ve daha kolay para toplayabildiği ve hızlı ölçeklenebildiği bir model oluşturduk.

TechOne ile yatırım yaptığınız girişimler hangi alanlarda? Türkiye’den çıkan, internetin gücünden yararlanarak globalde yazılım satışı yapan ya da teknolojinin gücünden yararlanarak hizmet satışı yapan girişimler. Bunların içinde değerlemesi 5 milyon TL olan tohum öncesi yatırımımız da var değerlemesi 12 milyon dolar olan büyümekte olan girişimler de var.

Şu ana kadar 4’ü tohum aşamada olan girişimler, 2’si başka yatırımcılarla birlikte hareket ettiğimiz değerlemesi 8-12 milyon dolar seviyesinde olan büyüyen girişimler. Temmuz ayı içinde TechOne Venture Capital üzerinden 2 yatırım daha yapıyoruz ve yıl sonuna kadar TechOne üzerinden 12-15 farklı girişime yatırım yapmak istiyoruz.

WePlay Ventures ile hedefleriniz nedir?

WePlay Ventures, tohum öncesi aşamadaki mobil oyun ve platform oyun geliştiricilere yatırım yapacak bir oyun yatırım şirketi. Ekiplerini Türkiye’de barındıran ve oyun geliştirme alanında faaliyet gösteren şirketlere çok erken aşamada ilk yatırımlarını yapmak için WePlay Ventures’ı kurduk. WePlay ile 3 yıl boyunca, Türkiye’deki mobil ve platform oyunu geliştiren en az 30 girişime 10 milyon dolar yatırım yapmayı hedefliyoruz.

Bu alandaki girişimlerin çok hızlı şekilde şirketleşmesini ve diğer yatırımcılardan da yatırım alabilmelerini istiyoruz. Türkiye, dünyada mobil oyun geliştirme alanında lider. Her hafta IOS Store’da Amerika’da en çok indirilen 10 oyunun 5’inin geliştiricisi Türkiye’deki ekipler.

Yani ülke olarak oyun geliştirme alanında harika ekiplere sahibiz. Fakat hem Tarvenn olarak hem TechOne ve twozero fonlarında deneyimlediğimiz önemli bir problem var. Her ne kadar Türkiye’de binlerce çok iyi mobil oyun yapan ekip olsa da bu ekiplere kurumsal yatırımcılar olarak yatırım yapmak çok zor. Çünkü girişim sermayesi fonu gibi yapılar, ancak anonim şirketini kurmuş veya yurt dışında şirketleşmiş girişimlere yatırım yapabiliyor.

Fakat yeni kurulmuş oyun girişimlerinde genelde birkaç arkadaşın bir araya gelerek oyun geliştirdiğini ve büyük VC’lerin veya fonların yatırım yapmasına uygun yapılar olmadığını görüyoruz. işte Weplay Ventures’ın kuruluş amacı da erken aşamadaki oyun geliştiren iyi ekiplere ihtiyaç duydukları sermayeyi vererek şirketleşmelerini sağlamak, diğer yatırım şirketleri için onları yatırım yapılabilir seviyeye getirmek.

Pandemi sizi nasıl etkiledi?

Pandemi, en çok yatırım yapma alışkanlıklarımızı ve yatırım süreçlerimizi etkiledi. Birçok görüşmeyi online yapmak zorunda kaldık. Görüşmelerin online olması hızımızı çok artırdı. 1 yıl önce “Girişimcinin elini sıkmadan, yüz yüze görüşmeden yatırım yapar mısınız?” diye sorsaydınız size ‘Asla’ diye cevap verirdim. TechOne fonuyla haziran ayında yaptığımız ilk yatırımların yarısından fazlasını online görüşmelerle tamamladık. Online görüşmeler sayesinde 1 günde 10 farklı girişimciyle görüşme yapabiliyoruz ve bu süper bir avantaj.

Pandeminin başında tüm şirketlerimizi tek tek analiz ettik. Hangilerinin nakit akışında problem çıkabilir, hangileri pandemiden olumlu ya da olumsuz etkilenebilir bunlara baktık. ihtiyaç duyulan tüm alanlarda, bazen bu ek yatırım yapmak, bazen de yeni gelir elde edebileceğimiz bir alan çıktıysa onun hakkında çözüm geliştirmek için çok hızlı aksiyon aldık. Mart ve nisan aylarında bu aksiyonları tamamladık ve genel olarak pandemi sürecinden Tarvenn olarak iyi çıktık.

“GELENEKSEL SERMAYENİN İŞTAHI ARTTI”
“ARA VERENLER OLABİLİR”
2019’da yatırım yapanlar şu an yatırımlarını durdurmuş, ara vermiş ya da yatırıma devam etmeyecek olabilir. Ama bizim gibi yeni fonlarını kuranlar yatırımlara devam edecek. Kısa vadeli değil uzun vadeli düşünmek zorundayız ve yatırım için bir araya getirdiğimiz sermayeyi kullanmakla yükümlüyüz.

“İLGİ KATLANDI”
Son 3-4 ayda geleneksel sermayenin pandemi öncesine göre start up’lara yatırım yapma iştahı oldukça yükseldi. Çünkü ellerindeki sermayeyi teknolojiye, yenilikçi iş modellerine ve start up’lara yatırmak zorunda olduklarını gördüler. Geleneksel iş yapış şekillerinin artık geçerli olmadığını ve büyük riskler içerdiğini pandemi iş dünyasına en acı yoldan gösterdi.

“PORTFÖYÜMÜZ 400 MİLYON TL”
FON BÜYÜKLÜĞÜ
Tarvenn olarak yatırımcısı ve operasyonel ortağı olduğumuz fonlarla birlikte önümüzdeki 5 yıl içinde girişimlere 1 milyar TL’ye yakın yatırım yapmayı hedefliyoruz. Şu an yönettiğimiz fonların toplam büyüklüğü 400 milyon TL’ye yakın. Bu demek oluyor ki 400 milyon TL’yi girişimlere zaten aktaracağız.

2025 HEDEFİ
2025 yılına kadar Türkiye girişim ekosistemine Tarvenn, Tarvenn’in desteklediği fonlar ve liderlik ettiğimiz yatırım turlarında bizimle birlikte hareket eden yatırımcılarla birlikte 1 milyar TL’ye yakın yatırım yapacağız. Kendimize hedef olarak bunu belirledik.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.